Realizovaný projekt krematoria v Ringstedu rozhodně nebyl jednoduchou záležitostí. Jako u všech objektů pietního charakteru je zde zapotřebí sladit složky provozní s celkovým smutečním dojmem. Jednou věcí je tedy splnit nezbytné technické zázemí žároviště, tradičně umožňující realizovat celý proces žehu odehrávající se mimo zraky pozůstalých, a současně ponechat dostatek pietního prostoru pro obřadní síň a rozloučení pozůstalých se zemřelým. Může se to zdát banální, ale lidé si jen málo uvědomují, jak komplikované je zázemí tohoto zařízení. Určitě ne jen klasická kotelna s velko-kapacitní pecí.
Krematorium v Ringstedu je ke všemu od podobných zařízení trochu odlišné. Základádá si na své univerzálnosti, a obsluhu klientů bez ohledu na jejich vyznání. Je navrženo s respektem vůči kremačnímu procesu. Zatímco ve většině pohřebních síní vybavených žárovištěm zastává centrální úlohu vnitřní kaple (a kremační proces je spíše odsunut do zázemí), zde rodina a pozůstalí - pokud tedy chtějí - doprovází zesnulého v rakvi na poslední cestu po celou dobu.
Jak to vypadá v praxi? Rakev je nejprve nesena na katafalk ve smuteční místnosti. Zde se mohou příbuzní a truchlící rozloučit, projevit smutek či vzdát hold zesnulému. Pak už záleží na jejich volbě, jestli se spolu s rakví vydají dál, nebo se tu jejich cesty navždy rozchází.
V druhém případě se pak vydají do „pozorovatelny“, podlouhlé místnosti se smuteční výzdobou, kde je možné sledovat přes zasklení celý proces kremace ve vlastní spalovně. Prostor spalovny a vlastní žároviště je tomuto účelu uzpůsobeno. Místnost (dvanáct metrů široká) je podél celé stěny otevřena dennímu světlu (ze západu i východu, s dřevěným obložením), které proudí dovnitř a dokresluje charakter místa, kde pomíjivé tělo končí a mění se v prach.
Architektonické studie Henning Larsen ale nemyslelo jen na komfort nebožtíků a pozůstalých. Velmi pečlivě propracovalo design interiéru i pro zaměstnance. Spalovna je plně klimatizována, čerstvý vzduch zajišťuje zdravé pracovní prostředí. Stěny jsou velmi vkusně osazeny cihlovými obklady, podlaha je z hrubozrnné hlazené žuly. Důraz je tu kladen i na práci s přirozeným světlem, přičemž barevné tóny ostění a zvlněného stropu s hrou světel přímo počítají.
Krematoria patří mezi objekty, u kterých se musí počítat i s optimálním zasazením do okolního terénu. To v Ringstedu je situováno v příměstské parkové zóně (historické parkové jádro Kærup Gods), na kterou navazují vlastní prostory pietního charakteru (pomníky) a hřbitov s rozlohou 50 000 metrů čtverečních. Samo krematorium (s rozlohou 2 700 metrů čtverečních) je budováno s maximálním ohledem na přístupnost. Obřadní i smuteční síň, spalovna, tyto všechny místnosti jsou situovány do přízemí, aby byly bezbariérově dosažitelné.
Krematorium v Ringstedu naplňuje bezezbytku všechny potřebné standardy pro přečištění a zamezení úniku těkavých plynů i emisních spalin, a svou kapacitou nahrazuje osm zastaralých a technicky již nevyhovujících krematorií v regionu. Podle architektů z Henning Larsen byl celý projekt zacílen na flexibilitu provozu, pokročilou úroveň obslužnosti, a pochopitelně ohled na pietní charakter i ne-duchovních prostor.
Technické parametry budovy
Název projektu: | Communal Crematorium |
Architektonické studio: | Henning Larsen Architects |
Lokalizace: | Ringsted, Dánsko |
Klient: | Crematorium Zealand&Lolland-Falster |
Rok výstavby: | 2012-2013 |
Krajinný architekt: | Brigitte Fink |
Dodavatel stavby: | Damgaard Consulting Engineers, Elindco |
Rozloha: | 2 700 m² |
Inovativnost výrobních a jiných procesů nebere konce, a nevyhýbá se ani kremačním zařízením. Dánské krematorium v Ringstedu je toho příkladem. Všech pět zdejších pecí je totiž možné ovládat na dálku, pomocí speciální mobilní aplikace Opto22groov. Tu vyhotovil spolu se zakázkou sám výrobce pecí, společnost Mulder-Hardenberg Group. Součástí těchto pecí i jsou speciální infračervené snímače, které umožňují na dálku kontrolovat teplotu uvnitř pece, a plně automatizovat celý žeh.
Pokud s vámi nehnuly ani kremace řízené chytrým telefonem, dánská další „novinka“ z roku 2008 s vámi jistě zamává. Krematorium v Ringstedu sice nebylo první, které s poněkud kontroverzním nápadem přišlo, ale byla zde úspěšně (stejně jako v osmi dalších krematoriích v Dánsku) realizována. O čem je řeč? Krematoria produkují skutečně velké množství odpadního tepla a také hektolitry horké vody, v rámci filtračního procesu. Proto se spořiví Dánové rozhodli využít nabízené možnosti, a začít s odpadním teplem „z nebožtíků“ vyhřívat domy v nedaleké čtvrti.
Prvotní vlna odporu vůči znesvěcení pohřební instituce však byla záhy vystřídána nadšením. Krematorium v Ringstedu je schopno vytápět přidruženým provozem až 600 domácností, kterým tak šetří až 15 000 dolarů z poplatků za energie. V Rinsgtedu tak předprodejem odpadní energie šetří až 40 % provozních nákladů. Naposled se v Dánsku proti této praxi demonstrovalo v roce 2012, ale už o rok později obdržela dánská krematoria ocenění Green Apple Environment za mimořádně přínosnou technickou inovaci. V současnosti o povolení k výtopu domů v okolí žádá dalších 31 dánských krematorií.
Sdílet / hodnotit tento článek