Jaké reproduktory?
Samotné ozvučení se v koupelnách provádí do stěn nebo podhledů pomocí vlhkuodolných reproduktorů RP 61, RP 62, RP 81 nebo RP 82. Docela efektní je zabudování RP reproduktorů přímo do sprchového koutu. Výdrž těchto reproduktorů je opravdu vysoká (původně jsou určeny pro lodě) a tak se vlhkosti nemusíme bát. Totéž platí i pro sauny, kde teplota může dosahovat i 100°C. I na tyto podmínky jsou uvedené reproduktory stavěné.
Nezřídka se setkáváme s případy, kdy ozvučovaná koupelna je opravdu malá, a tak dva reproduktory je prostě „příliš“. Možná vás napadne řešení v podobě zapojení jen jednoho „normálního“ reproduktoru, jenže budící systémy, jak je uvádíme dále, jsou stereofonní. Druhý reproduktor tak musí být instalován jinde, např. do šatny nebo WC. Potíž ale může být, když druhý reproduktor nelze použít. Doslova záchranou je nový stereofonní model RP 93. Budit jej můžeme oběma kanály najednou a malý prostor je tak ozvučen velice snadno.
Na co to zapojit?
Systém reproduktorů je napojen obvykle na nízkoimpedanční rozvod a reproduktory jsou zapojeny sérioparalelně tak, aby tvořily impedanci 4 nebo 8 Ω. Pokud budící signál je navíc stereofonní, což je obvyklý případ při buzení z domácí HiFi věže či receiveru, a chceme v koupelně osadit pouze reproduktor jediný, můžeme druhý kanál (reproduktor) osadit právě do další koupelny nebo WC.
Je nutné na tomto místě upozornit, že je nepřípustné pro ozvučení takto „vlhkých“ prostor používat 100 V rozvod, neboť se jedná o napětí v těchto prostorách nebezpečné! Proto i u klasického ozvučení z domácího zesilovače musíme zajistit, že na svorkách reproduktoru nebude napětí vyšší jak 24 V! To je ale obvykle splněno.
V případě ozvučení koupelen a saun v hotelích a penzionech, kde ozvučení je provedeno vysokoimpedančním 100 V rozvodem, je nutné již v pohledu, v místě, které je zcela uzavřené a nepřístupné, osadit převodní transformátor DEXON PT 100, který převede 100 V rozvod na nízkou, bezpečnou úroveň napětí. S touto už pak „jdeme“ na samotné reproduktory.
Jak regulovat hlasitost?
Posledním prvkem koupelnového ozvučení je regulace hlasitosti. Vzhledem k nabízenému sortimentu se tato provádí jednoduše pomocí regulátoru DEXON PR 300 anebo, pokud máme k dispozici stereofonní signál, použijeme regulátor DEXON PR 300S. Tyto regulátory zatěžují audio síť rovnoměrnou impedanci a jejich regulace je zcela lineární.
Moderní zdroj hudby
Jak bylo naznačeno výše, obvyklý způsob, jak reproduktorový systém nabudit je použít stávající hifi věž či receiver a výkonový audio signál „přehnat“ buďto přes přepínač reprosoustav 1/4 PS 140 nebo přes osmikanálový zesilovač JPM 1320.
Existuje však nová, dovolíme si říci, přelomová, možnost. A ta je hlavně elegantní. Představte, si že vedle vypínačů na osvětlení instalujete další chytrou krabičku. Tou je MRP 2170 nástěnný přehrávač se zesilovačem.
Vyslechli jsme tak časté dotazy zákazníků na nějaký externí kompaktní zesilovač vhodný nejenom pro koupelny. MRP 2170, obsahuje nejenom stereo zesilovač ve třídě D o výkonu 17 W, ale také FM tuner, Bluetooth konektivitu pro snadné přehrávání ze smartphonu nebo tabletu a dále Mp3 přehrávač, jež přehrává soubory z USB slotu. Uživatel tak získává nevídaný komfort přehrávače a zesilovače v jednom. To vše ještě umocňuje IR dálkové ovládání.
Jeho připojení je jednoduché - jedním kabelem přímo napájení 230 V a druhými dvěma kabely odchod na pár reproduktorů. Přehrávač se zesilovačem MRP 2170 využijete spolu s podhledovými nebo nástěnnými reproduktory Dexon např. pro ozvučení koupelny nebo terasy, jelikož je vlhkuodolný, ale také do "běžných" míst jako jsou pokoje, kanceláře, malé prodejny, restaurace atd.
Další nástěnné přehrávače řady Dexon MRP, např. ty komfortnější, naleznete na www.dexon.cz.
I tyto systémy, český výrobce DEXON, navrhuje a nabízí. Pro zpracování návrhu ozvučení doporučujeme kontaktovat Dexon Czech s.r.o. na jejich stránkách www.dexon.cz nebo na tel. 596 321 160. Tento český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení zcela zdarma.
Sdílet / hodnotit tento článek