REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pohodlný chodník, který šplhá po skalách

Máte rádi procházky divokou přírodou, ale přitom preferujete pevný terén pod nohama? Rozeklané skalní stěny porostlé pokroucenými stromy, zařízlá údolí i hučící řeka v údolí vám nikdy nebyly při daném zachování komfortu blíž.

Pokud se tedy vydáte do portugalské Aroucy, a navštívíte jejich nový turistický klenot. Nejdelší „chodník“, který vás provede nejdramatičtějšími úseky řeky Paiva.

Krásu divoké přírody v údolích Paiva obdivovali turisté už před desítkami let, a nazývali zdejší lokality katedrálami divočiny. Tento klenot ale rozhodně nebyl pro každého. Sestup přímo do údolí nebylo možné realizovat bez horolezeckého jištění, a sama „procházka“ podél vody znamenala hned několikeré překonávání živlu brozením. Místo bylo prostě přístupné jen dobrodruhům a adrenalinovým nadšencům, kteří ale poselství o kráse celého úseku nesli dál. Jak ale zpřístupnit zdejší lokalitu obyčejným lidem, a ukázat jim tuto živou kroniku regionální geologie, archeologie a biologie?

Geologický park Arouca dlouho hledal řešení, než nalezl odpověď ve spolupráci s portugalským architektonickým studiem Trimetrica. Začala se rodit odvážná myšlenka na vybudování turistického chodníku, s ohrazením, mosty a schody, který by zdejší místo zpřístupnil široké veřejnosti. A hned druhým dechem je zapotřebí dodat, aby svým provedením znemožnil přílivu turistů narušovat zdejší mimořádné přírodní hodnoty.

Výsledkem je skutečně mimořádné dílo, které se vine svahy a údolím v délce 8700 metrů. Nastoupit na tuto trasu můžete buď v Areinho nebo Espinuca, podle toho jestli preferujete vytrvalé stoupání nebo klesání. V průměru vám ale tato procházka zabere dvě a půl hodiny, bez ohledu na směr. Lidé z Trimetrica podotýkají, že: „Tato cesta je oslavou řeky Paiva i zdejší pitoreskní krajiny.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: David Frutos

Park a terasy domu chytře pracují s dešťovou vodou

O portugalském Cehegínu jsme psali poměrně nedávno, ale zdá se, že toto historické město v Murcii má na poli moderní architektury ještě co sdělit. Třeba to, jak se dá vytvořit netradiční zahrada, která zaplní prostor po demolici staré čtvrti, a jak se dá do konceptu rodící se zeleně vkusně zasadit objekt…

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

„Schody do nebe“ aneb netradiční rozhledna z belgického venkova

Příběh nové a navýsost netradiční rozhledny v oblasti belgického Tieltu se táhne už hezkou řádku let. Jak popisují místní, kopcům, ze kterých byl krásný výhled na západ v Vlooybergu, tu po dvě desetiletí vévodila dřevěná rozhledna. Ta se svým pojetím prakticky nelišila od těch, které známe i z české kotliny. Ale…

Londýn připravuje pekelnou klouzačku, která není jen pro děti

Londýn připravuje pekelnou klouzačku, která není jen pro děti

Stanovit přesně věk, kdy už definitivně vyrosteme z dětských her, je těžké. Dokládá to i mimořádný stavební počin architekta a umělce Carstena Höllera, který se rozhodl "vylepšit" 115 metrů vysokou Orbit Tower v Londýně. S nemalým přispěním stávajícího majitele, společnosti ArcelorMittal, tu totiž vytvořil ohromnou…

Multifunkční dřevěný amfiteátr mezi historickými rozvalinami

Multifunkční dřevěný amfiteátr mezi historickými rozvalinami

Celé chilské město Valparaiso, obkružující svou rozlohou 400 kilometrů čtverečních příhodný záliv, je součástí Světového dědictví UNESCO od roku 2003. Sídlo s 600 000 stálými obyvateli je považováno za unikát, a to nejen z kulturního či architektonického hlediska. Koloniální charakter zástavby se tu mísí s moderními…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA