REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Budova dánského národního akvária připomíná velký vír

Nové dánské Národní akvárium je inspirováno nezachytitelným tvarem vody a jejím nekonečným pohybem. Sklady jednotlivých listů obří vířivky dohromady vytváří neskutečně osobitý prostor, který připomíná prehistorický živý organismus, mořskou pra-hvězdici. Zvenčí nenápadně šedo-bílá, z boků kovově modrá, s fasádou složenou z malých šupin. Budova akvária „Blue Planet“ sama navenek vypráví kapitoly příběhu, který se skrývá uvnitř. Vnadí a vábí.

Díky svému abstraktnímu tvaru vypadá v každou denní či noční dobu jinak, a stejně nestálá a proměnlivá je i z jednotlivých úhlů. Je to prostě mistrovský kousek, a 3XN Architects za něj mohou být právem hrdí. Velký komplex mořského akvária se nachází na vyvýšeném ostrohu při pobřeží Kodaně, mezi přístavem Kastrup a ve směru na letiště. Ostatně z letadla si tvarovou souměrnost areálu vychutnáte nejlépe.

Promyšleno do posledního detailu

Přitom volba členění budovy do pravidelných ramen proložených vodní hladinou vycházela nikoliv z vizuálního konceptu, ale čistě technicky, ze snadné rozšiřitelnosti kapacity objektu. V případě potřeby může celé akvárium zvýšit svou objemovou a expoziční kapacitu až o 30 %. Fasádní hliníkové šindele, které simulují tvar šupin po obvodu komplexu, jsou ideálním řešením do klimaticky náročného prostředí. Slaný vzduch na ně nepůsobí korozivně, a svým barevným laděním plně vyhovují záměru tvůrců.

Nosná konstrukce je vyvážena na čtyřiapadesáti ocelových nosnících (speciálně geometricky vyvážených) zasazených do betonových pylonů. Podstatná byla „stavba před stavbou“, tedy vybudování dostatečného zázemí pro kanalizační systém, nádrže a napojení celého „podzemí“ na moře a rozvody energií.

Z nedalekého Øresundu byla natažena i 1,7 kilometru dlouhá univerzální spojka. Z hlediska napojení stavby na okolní infrastrukturu je Blue Planet situována výtečně. Dorazíte sem vlakem (regionálním i mezinárodním), metrem, pěšky, na kole, autem nebo autobusem přímo z letiště.

Vítejte pod hladinou

Návštěvníci vstupují do akvária podél nejdelšího paprsku hvězdice, ale už samo okolí objektu je přípravou na velký zážitek. Po příchodu do centrálního vstupního foyer vás čeká vstup do zcela jiného světa. Je to svět pod hladinou, na dně moře. Z expozičního hlediska není uspořádání interiéru co vytknout, a pokud jde o výpovědní hodnotu vědeckou, i ta si stojí na vynikající úrovni.

Pro samou vznosnost architektury by se ale nemělo zapomínat na hledisko uživatelské. Těžko se ale hledají chyby tam, kde nejsou. Například návštěvníci prakticky nemusí stát ve frontě (ačkoliv je to jediné akvárium v Dánsku, a ročně sem zavítá přes milion platících návštěvníků). Jak to?

Jednoduše si po příchodu vyberou, do kterého z ramen zamíří. Vybrat si může z moří tropických i severských, průtočných řek světa i jezer a rybníků. Výčet je to vyčerpávající. Dohromady je zde v 53 jednotlivých nádržích sedm milionů litrů sladké a slané vody, a bezpočet živých tvorů. Expozice navíc splňuje ty nejnáročnější kritéria divácké atraktivity.

Pracuje se zde se světlem, zvukem, audio-vizuálními projekcemi, filmem, grafikou, ilustrací a interaktivními prvky. I samo značení je vyrobeno s ohledem na všechny věkové kategorie návštěvníků. Architekti z 3XN, kteří jsou zodpovědní i za propracovaný návrh interiéru včetně expozičních částí prostě odvedli vynikající práci.

A když už jste příliš uondáni prohlídkou? Odpočinout si můžete v restauraci, která je laděna do nordických tónů. Je odtud krásný panoramatický výhled na mořské pobřeží. Nebo si jen můžete dopřát procházku na svěžím vzduchu, posedět na terase a sledovat, jak si tu hrají tuleni ve venkovní nádrži.

