REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přestavujete dům na etapy? Je potřeba plánovat

Máte dům, nemáte dost peněz, abyste ho kompletně zrekonstruovali, a hypotéku si buď vzít nemůžete, nebo byste s ní nemohli v noci klidně spát. Pak si udělejte plán, jak byste chtěli, aby dům ideálně vypadal, a k tomuto cíli se postupně krůček po krůčku přibližujte vždy, když dáte dohromady dostatek financí.
Přestavujete dům na etapy? Je potřeba plánovat

Proč se vůbec s plánováním zatěžovat? Není lepší řešit zkrátka to, co se na domě zrovna rozpadá? Důvody jsou dva, ten hlavní jsou peníze, druhý a nakonec možná i důležitější je dobrý pocit, že k něčemu konkrétnímu směřujete a nehasíte vždycky jen to, co hoří.

Peníze

Při nahodilém opravování hrozí, že se vám stavba prodraží. Snadno se totiž stane, že za nějakou dobu budete muset zbourat to, co jste nedávno postavili, nebo se budete muset spokojit s horším komfortem, než jaký byste mohli mít. Srovnání najdete v následujících příkladech.

Příklad: Stavění po etapách 1

Dům starý 80 let s obytným přízemím a půdou se posledních 30 let neopravoval, střechou zatéká a občas spadne několik tašek. Majitelé tedy rozebrali staré střešní tašky, vyměnili shnilé latě za nové, položili novou střechu a připevnili okapy. Při tom si prošli nejnepříjemnější etapou stavění, kdy neměli pevnou střechu nad hlavou. Takové řešení je nejjednodušší a není příliš drahé.

Za několik let se rodina rozrostla a majitelé začali přemýšlet o tom, že by do podkroví vestavěli další místnosti . To je ale docela komplikovaná záležitost. Na půdě je spousta sloupků, trámů a dalších pomocných konstrukcí krovu, které zabírají prostor. Ten by majitelé raději využili pro obytné místnosti. Teď mohou buď opět sundat střechu a celou nosnou konstrukci vyměnit, což bude stát hodně peněz navíc, nebo se spokojí s těsným a nízkým podkrovím.

S největší pravděpodobností se rozhodnou pro pohodlnější variantu, střechu znovu měnit nebudou a mezi staré konstrukce vestaví podkroví, jak to půjde. Výsledný prostor nakonec ani nebude mít parametry obytných místností.

Příklad: Stavění po etapách 2

Podívejte se na jiný dům, kde bydlí rodina, která si udělala plán už na začátku. Majitelé domu věděli, že nemají dost peněz, ale už od začátku počítali s využitím podkroví. Nevymění tedy jen krytinu a latě, ale když už je střecha sundaná, nechají změnit i konstrukci krovu. S moderními postupy není třeba tolik nosných prvků střechy, a ty, které se budou stavět, se přizpůsobí budoucím místnostem, při přestavbě zároveň střechu o několik desítek centimetrů přizvednou, a tím získají více prostoru pro obytné místnosti.

Když rodina naspořila peníze na pokračování stavby, rozhodli se majitelé vestavět podkroví, a měli tak několik dalších obytných místnosti, ideálních pro soukromí odrůstajících děơ nebo pro návštěvy. Díky zvýšení střechy jsou pokoje dost velké, aby se daly považovat za obytné místnosti. Tím má dům větší podlahovou plochu obytných místností a zvýšila se výrazně i jeho cena, pokud by majitelé někdy chtěli dům prodat.

Směřování k cíli

Rekonstrukce je náročný a ubíjející proces. Stále vám po domě pobíhají řemeslníci, špína a prach jsou všudypřítomné. Po nějaké době z toho začnete být unaveni. Ale dům je třeba opravovat pořád, takže se stavebním pracím nevyhnete. Jakmile máte plán, můžete si postupně odškrtávat, co už jste vybudovali. Průběžně můžete sledovat, jak se k cíli postupně blížíte, a to vám dodá energii k další práci.

