Hlavním stimulátorem rozvoje stavebního oboru v uplynulém roce byly objekty pozemního a vodního inženýrství, ve kterých výroba činila 46 miliard zlotých (cca 10,7 mld euro). Bylo to o 6,4 % více než ve stejném období roku 2013. Nejdůležitější determinantou růstu v tomto případě bylo železniční stavitelství, u které činila dynamika 31,8 %. Silniční stavitelství, jehož podíl na objektech pozemního a vodního inženýrství je největší (31,7 %), zaznamenalo nárůst výroby na úrovni 3,2 %. Nepatrné poklesy stavebně montážní výroby se však současně projevily v bytové výstavbě (-1,3 %) a nebytové výstavbě (-1,6 %).
Celková hodnota stavebně montážní výroby v Polsku v roce 2014 dosáhla úrovně 85,1 miliardy zlotých (cca 19,8 mld euro), a tedy o 2,6 % více než v předešlém roce.
"Tento rok bude obdobím stabilního růstu, ve kterém stavební obor zaznamená jednomístný růst dynamiky. Na její budoucnost v dalších letech bude mát vliv několik faktorů, mj. nová rozpočtová perspektiva Evropské unie na léta 2014 – 2020 a s ní spojené rozšiřování silniční a železniční infrastruktury a investice do energetického sektoru. Navíc dobrá investiční nálada z roku 2014 mezi developery se budou odrážet v tomto roce. Jejich aktivita na trhu by se měla udržet, čímž budou stimulovat rozvoj bytového trhu" – hodnotí Beata Tomczak, hlavní analytik stavebního trhu v ASM-Market Research and Analysis Centre.
Sdílet / hodnotit tento článek