Díky předchozím dílům seriálu jsme si mohli udělat rozvahu, co se starou parketovou podlahou uděláme. Na naší demonstrativní stavbě byla plánovaná totální rekonstrukce bytu, parkety vrzaly, podlaha byla křivá. Volba padla na demontáž parket, očištění a znovu položení. Původně byly parkety na 38 m², po rekonstrukci měly být jen v místnostech 30 m², čili by neměl být problém s úbytkem parket vlivem prořezů či zničení při demontáži. Zároveň byla vyřešena i otázka místa čištění parket – odvézt je k příbuzným do sklepa, kde bude volný ponk. V přestavovaném bytě by parkety překážely probíhajícím stavebním pracím, navíc jejich čištění je na poměry staršího bytového domu hlučná a zdlouhavá práce.
Demontáž není demolice
Demontáž a očištění parket si dělejte sami či s kamarády, těžko na to budete hledat řemeslníka, a když ho najdete, nechá si to velmi draze zaplatit. Pokud se do této práce sami pustíte, pochopíte proč.
Demontáž lepených parket prakticky znamená je vytrhat a snažit se, co nejméně jich poničit. U prvních vytrhávaných se to málokdy povede, musíte je vytrhnout z asfaltového lože. Dobré je začít od rohu místnosti, v místě kde jsou jen malé přířezy – ty jdou většinou ven dobře, od takového volného místa pak postupujte dále, jak to půjde. Ne všechny podklady bývají stejné, někde parkety drží na asfaltu, někdy se vše odlupuje i s vrchní vrstvou podkladního betonu.
Pro demontáž si opatřete:
- Pevný velký starý nůž (nebo podobný břit), který dokážete dostat i do malých spár mezi parketami na jejich uvolnění, oddělení
- Páčidlo, majzlík (kus pevného železa, které dostanete pod parkety a budete je jím moci nadzdvihnout a utrhnout od podkladu)
- Několik párů pracovních rukavic (rychle se prodřou a bez nich práci nedoporučuji)
Často se stane, že se utrhne kousek pera či vylomí kus drážky. Pokud není parketa zcela zničená, klidně ji zachovejte, uvidíte, jak budou vycházet počty parket, vyhodit ji můžete i později.
Čištění a třídění vlysů
Jednotlivé kusy je následně nutno očistit od nánosů asfaltu nejen ze spodní plochy, ale i z drážek a per. Dobré je očistit zrovna i část styčné plochy, do kterých zatekl větší nános starého laku, aby šly parkety sesadit k sobě co nejtěsněji.
Na čištění budete potřebovat (kromě síly a dostatku času a trpělivosti):
- škrabku (pevnou ostrou špachtli, pevný velký nůž, velké dláto či podobnou věc) – budete ji muset zřejmě několikrát v průběhu čištění nabrousit, o asfalt se hodně tupí
- roušku nebo respirátor (asfalt od čištění je všude, hnědý prach se dobře usazuje v plících)
- pracovní rukavice (lepší mít rukavice než asfalt nosit týden za nehty)
U čištění se snažte zachovat co nejvíce kusů vcelku. I zde se stane, že vlivem násilí u čištění utrhnete pero, nebo že některé parkety od asfaltu vůbec nepůjdou vyčistit. Pokud jich máte dostatek navíc, nemusíte se tím zatěžovat. V opačném případě počítejte s dokoupením.
Parkety třiďte
Možná jste si toho už u vytrhávání parket všimli – existují dva druhy – pravý a levý díl vlysu. Při čištění se osvědčilo důsledně tyto dva zrcadlově obrácené druhy třídit do beden. U pokládky tím řemeslníkům urychlíte práci, sami udržíte přehled, kolik kterých máte.
Parkety do hloubky poškozené vodou či mastnotou vyhoďte raději rovnou. Při práci řemeslníci berou jednu parketu po druhé a vadu mohou přehlédnout. Při čištění máte každý díl v ruce daleko déle než oni při pokládce.
Sdílet / hodnotit tento článek