REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Londýn připravuje pekelnou klouzačku, která není jen pro děti

Stanovit přesně věk, kdy už definitivně vyrosteme z dětských her, je těžké. Dokládá to i mimořádný stavební počin architekta a umělce Carstena Höllera, který se rozhodl "vylepšit" 115 metrů vysokou Orbit Tower v Londýně. S nemalým přispěním stávajícího majitele, společnosti ArcelorMittal, tu totiž vytvořil ohromnou skluzavku. Asi nepřekvapí, že na ni budou frontu stát hlavně dospělí.

Dosavadní Orbit Tower byl výsledkem práce architekta Anishe Kapoora, jako monument vytvořený v rámci Olympijských her v roce 2012. Jenže jak už to tak s podobnými slavnostními monumenty bývá, po ukončení sportovního klání se jim nedostává dalšího využití. Udělat ze 115 metrů vysoké věže skluzavku se ukázalo jako nečekaně dobrý nápad.

Zatrubněná skluzavka bude oficiálně zpřístupněna veřejnosti 26. června tohoto roku. Pár nadšenců a betatesterů už ale mělo možnost si jízdu vyzkoušet, a rozhodně nešetří pochvalnými slovy. Je o prý sen všech milovníků skluzavek, ať už malých i velkých. Jen se to chce nebát.

Carsten Höller má ve svém uměleckém portfoliu od roku 1999 celou řadu realizovaných projektů klouzaček a skluzavek (například loňské prolínající se klouzačky na Haywordově galerii), ale Orbit Tower je skutečně fenomenální.

Vytvořena je dohromady z třiceti napojených sekcí, které odvážlivce celkem dvanáctkrát protočí kolem vlastní osy. Skluzavka je dlouhá 178 metrů, což vzhledem k velikosti věže (byť momentálně start začíná v 71 metrech nad zemí, ale už nyní se zvažuje prodloužení) něco napovídá i o úhlu sklonu a rychlosti. Pokud se odvážíte dovnitř, čeká vás skluz rychlostí 25 kilometrů v hodině, a dole "vypadnete" po necelých čtyřiceti vteřinách.

Byla to zajímavá zkušenost," říká Höller. „Napojit své vlastní umění na už existující kousek jiného architekta. Ale o to více to bylo zábavnější." I když dosud není skluzavka zpřístupněna, je už možné v předprodeji zakoupit lístky na divokou jízdu. Není to zrovna levný počin. Dospělého přijde jeden lístek na 20 liber, a dětského klouzače na 15.

Zdroj: thespaces.com

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Pohodlný chodník, který šplhá po skalách

Pohodlný chodník, který šplhá po skalách

Máte rádi procházky divokou přírodou, ale přitom preferujete pevný terén pod nohama? Rozeklané skalní stěny porostlé pokroucenými stromy, zařízlá údolí i hučící řeka v údolí vám nikdy nebyly při daném zachování komfortu blíž.