Vybraná fakta a zajímavosti o rozhledně:
Dřevěná jedenadvacetimetrová rozhledna na Boubíně stojí ve výšce 1362 metrů nad mořem a turistům je volně přístupná. Z věže se nabízí výhled na jedné straně na rozsáhlé panorama Šumavy (kopce Bobík, Chlum, Plechý, Třístoličník nebo Poledník) a na druhé straně i hlouběji do vnitrozemí (Brdy nebo chladící věže jaderné elektrárny Temelín). Za velmi dobré viditelnosti je možné spatřit i vrcholky Alp.
Rozhlednu nechal postavit Mikroregion Horní Vltava-Boubínsko, jenž sdružuje města a obce na Prachaticku. Se stavbou za zhruba tři miliony korun začal v červenci 2004, když získal na její vybudování výjimku ministerstva životního prostředí. Správa Národního parku Šumava však práce záhy pozastavila. Důvodem podle ní bylo, že stavba byla sice povolena, ale nebyla dořešena regulace přístupu a provozu rozhledny.
Po otevření rozhledny byla čtveřice cest vedoucích na vrchol Boubína Správou Národního parku Šumava uzavřena a v roce 2006 byl závěrečný úsek výstupové cesty na vrchol přeměněn na dřevěný chodník se zábradlím.
V minulosti stálo na Boubíně již několik věží. První jednoduchá dřevěná stavba byla na vrcholu kopce postavena ve druhé polovině 19. století. Od počátku 20. století zde stály postupně dvě triangulační věže, v šedesátých letech pak vojenská pozorovatelna s malým přístřeškem v nejvyšším patře, kterou občas využívali i turisté. Výhled z ní byl ale omezen okolními stromy a stavba zanikla v roce 1976.
V blízkosti rozhledny se nachází žulový obelisk, který připomíná návštěvu pražského arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga v roce 1867. Na jižním svahu kopce bylo v roce 1836 vybudováno Boubínské jezírko, které sloužilo až do roku 1957 k plavení dřeva z místních lesů do sklárny v Lenoře.
Častým výchozím bodem k vrcholu Boubína bývá nádraží v Kubově Huti, které je s nadmořskou výškou 995 metrů nejvýše položenou železniční stanicí v Česku.
Podobný typ věže jako na Boubíně byl vybudován na vrchu Besedná u Chotilska na Příbramsku. Zdejší obnovená Drtinova rozhledna, která byla turistům zpřístupněna letos v dubnu, je dřevěná a měří 24 metrů. Od té boubínské se liší tím, že její vyhlídkový ochoz je zastřešený.
Národní přírodní rezervace Boubínský prales je nejznámějším chráněným územím v Česku. Patří k nejstarším lesním rezervacím v Evropě. Neleží sice v šumavském národním parku, ale patří k nejnavštěvovanějším místům. Kolem něj vede čtyřkilometrová naučná stezka.
Sdílet / hodnotit tento článek