REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Netradiční rozhledna u Bohdanče ročně přiláká 7000 až 8000 lidí

Nejvyšší rozhledna z kulatého dřeva v Česku, která byla před šesti lety postavena u Bohdanče na Kutnohorsku, je podle starosty Jaromíra Juny pro obec přínosem. Slouží jako lákadlo pro výletníky a okolí netradiční stavby s bufetem a dalším zázemím je zároveň místem pro společenské akce, řekl Juna.
Rozhledna Bohdanka, zdroj: webová prezentace obce Bohdaneč, www.obecbohdanec.cz

Na ochozy rozhledny Bohdanka ročně vystoupá 7000 až 8000 návštěvníků. Obec i místní podnikatelé z toho mají prospěch. Turisté projdou obcí, naobědvají se, mohou se i ubytovat v hotelu, který se nyní rozšiřuje. "Je tu také palírna s prodejnou, kde si lidé mohou koupit nějaké produkty, prodává se tu i med od včelařů," vyjmenoval Juna.

Výstavba netradiční rozhledny vysoké přes 50 metrů nebyla jednoduchá. "Nikdo to nechtěl projektovat, nikdo s tím neměl zkušenosti. Dřevěné stavby jsou většinou z hranatého dřeva, které jde lépe spojovat, z kulatého dřeva jsme nic nenašli," uvedl Juna. Podobná rozhledna podle něj stojí v Boubíně, ale je nižší. Výstavba Bohdanky si vyžádala přes 18 milionů, většinu peněz obec získala z EU. Otevřena byla 14. května 2011.

Hlavní nosná konstrukce rozhledny je netradičně celá z kulatiny. Zdroj: Web obec Bohdaneč (www.obecbohdanec.cz)Hlavní nosná konstrukce rozhledny je netradičně celá z kulatiny. Zdroj: Web obec Bohdaneč (www.obecbohdanec.cz)

Ve středních Čechách byly v minulých letech postaveny rozhledny také na vrchu Kaňk u Kutné Hory nebo na Březáku nedaleko Lbosína na Benešovsku. Obnovena byla i někdejší Drtinova rozhledna na vrchu Besedná u Chotilska na Příbramsku. Na Krušné hoře nedaleko Hudlic na Berounsku vyrostla rozhledna Máminka a u Zruče nad Sázavou na Kutnohorsku rozhledna Babka.

Technické parametry

výška rozhledny 52,2 m
výška horní vyhlídky 42,0 m
výška spodní vyhlídky 22,5 m
počet schodů 216
výška paty rozhledny 498 m nad mořem
půdorys na 0 m 8,0 x 8,0 m
půdorys ve výšce 42 m 6,3 x 6,3 m
množství použité kulatiny 160,0 m3
množství použitého ostrohanného řeziva 30,0 m3
množství použitého železa 30,0 t

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Ing. Michal Brandejský

Pohledná rozhledna na hoře Holedná. Vznikla na přání občanů

Na základě výsledku v brněnském projektu „Dáme na vás“ vznikla nejvyšší brněnská rozhledna na Holedné. Čistá technická konstrukce na úbočí nad řekou Svratkou je 34,32 metrů nad vrcholem kopce. Nachází se na hraně atraktivní lokality zvířecí obory a doplňuje možnosti pro volnočasové aktivity.

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Rozhledny jsou v Česku fenoménem, který zejména v posledních dvou desetiletích zažívá výrazné obrození. Nejvíce rozhleden bylo ale vybudováno na přelomu 19. a 20. století v souvislosti s rozmachem nejrůznějších okrašlovacích spolků a řada z těch architektonicky unikátních „svědků časů minulých“ díky pozdějším nutným…

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

Příběh nové a navýsost netradiční rozhledny v oblasti belgického Tieltu se táhne už hezkou řádku let. Jak popisují místní, kopcům, ze kterých byl krásný výhled na západ v Vlooybergu, tu po dvě desetiletí vévodila dřevěná rozhledna. Ta se svým pojetím prakticky nelišila od těch, které známe i z české kotliny. Ale…

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním roce byly dokončeny doprovodné stavby: přístupové chodníky, altány a informační panely. Všechny rozhledny mají ocelovou a…

Dřevěná věž na Boubíně je nejvýše položenou rozhlednou v ČR

Dřevěná věž na Boubíně je nejvýše položenou rozhlednou v ČR

Českým turistům se každoročně otevře více než desítka nových rozhleden. Aktuálně se uvádí, že v ČR je asi 380 rozhleden, podle některých zdrojů až 400. Tou nejvýše položenou, je rozhledna na šumavském Boubíně, která byla slavnostně otevřena před deseti lety, 3. června 2005.