Bydlení na staveništi je velmi náročné, je to zkouška mezilidských vztahů a odolnosti vůči nepohodlí. Při kompletní rekonstrukci je třeba postupně celý dům přestavět, to znamená i tu část, kde zrovna bydlíte. Proto počítejte s tím, že se budete v rámci domu několikrát přesouvat i se všemi svými věcmi. Pro život na stavbě se co nejvíce uskromněte a nechte si po ruce jen minimum věcí, hlavně oblečení a kuchyňské náčiní. Ostatní velmi dobře zabalte nebo odvezte na chalupu či jinam, kde nebudou stavbou a všudypřítomným prachem ohroženy. Při takovém generálním úklidu snadno zjistíte, že mnoho věcí vůbec nepotřebujete.
Nejnáročnější je období stavby, kdy dům nemá střechu. I když dům zakryjete igelitem, je dost velká šance, že vám při bouřce do zdí nateče voda a budete je několik měsíců sušit, zvláště pokud je střecha členitá a nedá se ze 100 % zakrýt. Proto je také třeba položit co nejdříve střešní krytinu, všechny ostatní práce pak už mohou probíhat v suchu a případná zateklá voda má dost času vyschnout.
Text byl převzat z knihy „Rekonstrukce rodinného domu – 100 tipů“ od nakladatelství Grada (2015) autora Ing. Martina Perlíka, taktéž autora článků pro ESTAV.cz. Knihu je možné objednat přímo na stránkách vydavatele.
Velký nepřítel při bydlení na staveništi je všudypřítomný prach. Dokáže se dostat ke všemu, co není v těsných krabicích nebo zabalené v igelitu. Prachu se nejlépe zbavíte tak, že se budete snažit co nejdříve některou část domu dokončit a zavřít novými dveřmi. Tato část bude po několikerém vysávání čistá a čistou zónu budete moci dále rozšiřovat, jak se bude dům dokončovat. Rozhodně nepřestavujte dům jako celek, v části, kde bydlíte, musí stále fungovat vodovod, kanalizace a elektřina. Ideální je naplánovat stavbu na teplé měsíce roku tak, abyste před zimou stihli zapojit topení.
Bydlení v nepohodlí na staveništi, pokud stavějí firmy, může trvat i rok. Pak už vyhradíte dost velkou část pro bydlení a začnete se vracet k normálnímu životu. Dobrá zpráva je, že se to dá vydržet. A stále je v záloze alternativa přestěhovat se na nejhorší měsíce do podnájmu nebo k příbuzným, abyste se přestěhovali zpátky až do čistého.
Příklad: Stěhování
Majitelé všechny osobní věci rozdělili na několik částí. Ty, které nebudou rok potřebovat, připravili k odvezení na chalupu. Další zabalili do plastových krabic k uložení na stavbě, to byla většina. A jen nejnutnější nádobí a věci denní potřeby nechali nezakryté. Pak se sestěhovali do části přízemí rodinného domu. Následovalo bourání střechy a postavení nové a vestavba podkroví. Přestěhovali se do podkroví a vybourali přízemí. Protože se blížila zima, zprovoznili část topení, tak, aby topilo jen v podkroví a dál se přes zimu pracovalo v přízemí.
Shrnutí
- Nepotřebné věci odstěhujte z domu.
- Nejkritičtější je doba, kdy dům nemá střechu.
- Snažte se co nejdříve vyhradit k bydlení prostor, který bude hotový, a uzavřete ho dveřmi proti prachu.
- Čistý prostor postupně rozšiřujte, jak se bude stavba dokončovat.
Sdílet / hodnotit tento článek