REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mýty a fakta o změně dodavatele plynu

Změnou dodavatele plynu lze ročně ušetřit až tisíce ročně. Ačkoli o tomto kroku podle průzkumu Millward Brown uvažuje až třetina českých domácností odebírajících plyn, k jeho realizaci se často neodhodlají. Velký podíl na tom má celá řada mýtů, které se o procesu změny dodavatele tradují. Pojďme se podívat na ty nejčastější z nich a jednou provždy je vyvrátit.
Mýty a fakta o změně dodavatele plynu

Mýtus č. 1: Změna se finančně nevyplatí

Velká část spotřebitelů má za to, že se jim přechod k novému dodavateli jednoduše nevyplatí a že za náklady spojené za tento přechod zaplatí víc, než kolik následně ušetří, případně že je úspora zcela minimální a nestojí jim za jejich čas. Pokud by se ale podívali na některé z nezávislých srovnání (např. na kalkulator.tzb-info.cz, který doporučuje Energetický regulační úřad), mohli by výši své úspory jednoduše zjistit. A často to nebývají zrovna zanedbatelné částky. Samozřejmě platí, čím vyšší je roční spotřeba plynu, tím větší je také výše úspory. S novým dodavatelem můžete ušetřit několik tisíc korun ročně, za které si pak můžete pořídit něco do domácnosti, přispět na rodinnou dovolenou nebo si udělat radost něčím na sebe.

Příklad: Pokud vlastníte rodinný dům, který vytápíte plynem se spotřebou 21 MWh a přešli byste od RWE (tarif Standard) k MND – Moravským naftovým dolům, můžete ročně s novým ceníkem Plyn z první ruky – BONUS online, platným k 1. 9. 2015, ušetřit i 7 tisíc korun ročně.

Mýtus č. 2: Změna je dlouhá a složitá

Spousta zákazníků se změny dodavatele plynu obává, protože žije v přesvědčení, že se jedná o dlouhý proces spojený se složitým vyřizováním a papírováním. Ani to už dávno není pravda. Mnoho dodavatelů na českém trhu dnes nabízí možnost změnu provést jednoduše prostřednictvím internetu a z pohodlí vašeho domova. O nic se nestaráte, nový dodavatel na základě plné moci u stávajícího dodavatele vypoví vaši smlouvu a vy už pak jen šetříte.

Příklad: U MND je možné změnu provést online za 15 minut. Během tohoto času si na webu společnosti spočítáte úsporu, vyplníte online formulář, vytisknete si, pročtete, podepíšete a odešlete zpět velmi nekomplikovanou smlouvu a je hotovo.

Mýtus č. 3: Noví dodavatelé mi nabídnou výhodnější cenu, ale za horších podmínek

Mnoho lidí se bojí, že se novému dodavateli budou muset uvázat na určitou dobu, a pokud s ním nebudou spokojeni, budou jim za odchod hrozit vysoké sankce. Je pravdou, že je při výběru nového dodavatele potřeba myslet nejen na cenu, ale také i na jeho podmínky. Doporučujeme vybírat si dodavatele, který vám dodává plyn se smlouvou na dobu neurčitou, tj. smluvně vás neuvazuje, a vy tak máte svobodnou možnost svého dodavatele kdykoliv změnit.

Příklad: MND poskytuje všechny produkty se smlouvou na dobu neurčitou bez jakýchkoli skrytých sankcí. A to dokonce i u nového produktu Plyn z první ruky – BONUS, který garantuje o 6 % nižší cenu oproti základnímu ceníku MND platnému k 1. 9. 2015 s garancí neměnné ceny do konce roku 2017 bez potřeby uzavírat smlouvu na dobu určitou.

Mýtus č. 4: S dodavatelem musíte měnit plynovod i plynoměr

Rozhodně se nemusíte bát, že by vám po změně dodavatele technik přišel měnit plynoměr nebo dokonce překopávat zahradu a zavádět nové plynové potrubí. Nový dodavatel vše vyřeší u vaší distribuční sítě a vám tak zůstane původní plynoměr i rozvody. Změnu proto poznáte v podobě úspory ve chvíli, kdy vám dorazí pravidelné vyúčtování za odběr plynu.

Příklad: Skupina MND plyn na Moravě těží i skladuje, ale pro přepravu plynu do domácností využívá stávající distribuční soustavu. To znamená, že na jednom místě distribuční sítě MND svůj plyn dodá z vlastní těžby a na druhém konci zákazník plyn odebírá.

Mýtus č. 5: Nějaký čas budu bez plynu

Není třeba se obávat ani toho, že byste během změny dodavatele zůstali bez dodávek plynu. Uzavřete smlouvu s novým dodavatelem, a ten vše vyřídí tak, abyste plyn odebírali plynule bez jakéhokoli výpadku.

Příklad: Za jak dlouho začnete odebírat plyn od nového dodavatele, závisí na typu smluvního úvazku u stávajícího dodavatele. Smlouvy MND jsou na dobu neurčitou, tedy s tříměsíční výpovědní lhůtou. Nicméně je možné, že právě vy máte se svým stávajícím dodavatelem smlouvu na dobu určitou. V tom případě bude potřeba pohlídat si termín konce smlouvy a včas ji vypovědět, abyste zabránili jejímu možnému automatickému prodloužení na další období. Ale i s tímto vám v MND pomohou a termín výpovědi vám pohlídají, stačí si zavolat na bezplatnou telefonní linku 800 400 500.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

REKLAMA