Problém je, že lidé nerozumí tomu, co dělá autorský a technický dozor při realizaci. Nerozumí tomu, proč autorský a technický dozor dokáže ušetřit mnoho peněz. Jak může ušetřit mnoho peněz, když musím oba dozory zaplatit?
To radši ušetřím, dozory nezaplatím a logicky si za ušetřené peníze koupím například novou televizi, nebo dražší obklady do koupelny, případně nový telefon, nebo auto. Tak přemýšlí 90 % klientů. Přesně takhle to v praxi nefunguje. Vlastně to funguje úplně naopak. Dozory při realizaci nezaplatím, tím pádem častokrát prodělám. Proč? Jak je to možné?
Co dělá autorský dozor?
Autorský dozor (někdy se také používá zkratka AD) je autor projektu. Tzn. projektant, nebo architekt. Autorský dozor kontroluje dodržení projektu, pomáhá vzorkovat a vybírat finální materiály, barevnosti. Kreslí případné stavební detaily pro stavební firmu. Kreslí případné změny v projektu. Spolupracuje se stavební firmou, klientem a technickým dozorem. Autorský dozor je placen klientem.
Co dělá technický dozor?
Technický dozor (někdy také technický dozor investora, zkratka TDI) kontroluje kvalitu stavební prací, přebírá hotové stavební práce od stavební firmy, kontroluje a odsouhlasuje měsíční fakturace od stavební firmy, hlídá dodržení harmonogramu. Spolupracuje se stavební firmou, klientem a autorským dozorem. Je nejvíce nezávislý v celém procesu, hlídá všechny zúčastněné. Technický dozor je rovněž placen klientem.
Pro úplnost ještě stavební dozor
Stavební dozor hlídá a kontroluje postup provádění stavby, kterou si budete stavět svépomocí. Mluvíme tu o rodinných domech. Rekonstrukce i novostavby. Stavebního dozora si musí zajistit a zaplatit opět stavebník. I u staveb svépomocí byste měli mít autorského a technického dozora.
Zdroj: Fotolia.com - contrastwerkstatt
Může být autorský dozor i technický dozor jeden člověk?
Ano. Může. Na menších stavbách např. rodinných domů je to možnost. Jde spíše o dvě věci. První je, že musíte sehnat člověka, který oba dozory dělá a umí. Tzn. projektant, nebo architekt, který je autorským dozorem, ale i technickým dozorem. Z časového hlediska je tohle složitý úkol. Častokrát nemají architekti a projektanti čas na to dělat oba dozory. Technický dozor totiž většinou vyžaduje více času. Proto je běžnější praxí mít dozory dva. Navíc docílíte větší nezávislosti, pokud najmete i technického dozora.
Proč jsou dnes při realizaci víc a víc důležití?
Jednoduchá odpověď. Stavařina je složitá a komplikovaná. Tečka. Proč? Materiálů je nepřeberné množství, technologií je také hodně na výběr, ceny jsou na internetu, ceníkové, po slevě, před slevou. Vyznat se v tom je zatraceně složité. Vezměte si například porovnat a vybrat okna. Zatraceně složitá disciplína. Běžný člověk to zkrátka nemůže zvládnout. Proto je třeba dozor, který s těmito věcmi pomůže. Navíc jsou dnes klienti hodně nároční. Zkrátka uhlídat architekta, projektanta, stavební firmu, řemeslníky, technologie stavby, cenové nabídky a kvalitu není vůbec jednoduché jako před dvaceti, třiceti lety.
Když to hodně zjednodušíme: Dům se skládal tehdy z „deseti“ materiálů (=jeden druh betonu+cihly+omítky+hurdisky+krovu+krytiny+oken+kotle na uhlí), dnes se dům skládá z „tisíce“ materiálů (x druhů betonu, x druhů cihel, x druhů omítek, lepidel a zateplovacích systémů, x druhů stropních konstrukcí, x druhů krytin, x střešních izolací, x parozábran, x druhů oken, x druhů dlažeb, x druhů rekuperací, x druhů vytápění atd.). Zorientovat se a uhlídat stavbu proto musí zkušený stavař, tzn. autorský a technický dozor.
