Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zrcadlová fasáda Věčných lovišť umožní nahlédnout do minulosti

Areál protivzdušné obrany Drnov byl vybudován pro ochranu hlavního města Prahy. Od města je vzdálený asi hodinu cesty autem. Oblast je dnes navštěvována širokou veřejností, neboť hlavní bunkr slouží jako vojenské muzeum. Kolem rozsáhlého podzemního objektu je rozmístěno i několik menších servisních bunkrů pro mobilní techniku. Právě v jednom z nich se investor rozhodl vybudovat krematorium pro zvířata. Místo poeticky pojmenoval Věčná loviště.
Zdroj: Radek Úlehla/coatman

Na první pohled vás tato krajina okouzlí svou divokostí. Snad díky tomu, že místo bylo vojenskou oblastí, unikla příroda viditelné kultivaci člověkem. Keře a stromy do sebe prorůstají a zápasí o místo a světlo. Hledali jsme řešení, které by tuto jedinečnou atmosféru nepoškodilo. Do krajiny jsme postavili velké zrcadlo, které svými odrazy násobí přírodu. Výsledná kompozice připomíná více než architekturu instalaci uměleckého díla. Není to náhoda. Návrh je inspirovaný sochami, které vytvořil Anish Kapoor či Richard Serra. 

Zrcadlová stěna vypadá jako brána do jiné dimenze, ale to bylo s ohledem na funkci objektu jedním ze záměrů. Zrcadlo má na výšku přes 6 metrů a na délku přes 11 metrů. Jeho plocha je složená z drobných hexagonálních dílů. Za ním je pak schován provoz krematoria. 

Zdroj: Benedikt Markel

Příchozí, který se dívá do zrcadla, se ve skutečnosti nevidí v přítomnosti, ale hledí na svůj odraz v minulosti. Dívá se zpět, vzpomíná… Může za to konečná rychlost světla. Tuto skutečnost nelze lidskými smysly vnímat, ale dává místu symbolický význam. Zrcadlo je samo o sobě v krajině mystické. Odráží a vtahuje do sebe vše kolem sebe. Každé zrcátko je lehce jinak natočené. Obraz se jakoby chvěje. Máte pocit, že přicházíte k tekuté stěně. Je to surrealistický zážitek. Nedá se popsat. Musí se zažít.

Provoz krematoria je umístěn v podzemí. Všechny původní konstrukce byly využity a bourací práce se omezovaly pouze na proražení nových otvorů. Do očištěných stávajících prostorů byly vyzděny stěny, které rozčlenily dispozici na potřebné místnosti.

Zdroj: Radek Úlehla/coatman

Bočním vstupem v betonové stěně se vchází do přijímací haly s dřevěnou lavicí. Prosklenými dveřmi je vidět do kanceláře. Z haly se vstupuje do předsálí k výstavu. Výstav je jednoduchá čtvercová místnost s dřevěnými dveřmi. Technický provoz má samostatný vstup a je skryt v útrobách domu.

Použité materiály jsou levné a nenáročné. Na vnitřní a vnější vyzdívky jsou použity omítané betonové tvárnice. Světlík je uzavřen polykarbonátovým světlíkem. Šestiúhelníková zrcátka jsou vyrobena z pokoveného polykarbonátu a ručně nalepena na vyzděnou stěnu. Jediným náročným detailem jsou skryté dveře v zrcadlové stěně. Diskutovaným tématem v průběhu projektu byla i nebezpečnost odrazivých ploch pro zvířata, především pro ptáky. "Tento problém byl konzultován s ornitology. S takovouto rozstříštěnou plochou nemají ptáci problém," sdělil pro ESTAV.cz architekt Petr Hájek.

Zdroj: Benedikt Markel

Lavice jsou vyrobeny z dřevěných fošen. Nábytek, dveře a drobný mobiliář z překližky. Stěny jsou vybíleny vápenným nátěrem.

Údaje o stavbě

Studio: Petr Hájek ARCHITEKTI, s.r.o., www.hajekarchitekti.cz/
Autoři: Petr Hájek, Martin Stoss, Cornelia Klien
Projekt: 2014-2018
Realizace: 2018-2021
Dodavatel stavby: 1PS s.r.o.
Investor: Věčná loviště s.r.o., www.vecnaloviste.cz/
Náklady: neuvedeny
Místo: Drnov 61, Žižice 274 01, Česká republika
Zkušební provoz: 2020
Uvedení do provozu: 2021
Zastavěná plocha: 250m2
Obestavěný prostor: 1250m3
Fotografie: Radek Úlehla/ coatmen

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Architektem roku 2018 se stal Petr Hájek

Architektem roku 2018 se stal Petr Hájek

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku 2018, získal přední český architekt a pedagog Petr Hájek. Čestné uznání poroty obdržela Dagmar Vernerová, která už téměř 20 let vydává ročenku Česká architektura. Slavnostní vyhlášení výsledků již desátého ročníku soutěže proběhlo…