Dvoupatrová dřevěná "věž" s dělenými mezipatry a schodištěm, celá na čtvercové základně o rozměrech čtyři krát čtyři metry a výškou osmi metrů, rozhodně nepůsobila dojmem nápaditého nebo mimořádného architektonického zázraku. Rozhodně však byla oblíbeným místem pro výlety i nejrůznější dostaveníčka zdejší mládeže.
Jak velmi civilně popisují architekti ze studia Close to Bone, kteří mají ke zdejšímu kraji osobní vztah, kromě mladých ale dřevěná rozhledna přitahovala vandaly. A právě ti mohou za to, že jednoho dne vzplála stará věž v plamenech. Hasiči sice přispěchali na belgické poměry rychle, ale rozhledna byla ohněm neopravitelně poškozena.
Následně byla kvůli hrozícímu riziku zhroucení uzavřena a stala se jen nepřístupnou dominantou v jinak pěkném kraji. Zmínění architekti si neodpouští ani malé rýpnutí vůči regionálním politikům: "Pýcha kraje Tield-Winge byla zničena, a vyjádřil se k tomu prakticky každý regionální politik. K opravě se ale neměl nikdo."
Teprve loni dospěla společnost k rozhodnutí. Stará rozhledna bude stržena, a nahrazena monumentálnějším objektem, který odolá zubu času, nepříznivým povětrnostním podmínkám i nenechavým rukám vandalů. Jasné tedy bylo, že nově plánovaný objekt nemůže být vybudován netradiční návrh, který okamžitě osloví veřejnost i odpovědná místa státní správy. Co v sobě projekt Vlooyberg Tower (Vlooybergtoren) přináší tak mimořádného, že získává podporu?
Foto: Kris Van den Bosch
Deset metrů vysokou rozhlednu, která vlastně svými tvarovými dispozicemi není vlastně ani tak rozhlednou jako spíš mohutným schodištěm popírajícím gravitační zákony. Celokovové torzo slouží současně jako malý úkryt před nepříznivým počasím a jak s nadsázkou dodávají Close to Bone: „Je stoprocentně odolné vůči všem formám vandalství."
Dnes již realizovaný projekt odráží výraznou snahu vzbouřit se zažitým konvencím. Rozhodně to ale není ke škodě. Namísto tradiční konstrukce spirálního schodiště přišli architekti s vizí v "prostoru zavěšeného" objektu, jehož objem se dotýká země jen minimálně. Dekorativní prvky jsou omezeny na absolutní minimum a objekt sám je celistvým monumentem. V Vlooybergtoren je v nejvyšším bodě vysoký 11,28 metrů (10,08 m pro vrchní etáž + 1,2 m připravované zastřešení).
To vše v pozinkované nosné konstrukci, která je zpevněna samonosnými prvky oceli. Barevné provedení přechází (v závislosti na okolních světelných podmínkách) mezi rezavě hnědou až červenou. I tato barva má své opodstatnění, je totiž odstínovým vzorkem železné rudy těžené v sousedním regionu Hageland. Celé dílo přitom váží hezkých třináct tun.
K celému projektu dodávají Close to Bone, že zásadním a logickým problémem byla "válka vedena proti vlastní váze", která limitovala celý výsledek. „Zásadní prostě bylo, aby nedošlo ke zhroucení celé struktury a aby každý nosný prvek odpovídal maximální zátěži." I proto byly poctivě přepočítávány míry únosnosti pro jednotlivé stavební elementy. „Vyšší ani převislejší už v Vlooybergtoren být za daných podmínek a materiálu skutečně nemůže."
Foto: Kris Van den Bosch
Celá struktura se přitom programově vyvíjí z těžké silné masy objektu do stále štíhlejší a lehčí. Svůj objem si po celou dobu zachovává. Stěna zábradlí působí jako nosník a součástí stavby jsou i dva tlumiče vibrací, které zajišťují, aby celé schodiště pod kroky návštěvníků nezačalo rezonovat.
Dílo bylo kompletně sestaveno z prefabrikovaných částí a poté znovu převezeno na místo konstrukce. S pomocí vysokozdvižné plošiny a jeřábů bylo dílek po dílku seskládáno dohromady. Tento finální úkon přitom trval jen necelý půlden. Close to Bone si mohou gratulovat. Netradiční rozhledna v Vlooybergtoren se skutečně stala novou ikonou celého regionu Tielt-Winge. Místní se zvláště pochvalně vyjadřují o efektu překvapení, který nová rozhledna vyvolává, když se zpod příkrovu stromů nečekaně vynoří na kopci schodiště do nebe.
Údaje o projektu
Název projektu: | Vlooybergtoren |
Lokace: | Tielt-Winge, Belgie |
Koncept: | Vyhlídková věž/rozhledna |
Architektonické studio: | Close to bone |
Inženýring: | Yves Willems |
Dodavatel stavby: | Tri-monta |
Sdílet / hodnotit tento článek