Bolestivý příklad z praxe bez dozoru
Bolestivých příkladů máme opravdu hodně. Bohužel. Jeden mluví za všechny. Klient nechtěl platit ani autorský ani technický dozor. Byl pouze on a stavební firma. Stavba dopadla tak, jak by zkušený stavař předpokládal. Špatně. Ano, v domě se bydlí, vždycky se dá v domě bydlet. Dům má ale opravdu špatné detaily a některé materiály, které dělají celý výsledek. Navíc jejich ohlídání dozory by stálo zlomek toho, co klient zaplatil za celý dům a špatně provedené detaily. Okna, která nesedí nad sebou v patrech, protože je špatně vyzděno. Špatný materiál krytiny. Barevnost omítky podle klienta nezkonzultována s architektem. Interiér studený, chladný, neútulný. Nedostatečná světlá výška v obýváku. To jsou nejzásadnější prohřešky. Když jsme hotový dům procházeli a klienta na tyto věci upozornili, tak jich litoval, až když si uvědomil a viděl je naživo. Došlo mu to. Už bylo ale pozdě. Bohužel. Tyhle věci se zkrátka nedají změnit. Není to jako když si koupíte špatný telefon. Ten během jednoho dne vyměníte. Nebo auto. Pračku. U domu tohle prostě nejde. Je velký rozdíl mezi klientem a stavařem. Klient nevidí výsledek, dokud dům nestojí. Stavař ten výsledek vidí, i když dům nestojí. Proto by měl klient stavařovi naslouchat.
Přirovnání pro lepší pochopení
Je velice zajímavé, že když lidé řeší nový telefon, nebo svoje nové auto, tak tomu věnují extrémní množství času. Výběr telefonu zabere lidem i týdny. Utratí dnes desetitisíce. Zvláštní, když si většinou kupují telefon tak na 1-3 roky a pak ho znovu mění. Stejně to platí u aut. Týdny i měsíce si lidé vybírají nové, nebo ojeté auto. Pak utratí několik statisíců a koupí auto, které mají několik málo let. Pak ho znovu vymění. Nemluvě o tom, že při koupi auta, nebo telefonu se radí se všemi možnými prodejci, automechaniky, odborníky na auta. Proč ne, vždyť je to tak správně. Ale když přijde na dům? Něco, co si koupí/postaví/rekonstruují na dvacet, třicet let? Většina z nás na celý život? Tomu překvapivě věnují málo času při porovnání s cenou a hodnotou na celý život. Prolistují sice hodně katalogů, vidí „hodně“ inspirací, ale tady začíná míra času upadat. Čím hlouběji se jde do projektu a následné realizace, tím méně se tomu lidé věnují. Proč? Je to opět jednoduché. Je to extrémně drahý a psychicky vyčerpávající proces. Lidé to chtějí mít rychle za sebou. Už aby bydleli, už aby vařili v té nové kuchyni. Tak stavařina ale bohužel nefunguje. Vždy se to někde odrazí. Většinou na kvalitě a penězích.
Doporučení na závěr
Při realizaci, která je pro klienta časově nejdelší, nejdražší a psychicky nejnáročnější, je nutné mít kontrolu. Tou je právě autorský a technický dozor. Najměte je. Zaplaťte jim. Naslouchejte jim. Ptejte se jich. Konzultujte s nimi, protože stavařina je hodně složitá, tak je třeba si připustit, že běžný člověk se v tom procesu zkrátka nevyzná. Proto vám autorský a technický dozor dokáže ušetřit čas a peníze tím, že hlídá kvalitu, rozsah, materiály, technologie, termíny a rozsah prací k dosažení celkového výsledku. Sami to zkrátka neohlídáte, pokud se ve stavařině nepohybujete. Zeptáme se jinak. Vezměme (teoreticky) příklad návrhu a výroby jednoho auta. Pokud pracujete jako například právník, kuchař, nebo učitel (či jakákoliv jiná profese mimo strojařinu), dokázal byste sám ohlídat návrh a výrobu jednoho auta?
Provedení průzkumů pozemku je jen jeden z mnoha kroků na cestě za vysněným domem. Všechny ostatní kroky Ing. arch. Roman Kučírek z ateliéru 3K Architects vysvětluje na jednodenních vzdělávacích kurzech STAVAŘI KLIENTŮM. Tam celý postup krok za krokem vysvětlí a ukáže klientům, kde se dají ušetřit statisíce korun při realizaci rodinného domu. Více informací najdete na www.stavariklientum.cz
Pochopit nutnost dozorů pro kvalitní realizaci rodinného domu, kdy tím můžete ušetřit spousty peněz, je jen jeden z mnoha kroků na cestě za vysněným domem. Všechny ostatní kroky Ing. arch. Roman Kučírek z ateliéru 3K Architects vysvětluje na jednodenních vzdělávacích kurzech STAVAŘI KLIENTŮM. Tam celý postup krok za krokem vysvětlí a ukáže klientům, kde se dají ušetřit statisíce korun při realizaci rodinného domu. Více informací zde.
Sdílet / hodnotit tento článek