Akvárium, které málem nebylo

Pro Dánsko je otázka fungujícího akvária přímo nezbytností a záležitostí pohnuté historie. Přímořský stát, který touto turistickou novinkou nedisponuje, jako by snad ani nebyl. I proto Dánové, v čele s Knud Højgaardem bojovali za zřízení akvária přímo v Kodani. Po stavební stránce se projekt téměř podařilo realizovat, ale poněkud se nedostávalo mořských živočichů. Psal se totiž rok 1939, čtyři měsíce před začátkem války a sedm před okupací Dánska.

Z původního akvária a mořského muzea po válce mnoho nezbylo, a otázka řešení zřízení akvária byla na více než 70 let odložena. K oživení tématu došlo až v roce 2007, kdy mohli Dánové hlasovat o nejlepší Lighthouse Project, kulturní Maják. A z hlediska celkového potenciálu, ať už růstu, ekonomiky vlivu na regionální rozvoj, inovativnost, konečně zvítězil projekt akvária. Blue Planet bylo na světě.

Stavbou krok za krokem

12.12 2007 bylo pozváno pět dánských a jedna německá architektonická firma, aby se podílely na návrhu Národního akvária Blue Planet. Tento šestičlenný tým vzešel z výběru 38 přihlášených projektantů ze Švédka, Holandska, Francie, Německa, Velké Británie, Norska, Japonska, Rakouska, Spojených států amerických a pochopitelně Dánska. 14.3 2008 podává studio 3XN Architects svůj návrh a 28. 5 už ví, že je jedním ze dvou šampiónů soutěže. V červnu 2008, po úspěšném výběru, se pouští do detailního plánování a prováděcích studií. Následující rok se nesl ve znamení zdánlivého klidu, ale teprve důsledná příprava umožnila zahájení stavebních prací 1. 10. 2010. Až do zimy na místě probíhaly práce spojené s úpravou terénu, přípravou stavebního pozemku a hloubení kanalizace.

V lednu 2011 se začíná rodit konstrukce. Ta má podobu 54 velkých ocelových nosníků a 1200 menších pilířů, zasazených do hloubky 12-14 metrů. Současně je zahájeno budování spojky. V únoru 2011 je zřízen kanál pro odběr mořské vody, a také výstavba zařízení spojených s provozem velkokapacitního akvária (chladírny, čističky, čerpací stanice). Tyto jsou situovány 300 metrů od hlavního objektu, mořské hvězdice Blue Planet. V březnu začínají betonářské práce v části pod nádržemi, tunely a posléze se přechází i na boční stěny. Jen do základů je zapracováno 400 kubíků betonu a 200 tun ocelových nosníků.

V srpnu 2011 jsou zahájeny přípravné a technické práce na zařízení souvisejícím s provozem akvária. Například je dovezeno šest skleněných-akrylových silnostěnných desek (každá vážila 12 tun). 21.3 2013 navštěvuje hotovou stavbu královna a během slavnostní inaugurace popřála jejímu provozu a o den později je celé zařízení otevřeno pro veřejnost. Náklady, respektive celkový rozpočet, se přiblížil částce 730 milionů dánských korun (včetně ceny nakoupených budov stojících na stavebním pozemku).

Technické parametry stavby

Název projektu: Národní akvárium Blue Planet
Architektonické studio: 3XN Architects
Lokalizace: Kodaň, Dánsko
Klient: Bygningsfonden Den Blå Planet
Design interiéru: 3XN Architects
Celková rozloha zastavěné plochy: cca 10 000 m²
Plocha návštěvnická/exhibiční: 5000 m²
Venkovní plochy, terasa, bazény: 2000 m²
Návštěvnické/Vyhrazené parkování: 575/200 míst
Inženýring stavby: Moe & Brødsgaard A/S
Krajina: Henrik Jørgensen Landskab AS
Technická stránka výstavních prostor: Kvorning Design & Kommunikation
Dodavatelé stavby: MT Højgaard, Hoffmann A/S, Kai Andersen A/S
Akvaristická technika: AAT Advanced Aquarium Technologies
Osvětlení: Jesper Kongshaug
Konzultanti klienta: COWI / PLH Arkitekter A/S

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:   BASALT Architects

Netradiční vyhřívaný bazén, jaký Island ještě neviděl

Z dálky svými konturami připomíná spíše betonový bunkr z pláží Normandie, ale tenhle dojem nás klame. Jsme vzdušnou čarou o dvě časová pásma a 2500 kilometrů jinde, na pobřeží Islandu. V místě, kde nikdy neduněla kanonáda, ale o to hlasitěji o sobě dává vědět příboj. Jehož sílu z robustní vyhlídkové plošiny můžete…

Dánsko chce vybudovat umělé ostrovy. Zeminu získá ze silničních tunelů

Dánsko chce vybudovat umělé ostrovy. Zeminu získá ze silničních tunelů

Může se zdát, že rok 2022 je ještě daleko. Ale v Kodani se ho už nemohou dočkat. Počínaje jím se totiž město Kodaň chystá k realizaci jednoho z největších technicko-rekultivačních opatření, které bylo v Evropě dosud realizováno. Rádi by si v zálivu před městem vyrobili devět ostrovů.

