REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Víte, jak moc je pro nás důležité denní světlo? (IV)

Světlo nám umožňuje nejen vidět, ale zároveň reguluje i naše vnitřní biologické hodiny v průběhu dne. Přirozené denní světlo má prokazatelné pozitivní účinky na naše celkové zdraví. Za světla se lépe soustředíme a dosahujeme lepší výkony v práci i doma.

Pro zdravé bydlení a naši fyzickou i psychickou pohodu je dostatečný přísun denního světla velmi důležitý. Užitečnými pomocníky pro jeho přísun do šaten, chodeb či koupelen jsou světlovody. Bez přirozeného světla nedokáže náš organismus správě zpracovat vitamíny a minerály, objevuje se únava očí, snižuje se výkonnost.

Lékaři jeho nedostatek dávají do souvislosti se závažným onemocněním SAD (Seasonal Affective Disorder, v češtině sezónní afektivní porucha), jejímž projevem bývají deprese, apatie nebo výkyvy nálad.

Naše biologické rytmy řídí hormon melatonin a je vylučován epifýzou neboli šišinkou, malým orgánem, který se nachází za čelem, hluboko mezi mozkovými hemisférami.

Melatonin je pro své účinky přezdíván spánkový hormon. Začíná se totiž tvořit v okamžiku, kdy se začne snižovat intenzita světla a jeho úkolem je umožnit nám usnout hlubokým, regenerujícím spánkem. Když se začne rozednívat, sluneční světlo pronikne do očí, což je pro tělo signál, aby produkci melatoninu ukončila. Všechny systémy v těle díky tomu začnou fungovat naplno, a lidé jsou aktivní a svěží.

Pokud lidé nejsou po večerech vystaveni umělému světlu a musejí se spolehnout na přirozené střídání světla a tmy, vylučuje jejich endokrinní žláza – šišinka v zimě melatoninu více než v létě.

Sezonní deprese

Výzkumy Thomase Wehra a Raymonda W. Lama ukázaly, že pacienti se SAD mají v zimě ve srovnání se zdravými osobami hladinu melatoninu po celý den vyšší a nacházejí se tak v neustálém „útlumu“. Melatonin navíc ovlivňuje i hypofýzu, řídící orgán celé hormonální soustavy, a hypotalamus, který rovněž odpovídá za řadu základních procesů v těle. Kvůli nedostatku přirozeného světla v chladných měsících roku jsou tak u nemocných ovlivněny takřka všechny biochemické děje v organismu.

I tvorba serotoninu, který patří mezi nejdůležitější látky umožňující přenos vzruchů mezi jednotlivými nervovými buňkami, je závislá na intenzitě slunečního svitu: ráno je vyšší než večer a v zimě nižší než v létě. Extrémní nedostatek serotoninu v zimě způsobuje depresi, únavu, letargii, potíže s pamětí a soustředěním, spánkové poruchy, ale i zvýšenou chuť k jídlu, zejména na sladké. Potraviny bohaté na cukry totiž zvyšují produkci serotoninu v mozku.

Nejčastěji používaná léčba SAD, tzv. světelná terapie, zvyšuje u nemocných nejen hladinu melatoninu, ale i serotoninu.

VELUX Česká republika, s.r.o.

logo
Sokolova 1d
619 00 Brno

telefon: +420 531 015 512
e-mail: info.v-cz@VELUX.com

web: www.velux.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Víte, jak funguje světlovod? (I)
  2. Víte, jak si zajistit dostatek světla v bungalovu? (II)
  3. Víte, proč si pořídit světlovod? (III)
  4. Víte, co nejčastěji řeší odborníci na světlovody? (V)

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Víte, co nejčastěji řeší odborníci na světlovody? (V)

Víte, co nejčastěji řeší odborníci na světlovody? (V)

Hledáte úsporný zdroj osvětlení? Pak se vám budou hodit tipy odborníků, jak využít více přirozeného denního světla pomocí světlovodů. Tomáš Švec, produktový manažer společnosti VELUX a Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX, odpovídají na nejčastější dotazy ke světlovodům.

Víte, proč si pořídit světlovod? (III)

Víte, proč si pořídit světlovod? (III)

Je prokázáno, že nedostatek přirozeného světla negativně ovlivňuje naši psychickou pohodu. Součástí zdravého bydlení je i bezpečnost domova. Přivedením přirozeného denního světla se snižuje riziko nehod v koridorech a na chodbách, hlavně u starých lidí a dětí, způsobených špatnou viditelností.

Víte, jak si zajistit dostatek světla v bungalovu? (II)

Víte, jak si zajistit dostatek světla v bungalovu? (II)

Mezi nejoblíbenější moderní rodinné domy již několik let patří bungalovy – přízemní promyšlené stavby, které převzaly to nejlepší ze své historie a s novými technologiemi získaly další benefity. Energeticky úsporné osvětlení a zdraví prospěšný přísun denního světla zajistí instalace světlovodu ve střední části domu.

Víte, jak funguje světlovod? (I)

Víte, jak funguje světlovod? (I)

Světlovod je progresivní řešení, které přivede rozptýlené denní světlo do částí obytných prostorů dosud závislých na umělém světle, jako bývají koupelny, chodby, šatny či předsíně. Díky přirozenému dennímu světlu vaše vnitřní prostory ožijí tak, jak by se to s žádným svítidlem nepodařilo.

REKLAMA