REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Textilní a vliesové tapety - volba pro výjimečné prostory

Reprezentační místnosti rezidencí, prostory hotelů nebo restaurací - všechny musí vypadat jedinečně. Architekti a interiéroví designéři tak stále častěji sahají po originálních tapetách.

V renesanci si králové a šlechta rádi dávali na zdi tapety s přírodními a historickými výjevy. Vzdáleně se tím inspiroval i výrobce Calcutta v kolekci Fortune. zdroj: topDECO.sk

Chtějí-li však, aby se lidé v navrhovaných interiérech cítili opravdu výjimečně, volí textilní nebo vliesové tapety.

Tapety jako levnější náhražka gobelínů

I když historie tapet v Evropě sahá až do středověku, v Číně je znali už 2 000 let před naším letopočtem. Právě odtud se nejdříve rozšířily do arabského světa a teprve potom na starý kontinent.

Největšího rozmachu dosáhly v renesanci díky vznikající šlechtě, která je používala jako relativně levnou výzdobu svých příbytků. Společenská elita však stále dávala přednost gobelínům, a to nejen kvůli jejich dekorační funkci. Výhodou byly i jejich izolační schopnosti.

Vysoká cena a války, které zabraňovaly dovozu tapiserií, však nakonec přiměly i tu nejvyšší vrstvu, aby vzala tapety na milost. Do popředí se dostaly především textilní tapety, na které si nechávali malovat nádherné přírodní výjevy nebo historické obrazy.

Vzory do zámků i moderních rezidencí

V dnešní době už jsou moderní i jiné vzory, ale textilní tapety se využívají dodnes. Díky rozvoji nových technologií se změnila i jejich výroba. Nejde o čistý textil. Nitěmi se protkává laminovaný papír, na který se následně tisknou požadované vzory. Někdy je tapeta nakonec z obou stran opatřena vinylovým nebo jiným protekčním nátěrem, aby byla odolnější a lépe se s ní manipulovalo.

Textilní tapety už dnes nabízejí nepřeberné množství vzorů. Do hotelových prostor je možno volit klasické vzory připomínající zdi honosných zámků, ale milovníci moderny si mohou opatřit i 3D vzory.

Vlies je volbou pro jednoduchou výměnu

Textil je však stále relativně finančně náročný, a na některé hrubší povrchy, jako je například beton, se lépe aplikují v současné době snad nejvíce využívané vliesové tapety. Svým vzhledem mohou směle konkurovat látce. Jsou velmi příjemné na dotyk, mírní akustiku místnosti, některé jsou dokonce omyvatelné.

Za kladné vlastnosti vděčí svému složení, které si bere to nejlepší z textilu i plastu. Jde o polyesterová, tedy umělá textilní vlákna spojená polymerovým pojivem. Díky tomu jsou vliesové tapety opravdu pevné.

Jejich největší výhoda spočívá v jednoduché aplikaci. Lepidlo se totiž nanáší rovnou na zeď, což usnadňuje manipulaci s jednotlivými pruhy tapety. Ještě snadněji jdou pak ze zdi zase strhnout. Proto jsou vhodné i do prostor, kde se počítá s tím, že budou častěji měnit svůj vzhled.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Díky přísnému dodržování regulativů působí celý ostrov velmi harmonicky, pouze bílá architektura v lávově černé krajině a zeleni v podobě palem. Barevnost se stala ústředním motivem celého interiéru vily. Rekonstrukci vily z roku 2000 majitelé pojali i jako částečnou úpravu dispozice.

REKLAMA