Český les
Jednou z expozic českého pavilonu na výstavě EXPO 2015 je prezentace českého lesa v Laboratoři ticha. Projekt realizoval tým pod vedením Jana K. Rolníka z firmy Full Capacity v prostorách Institutu intermédií ČVUT. Pomocí silných zářivek a automatického pěstebního systému vyrostl zcela funkční lesní biotop.
„V Miláně je i interaktivní složka expozice – dvě místa, na kterých systém detekuje přítomnost člověka, začne ho poslouchat a v momentě, kdy bude návštěvník v klidu a tiše, začne kamera snímat větší detail rostlin,“ říká Jan K. Rolník. Vše se promítá na velkou plochu společně s popisem a informacemi o rostlinách. „Cílem je dosažení co nejjednoduššího sdělení a silného emocionálního zážitku.“ Nápad začal vznikat jako semestrální práce na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Realita je dokreslena šuměním listí a cvrkotem hmyzu.
Systém bude také sbírat data pro následnou vědeckou činnost botaniků. Expozice tedy představí les nejen jako místo odpočinku, ale nabídne také vědecký pohled na český lesní ekosystém.
Zdroj: www.czexpo.com
Tři čeští umělci v pavilonu
V pavilonu Expo 2015 jsou vystavena díla třech českých umělců.
Lukáš Rittstein představuje dílo Brána volných tvarů u bazénu českého pavilonu, která zaujme kolemjdoucí. Ve druhém patře pak vystavuje sochu Za horizont.
Lukáš Rittstein je držitelem ceny Jindřicha Chaloupeckého z roku 1999, dále stojí za zmínku mimo jiné i cena Magnesia Litera jako Objev roku 2005 za svou knihu „Proč je noc černá“ (se spoluautorkou Barborou Šlapetovou).
Zdroj: www.czexpo.com
Jakub Nepraš vytvořil plastiku Ebolid pro střechu pavilonu. Jakub Nepraš je vizuální umělec kombinující média video a sochy, využívající pro svá díla nejmodernější technologie.
Maxim Velčovský je jedním z nejznámějších českých designérů mladší generace, jehož najdete v Londýně, Lausanne či v Mnichově. Nad schodištěm v interiéru pavilonu umístil prosvícenou kinetickou plastiku „Vlákna“ (spolupráce se společností LASVIT).
Zdroj: www.czexpo.com
Regionální expozice
Každý měsíc se v části expozice představí jeden z turisticky zajímavých regionů ČR. Co mesíc, to jeden kraj České republiky prezentovaný vlastní výstavou.
„Návštěvníci se mohou těšit na interaktivní expozici, která hravou formou představí české a moravské turistické atraktivity od proslulých památek UNESCO přes tradiční lázně až po neobjevené přírodní krásy,“ přibližuje generální ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.
Zdroj: www.czexpo.com
Součástí expozice má být například interaktivní stůl s dotykovým panelem ve tvaru mapy České republiky. Pomocí jednoduchého ovládání se hned několik návštěvníků výstavy najednou bude moci seznámit se zajímavostmi jednotlivých regionů, a to ve formě krátkých textů, fotografií či videí. Kromě toho prostor expozice doplní velkoformátové fotografie, které budou propojené s mobilní aplikací. Aplikace zároveň umožní vyfotit se před plátnem a na hotový snímek doplnit volitelné pozadí ze zajímavých míst v Česku. Návštěvníci se tak pomocí selfie fotografie budou moci „ocitnout“ na jakémkoliv místě České republiky, přestože budou stále v Miláně.
Sdílet / hodnotit tento článek