REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Tip na velikonoční výlet: Nejsevernější rozhledny v České republice

Rozhledny jsou v Česku fenoménem, který zejména v posledních dvou desetiletích zažívá výrazné obrození. Nejvíce rozhleden bylo ale vybudováno na přelomu 19. a 20. století v souvislosti s rozmachem nejrůznějších okrašlovacích spolků a řada z těch architektonicky unikátních „svědků časů minulých“ díky pozdějším nutným opravám slouží turistům i dnes. To je i případ rozhledny na Dymníku u Rumburka, která byla slavnostně otevřena před 120 lety, 27. září 1896. V nejsevernějším koutě ČR, tedy Šluknovském výběžku, se ale nachází i několik dalších zajímavých rozhleden, které se staly vyhledávanými turistickými cíli.

Dymník

Rozhledna Dymník Zdroj: CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia CommonsRozhledna Dymník Zdroj: CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

Patnáctimetrová kamenná rozhledna na čedičovém vrchu Dymník (516 metrů) byla otevřena 27. září 1896. Nese název Augustova věž podle radního města Rumburka Augusta Wenschuha, který ji na své náklady nechal vybudovat. Stav věže se po letech bez údržby zhoršil, v polovině 90. let byla rozhledna opravena. Další oprava stavbu čekala v roce 2008. Rozhledna nabízí kruhový výhled na Jizerské a Lužické hory, Ještěd, Bezděz a vrcholky Českého Středohoří. Kromě rozhledny je na kopci také restaurace, která byla postavena už v roce 1895 a slouží dodnes. Státní podnik Lesy České republiky otevřel v roce 2010 z Rumburka vedoucí čtyřkilometrovou naučnou stezku Dymník s informačními tabulemi.

Vlčí hora

Vlčí hora © Fotolia.com - scimmery1Vlčí hora © Fotolia.com - scimmery1

Čtyřboká cihlová věž s chatou byla slavnostně otevřena na 581 metrů vysokém vrcholku v květnu 1889. Svůj vzhled změnila v roce 1908, kdy byla zastřešena a dosáhla tak celkové výšky 16 metrů. V letech 1996 až 1999 byla stavba zrekonstruována. Vyhlídková plošina rozhledny poskytne kruhový výhled na hřebeny Lužických hor, Českosaské Švýcarsko a za dobré viditelnosti jsou vidět Jizerské hory, Krkonoše i Ještěd.

Tanečnice

Zdroj: CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], z Wikimedia CommonsZdroj: CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], z Wikimedia Commons

Šestadvacetimetrová kamenná věž nacházející se nedaleko Mikulášovic se může pyšnit titulem nejsevernější rozhledna ČR. Postavena byla v roce 1905 na stejnojmenném 598 metrů vysokém kopci, pojmenovaném podle pověsti, že na tento vrch chodívala tančit a svádět myslivce krásná mladá dívka. Při svém slavnostním otevření v květnu 1905 dostal rozhledna jméno bývalého německého kancléře Bismarcka. Z jejího ochozu je výhled na Českosaské Švýcarsko, Labské pískovce, České středohoří i panoramata Krkonoš a Jizerských hor. V těsném sousedství stojí srubová chata s občerstvením.

Hrádek u Varnsdorfu

Hrádek Varnsdorf Zdroj: Jiří StejskalHrádek Varnsdorf Zdroj: Jiří Stejskal

Dominanta Varnsdorfu, vrch Hrádek, se tyčí na znělcovém hraničním vrchu do výše 438 metrů. V květnu 1904 zde byla slavnostně otevřena 29 metrů vysoká vyhlídková věž s restaurací podle projektu stavitele Antona Möllera. Vyhledávaný turistický cíl byl koncem 60. let rekonstruován, ale od počátku 90. let značně zdevastován. V červenci 2003 byla věž po dvouleté obnově znovu zpřístupněna. V roce 2005 získal Hrádek díky své žlutočervené fasádě se zachovalými původními trámy titul Fasáda roku. Restaurace zatím své obnovy nedočkala, ale z věže se turistům nabízí výhled na Šluknovskou pahorkatinu i Lužické hory.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Ing. Michal Brandejský

Pohledná rozhledna na hoře Holedná. Vznikla na přání občanů

Na základě výsledku v brněnském projektu „Dáme na vás“ vznikla nejvyšší brněnská rozhledna na Holedné. Čistá technická konstrukce na úbočí nad řekou Svratkou je 34,32 metrů nad vrcholem kopce. Nachází se na hraně atraktivní lokality zvířecí obory a doplňuje možnosti pro volnočasové aktivity.

© Fotolia.com - Davido

Tip na výlet: Žďákovský most je největším ocelovým obloukovým mostem v ČR

Na Žďákovský most na Písecku, svými rozměry a konstrukcí neobyčejnou technickou památku, narazí každý, kdo přijíždí k zámku Orlík směrem od Kostelce nad Vltavou. Most je unikátní tím, že oba břehy Orlické přehradní nádrže spojuje jediným mostním obloukem. Stavba, která byla zprovozněna před více jak půl stoletím, 27.…

Rozhledna, nejvyšší z dřevěné kulatiny, Bohdanka

Netradiční rozhledna u Bohdanče ročně přiláká 7000 až 8000 lidí

Nejvyšší rozhledna z kulatého dřeva v Česku, která byla před šesti lety postavena u Bohdanče na Kutnohorsku, je podle starosty Jaromíra Juny pro obec přínosem. Slouží jako lákadlo pro výletníky a okolí netradiční stavby s bufetem a dalším zázemím je zároveň místem pro společenské akce, řekl Juna.

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Netradiční rozhledna funguje jako obří periskop

Když se obyvatelé finského města Seinäjoki dozvěděli o připravovaném plánu radnice na vybudování nové rozhledny, přijali tento nápad poněkud rozpačitě. I když je celý region významnou turistickou oblastí, rozhledna usazená v rovinaté krajině se v posledních letech stala projektem typově nepříliš atraktivním, na to…

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

Příběh nové a navýsost netradiční rozhledny v oblasti belgického Tieltu se táhne už hezkou řádku let. Jak popisují místní, kopcům, ze kterých byl krásný výhled na západ v Vlooybergu, tu po dvě desetiletí vévodila dřevěná rozhledna. Ta se svým pojetím prakticky nelišila od těch, které známe i z české kotliny. Ale…

Rozhledny mají často zajímavou historii

Rozhledny mají často zajímavou historii

Na našem území se nachází spousty zajímavých staveb rozhleden. Často jsou zajímavé i svojí historií, kdy prochází léty slávy, chátrání, uzavření a znovuobnovení. To, že jsou rozhledny u veřejnosti oblíbenými stavbami, dokazuje i fakt, že obnova je často dílem občanských sdružení, založených speciálně pro tento účel.

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Špulka - rozhledna na Benešovsku

Rozhledna, která svůj název tvarem nezapře, stojí na Benešovsku poblíž obce Lbosín na vrcholu kopce Březák. Otevřena byla v dubnu 2014. V anketě vyhlášeném Klubem přátel rozhleden získala 1. místo.

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Nové rozhledny v Kladském pomezí

Kladské pomezí se nazývá kraj rozprostírající se mezi Krkonošemi a Orlickými horami v Broumovském výběžku. V něm byly v loňském roce zahájeny stavby čtyř vzhledově příbuzných rozhleden. V letošním roce byly dokončeny doprovodné stavby: přístupové chodníky, altány a informační panely. Všechny rozhledny mají ocelovou a…