Udělejte si plán postupu a začněte pracovat na prvním kroku. Je možné, že se za několik let plán o něco změní, stejně jako se mění vaše životní potřeby, ale to je úplně v pořádku. Každý dům je jiný, takže i postup rekonstrukce bude vždy jiný. Jednu z možnosơ najdete v následujícím příkladu.

Možný postup rekonstrukce rodinného domu

  1. Bourání krovu a nosných konstrukcí v podkroví, dostavba nových nosných stěn v podkroví pro vyšší střechu. Nový krov, střešní tašky a okna v podkroví.
  2. Rozvody vody, kanalizace, vytápění atd. pro podkroví. Nový kotel.
  3. Vybourat příčky a podlahy v přízemí, vybourat podlahy. Rozvody vody, kanalizace, vytápění atd. v přízemí. Nové podlahy a stěny v přízemí.
  4. Nová okna v přízemí
  5. Tepelně-izolační fasáda.
  6. Plot, okolí domu a zahrada.

Shrnutí

  • Stavění po částech je vhodné, pokud nemáte dostatek financí na celou stavbu vcelku.
  • Ještě před zahájením stavebních prací si udělejte plán, jak chcete, aby dům ve výsledku vypadal, a k tomu krůček po krůčku směřujte.
  • Budete mít jasný cíl stavby a ušetříte za bourání toho, co jste nedávno postavili.

Text byl převzat z knihy „Rekonstrukce rodinného domu – 100 tipů“ od nakladatelství Grada (2015) autora Ing. Martina Perlíka, taktéž autora článků pro ESTAV.cz. Knihu je možné objednat přímo na stránkách vydavatele.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Vestavba podkroví rodinného domu: Zachovat či bourat krov?

Vestavba podkroví rodinného domu: Zachovat či bourat krov?

Prázdné podkroví starého domu si přímo říká o vestavění několika ložnic. Tím získáte další prostor k bydlení a dům zhodnotíte. Na první pohled to vypadá jednoduše, jen opláštíte krovy sádrokartonem. Jakmile se do toho pustíte, tak možná ale zjistíte, že budete muset postavit celý krov znovu.

V čem se liší projektování novostavby a rekonstrukce - I. díl

V čem se liší projektování novostavby a rekonstrukce - I. díl

Vyhláška o projektové dokumentaci říká, co má obsahovat projekt pro stavební povolení i provádění stavby. Tedy se dá čekat, že výsledná dokumentace bude pro dům postavený na louce stejná, jako pro přestavbu. Ale ty rozdíly jsou ve skutečnosti docela velké, vždyť i samotná vyhláška je ale navržena tak, abyste podle ní…

Jak se vyhnout katastrofě při rekonstrukci obývaného domu

Jak se vyhnout katastrofě při rekonstrukci obývaného domu

Důvody k rekonstrukci při souběžném bydlení v domě mohou být dva. Buď v domě žijete už řadu let, potřebujete ho zmodernizovat a není kam se odstěhovat. Nebo bydlíte v podnájmu, koupili jste dům a nechcete dál platit za podnájem. Proto místo placení například 15 000 Kč měsíčně po dva roky stavby raději těch několik…

Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?

Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?

Vyprojektovat a postavit kvalitní dům, který bude naplno využívat potenciál pozemku a splňovat Vaše představy trvá dlouho. Záleží vždy na více okolnostech, ale obecně se dá se říci, že se jeden rok projektuje a projednává na úřadech a druhý rok se dům staví. Jaké jsou tedy fáze projektové dokumentace a jak dlouho…

Jak koupit bydlení: Stavební a technický stav

Jak koupit bydlení: Stavební a technický stav

Stavebně technickým vlastnostem domu věnujte pozornost i v případě koupě bytu. Pokud bude stav domu vyžadovat opravy, budete je platit v rámci fondu společně s ostatními vlastníky bytů v domě (což může mít za následek v brzké době zvýšení příspěvků). Pokud je dům dlouho neopravován, může se jednat o známku toho, že…