Využitelnost podkroví ovlivňuje několik faktorů. Tyto důvody vedou často k tomu, že i střecha, která vypadá na první pohled dobře, se bude muset zbourat a znovu postavit.
- Podkroví je příliš nízké, po provedení zateplení se tam nevejdou místnosti.
- Prostor není volný, nacházejí se v něm nosné konstrukce krovu, které omezují prostor.
- Střecha nemá pojistnou hydroizolaci, a tak může do podkroví zatékat.
- Stropní trámy nebo i samotné krovy jsou poddimenzované a prohýbají se.
Příliš nízké krovy
Podkroví na první pohled vypadá prostorně, ale to ještě není pod střechou vrstva zateplení, a podhled. Tím se strop sníží minimálně o 30 cm pod střešní tašky. Zároveň se o 5-10 cm přizvedne podlaha, která potřebuje další vrstvy. Prostor podkroví se tak ze všech stran zmenší.
Proč je třeba se tím zabývat? Aby bylo možné považovat místnost za obytnou, musí mít v podkroví výšku alespoň 2,3 m nad polovinou plochy místnosti. A plocha se počítá jen taková, kde je nad podlahou výška alespoň 1,2 m. Zároveň místnost musí mít plochu alespoň 8 m2, aby bylo možné ji považovat za obytnou.
V nižší místnosti budete mít pocit stísněnosti a zároveň, pokud se rozhodnete dům prodat, nebudete takovou místnost moci zahrnout do nabídky jako obytnou a v domě s obývákem a ložnicí v přízemí a dvěma takovými malými místnostmi v podkroví budete rodinný dům místo 4+1 prodávat jen jako 2+1.
Vestavba do podkroví s nízkými stropy
Konstrukce krovu zmenšují prostor
Konstrukce, kterou vidíte na obrázku podepírá krov přibližně každé čtyři metry a nazývá se stojatá stolice. Prostor rozděluje nejen u stropu, ale i u země, protože je opřena do trámu, který probíhá nad podlahou napříč celou šířkou domu. S takovou konstrukcí neuděláte nic, buď se jí přizpůsobíte nebo ji zbouráte. Nová nosná konstrukce bude daleko jednodušší, většinu sloupků schováte do nových příček a místo vazných trámů nad podlahou se ocelové nosníky ukryjí přímo do konstrukce stropu. Ve výsledku tedy budou vidět nanejvýše šikmé vzpěry, zvané pásky a jeden nebo dva sloupy.
Nosná konstrukce krovu překáží místnostem v podkroví
Střecha nemá pojistnou hydroizolaci
Tašková krytina není úplně těsná. může prasknout taška, nebo za deště zafouká vítr dešťové kapky pod krytinu. U domu, který nemá pojistnou hydroizolaci a půda je prázdná se stane to, že voda naprší na podlahu a tam uschne. Horší je to, když bez pojistné hydroizolace vestavíte podkroví. Prostor už nebude volný, ale pod taškami bude vrstva tepelné izolace a podhled, kam voda zateče. Tepelná izolace se namočením smrskne a stane se z ní nasáklá houba, která už neizoluje. K tomu se poškodí podhled a vy ani přesně nepoznáte, kudy do domu zateklo, protože porucha se často projeví až o pořádný kus dál. Řešením je sundat alespoň střešní tašky a latě, položit na krovy pojistnou hydroizolaci a nové latě. Pak tašky vrátíte zpět.
Střecha s pojistnou hydroizolací
Poddimenzované stropy a krovy
Stropy pod půdou nebyly navržené tak, aby nad nimi bylo obytné podlaží, předpokládalo se, že tam jen příležitostně vyleze po žebříku majitel domu, aby zkontroloval střechu, nebo tudy projde kominík, půdy vesnických domů se pak využívaly ke skladování sena. Stejně tak krovy domu byly počítané jen na zatížení střešními taškami a už nepočítaly se zavěšením podhledů a vložením tepelné izolace. To je důvod, proč se při přepočítávání únosnosti střechy často dojde k tomu, že je třeba nosné konstrukce buď zesílit nebo vyměnit za nové.
Důvodem pro výměnu ale často bývá i stáří konstrukcí. Krokve, které 80 let nesly těžké keramické tašky už jsou často prohnuté a narušené vlhkostí od zatékání.
Dřevěné nosníky neunesou obytné místnosti
Shrnutí:
K rozhodnutí, zda krov zbourat nebo zachovat většinou nevede jediný důvod, ale jejich kombinace. Je to například příliš stísněný prostor na půdě navíc doplněný pohledem na prohnuté krokve. V případě, že vám důkladnější rekonstrukce přinese i plnohodnotné obytné místnosti, zhodnotíte svůj dům daleko více a investované peníze se vám vrátí v ceně nemovitosti. Střecha je ale jedna z nejdražších hrubých konstrukcích na domě, proto je třeba ji provést co nejdůkladněji, aby vydržela alespoň dalších 80 let jako ta předchozí.
Sdílet / hodnotit tento článek