Specializované firmy dokáží poradit, jak postupovat, v jejich nabídkách najdeme specializované počítačové programy pro návrhy mnoha druhů schodišť. Výroba konstrukčních prvků se provádí zpravidla v dílnách, detaily a atypické doplňky jsou dopracovávány rukama zkušených řemeslníků. Každé schodiště je před finální povrchovou úpravou sestaveno, následně je provedena přísná kontrola všech parametrů a následně zajištěn i servis.
Důležitý je správný výběr
Vybíráme-li z nabídky specializovaných firem, je dobré dopředu znát dispoziční možnosti daného obydlí a pamatovat na všechny obyvatele, jež budou schodiště užívat. Podle toho pak vybíráme nejčastěji mezi schody zadlabanými, třmenovými, sedlovými či vřetenovými. Přemýšlíte o tom, zda se bude jednat o točivé nebo přímé schodiště, zvážíme vhodný materiál (dřevěné, keramické, skleněné, betonové, železobetonové, kovové či kombinované). Nesmíme zapomenout ani na zábradlí, výplně a další doplňky.
Nabídka je všech případech velmi široká a možnosti nepřeberné. Mezi nejčastější druhy schodišť lze zařadit deskové, schodnicové, vřetenové, visuté, závěsné, pilířové (sloupové), montované, žebříkové, pažené a podezděné. Relativně novým trendem jsou automaticky rozsvěcovaná schodiště s volitelným nastavením či s případnými dalšími efekty (např. časový spínač pro omezení funkce na noční hodiny, speciální řídicí jednotky pro inteligentní budovy).
Dispoziční varianty
Umístění vysněného schodiště bychom měli znát už při stavbě domu. Zásadně ovlivňuje celé dispoziční řešení domu/bytu a určuje i další stavební náklady. Za jistou nevýhodu lze považovat umístění do středu domu, kde budeme muset nejspíše užívat pouze umělé osvětlení. Naopak u obvodové stěny lze schodiště pomocí oken výrazněji prosvětlit. Existují samozřejmě i nesčetné další dispoziční varianty, které lze zvážit a aplikovat (kromě jiného i v závislosti na materiálu, který jsme zvolili): za všechny snad umístění betonového schodiště do samostatného prostoru navazujícího na příslušné chodby nebo do velké místnosti, ze které se pak stane centrální pobytový prostor.
Univerzální návod určitě neexistuje, nicméně vždy platí, že navržené schodiště musí odpovídat normám ČSN 73 4130 Schodiště a šikmé rampy – základní ustanovení; ČSN 74 3305 Ochranná zábradlí; požární bezpečnost je obsažena v normě ČSN 73 0833 Požární bezpečnost staveb – budovy pro bydlení a ubytování. Důležitý je z tohoto pohledu i takzvaný Lehmanův vzorec pro navrhování schodišť (2 x výška + šířka = 630 mm).
Opravy jen pro zručné řemeslníky
Výhodou spolupráce se specializovanou firmou je kromě jiného i to, že je schopna prakticky okamžitě opravit případné závady. Větší problém nastává v případech statických poruch, kterým je třeba předcházet už při výrobě a montáži. Je třeba si uvědomit, že stavebně a finančně náročnější rekonstrukce mohou životnost schodiště významně prodloužit, ale laické zásahy často nutí majitele řešit problémy opakovaně. Obyvatelé domu by se měli soustředit spíše na drobné dekorativní opravy či interiérová vylepšení.
Působivý design schodišť
Je obecně známo, že každé schodiště plní vedle své praktické funkce i prvek estetický. Může být i osobitým dílem s originálním designem. Jako jeden z mnoha příkladů lze uvést zajímavou alternativu, která spočívá v sérii schodovek, které jsou skládány z jednoho kusu materiálu. Odpadají tak problémy s řezáním, broušením, lepením či lištováním. Výrobci nabízejí nejenom kvalitní design, ale také snadnou údržbu a vysokou odolnost. Obklad z jednoho kusu materiálu totiž zcela eliminuje problém zanesených a špatně čistitelných spár. Materiál se osvědčil i jako parketová dlažba.
„Nejoblíbenějším a nejpraktičtějším materiálem je speciální schodový laminát, který svojí povrchovou úpravou předčí jakékoliv laky nebo jiné povrchové úpravy při snadné údržbě“, komentuje Renata Kunstová z firmy PF postforming s. r. o. a dodává: „Jelikož schodiště většinou zákazníci řeší až jako poslední záležitost v domě, rozhodující je především cena. Dodáváme i do zahraničí - především do západních států, i zde se zákazníci řídí podobnými kritérii, ale vnímáme, že čím více na západ, tím více se je primární kvalita a design, teprve sekundární je cena.“
Široké možnosti pro kreativitu nabízejí také skleněná schodiště, na něž lze umístit například pískovaný dekor nebo vložit barevné folie mezi skla. U skleněného zábradlí a schodnic se nejčastěji kombinují barevná skla (planibely) a ornamentní skla. V případě klasických dřevěných schodů přicházejí v úvahu buk, dub, jasan, javor, bříza nebo cenově výhodnější smrk, borovice nebo modřín. V nabídce jsou i exotické dřeviny, jako například merbau, jatoba či hevea. Široké možnosti skýtá beton, kde schody evokují svým vzhledem atmosféru antického Řecka.
Zábradlí jako umělecké dílo
Stavební předpisy uvádějí, že každé schodiště o více než třech stupních musí být opatřeno zábradlím a dále stanoví jeho minimální výšku a další parametry. Nicméně v moderních interiérech plní spíše úkoly estetické než bezpečnostní. Nejmarkantněji se to projevuje tam, kde se nacházejí v centru pozornosti – v obývací části domu nebo v ústřední hale. K nejjednodušším variantám patří plná zábradlí zděná nebo betonová, obložená kamenem, keramikou, dřevem či jiným materiálem. Následují konstrukce z tvarovaných sloupků, tenkých madel a horizontálních či vertikálních profilů.
Hodí se jak k masivnímu betonovému, tak vzdušnému dřevěnému či ocelovému schodišti. Široká škála provedení sahá od dřevěných hranolů přes ocelové až po luxusní nerezové profily kombinované s nerezovými lanky a sítěmi. Zajímavé jsou i desky z čirého silnostěnného skla kotvené do ocelových profilů nebo šroubované z boku ke schodnicím. Dalšími – a jistě nikoli posledními – alternativami jsou ocel (nerezová či kovaná), dřevo a nejrůznější kompozitní materiály, nabízející široké pole působnosti pro uměleckou invenci všeho druhu.
Sdílet / hodnotit tento článek