- Asociace bude usilovat o zlepšení regulačního rámce, rozvoj mezinárodních standardů a hlavně o rovné podmínky pro všechny zúčastněné. Odvětví se totiž potýká s řadou problémů, které je třeba řešit celoevropsky.
- Světelné zdroje jsou jako elektroodpad často přehlíženy, jejich recyklace totiž stojí více, než jaký je zisk z recyklovaných druhotných surovin. Mnohdy jsou proto likvidovány neekologicky.
- Členem asociace je i tuzemský kolektivní systém EKOLAMP.
- Tuzemské domácnosti a firmy loni sebraly a předaly k recyklaci 767 tun světelných zdrojů. To představuje necelých 5 milionů kompaktních a trubicových zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů.
Osvětlovací zařízení představují velmi specifický druh elektroodpadu. Co do počtu se ho v porovnání s jinými elektrozařízeními sesbírá nejvíce, přitom je považován za nehodnotný odpad. Navíc jsou světelné zdroje většinou křehké a obsahují nebezpečné toxické látky, například rtuť, proto vyžadují zvláštní způsob přepravy a zpracování ve specializovaných recyklačních zařízeních.
„EucoLight se bude zasazovat o zlepšení regulačního rámce, rozvoj mezinárodních standardů a hlavně o rovné podmínky pro všechny zúčastněné. Světelné zdroje jsou jako elektroodpad často přehlíženy, protože jsou pokládány za ekonomicky nezajímavý artikl. Jejich recyklace totiž stojí více, než jaký je zisk z recyklovaných druhotných surovin. Často jsou proto likvidovány neekologicky a ohrožují životní prostředí. Odvětví se vzhledem k tomu potýká s řadou problémů, které je třeba řešit celoevropsky,” říká Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP.
Tuzemské domácnosti a firmy loni sebraly a předaly k recyklaci 767 tun světelných zdrojů. To představuje necelých 5 milionů kompaktních a trubicových zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů. V Česku je nyní k dispozici přes 4520 sběrných míst, přičemž jejich počet neustále roste. Nejbližší sběrné místo je možné vyhledat na www.ekolamp.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek