Přímé schodiště
Jde o přehledné, jednoduché schodiště, často nejvíce pohodlné nejen pro chůzi ale i stěhování nábytku. U vyšších konstrukčních výšek než v běžném rodinném domě bude muset být i přímé rameno rozděleno mezipodestou. Z architektonického hlediska má toto schodiště nevýhodu, že na délku zabere velkou vzdálenost, často vedle něho vzniká delší chodba (výstup je půdorysně značně vzdálen od nástupu na schodiště).
Lomené
Lomené schodiště se skládá z více přímých ramen, která na mezipodestách mění směr. Lomená schodiště bývají běžně dvou nebo tří ramenná. Tvar do L nebo U. Tvar do U zajistí, že nástupní i výstupní stupeň může být půdorysně na stejné hraně. Například lomené dvouramenné schodiště do U s mezipodestou je nejběžnější řešení schodiště v bytových domech.
Zakřivené (smíšenočaré)
Zakřivené (někdy také dle tvaru výstupní čáry zvané smíšenočaré) schodiště má některé úseky rovné, některé po oblouku. Často je toto schodiště využíváno v rodinných domech pro úsporu místa. Dochází u něho ke tvorbě zkosených stupňů. Toto schodiště není tolik pohodlné jako s přímočarými rameny právě pro stupně, s nestejnou šířkou. Při dodržení správné geometrie a výpočtu schodiště se ale jedná o plnohodnotnou a běžně používanou geometrii.
Točité
Točité schodiště má tvar šroubovice. Může zabírat malou plochu půdorysu, ale při malých vnitřních poloměrech (nejčastěji kolem středového nosného sloupku) je také nejméně pohodlné. Stěhování větších předmětů po něm je často zcela nemožné.
Sdílet / hodnotit tento článek