Když historie promluví do návrhu moderní vily

Když historie promluví do návrhu moderní vily

Když se architekti při tvorbě projektu nechají důsledně inspirovat stavební minulostí cílového území, výsledky mohou být zajímavé. V případě Villa mediterranea na Ibize pak blížící se k dokonalosti. Paladini a tým profesionálů z Metroarea Architetti Associati ale jen nekopíroval staré styly. I tady došlo ke tvůrčí…

Zdařilé realizace z pohledového betonu u nás i ve světě na seminářích Beton University Českomoravský beton

Světová architektonická tvorba z pohledového betonu

Na listopadovém semináři Beton University v Praze byly k vidění mimořádně zdařilé realizace z pohledového betonu u nás i ve světě. Některé z nich představujeme v dnešním pokračování článku ze semináře, a to s originální fotogalerií od autorů jednotlivých staveb.

Budova muzea v Budapešti bude připomínat velkou U-rampu

Budova muzea v Budapešti bude připomínat velkou U-rampu

Nové muzeum v Budapešťském městském parku (Liget), bude realizováno podle návrhu Napur Architect Kft., které obstálo v takové konkurenci jako jsou ateliéry BIG, OMA, Dominique Perrault či Zaha Hadid. Výsledek bude hotov v polovině roku 2019, ale vizualizace Muzea Etnografie na náměstí Ötvenhatosok si můžete…

Galerie Mu Xin: Betonové kvádry na vodě

Galerie Mu Xin: Betonové kvádry na vodě

Pověst všestranného čínského umělce jménem Mu Xin do Čech zatím nedorazila. To nic nemění na tom, že tato "komplexní a inspirující" malířská, básnířská a spisovatelská figura znamená pro současné umění v Číně velmi mnoho. Bezezbytku se to odráží i v galerii názvem i stylem zasvěcené jeho odkazu, kterou projektovalo…

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Jaké to asi musí být, trávit život v obřím origami? Ptejte se obyvatel domu, který na předměstí Soulu vytvořili IROJE KHM Architects Slovní spojení „Hwa Hun” v korejštině značí Kvetoucí nebo též Květinový dům. Podívejte se na kreativní návrh architektonického studia IROJE KHM Architects, konkrétně jeho…

Netradiční architektura: I orangutani potřebují někde bydlet

Netradiční architektura: I orangutani potřebují někde bydlet

Některé zakázky pro architektonická studia nezrcadlí kreativitu výsledným podáním, ale už samotným zadáním. „Tvůrčí dílna“ Iredale Pedersen Hook Architects (IPHA) z australského Port Melbourne nedávno řešila projekt, jehož cílem nebyla jen spokojenost lidí ale především jiného druhu primátů - orangutanů.

Koupaliště na Islandu: Bazén s výhledem na polární záři

Koupaliště na Islandu: Bazén s výhledem na polární záři

Geotermální energie je pro Island jasná volba. Teplo skryté pod zemí tu generuje 90 % produkované energie, a podílí se na vytápění 85 % všech domů. Termální prameny a geotermální čerpadlo teď navíc vyhřívá i nevšední otevřené koupaliště u vesničky Hofsós.

Organická sauna na břehu jezera

Organická sauna na břehu jezera

Saunování v divoké přírodě je požitek sám o sobě. V kombinaci s moderní architekturou však nabízí mnohem víc. Příkladem je sauna připomínající jeskyni, ve které je možné spočinout na vlnách z cedrového dřeva. Odvážný projekt u jezera Grotto v kanadském Torontu je dílem tvůrců z ateliéru Partisan.

Působivá rekonstrukce palírny v Laverstoke

Působivá rekonstrukce palírny v Laverstoke

Na tom, že se jeden z mezinárodně proslavených výrobců hořkého pití pro labužníky, ginu, rozhodl pro rekonstrukci stávajících výrobních hal vlastního podniku, by asi nebylo nic zvláštního. Jenže staré se tu mění na nové, a to v nevšední kombinaci důmyslných prvků, pod kterou je podepsáno architektonické studio…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA