Na snížení ceny komodit reaguje řada tuzemských dodavatelů energií zlevněním. Slibovaný pokles cen pro konečné spotřebitele však není tak markantní. Obchodníci i analytici to odůvodňují tím, že dodavatelé kupují komodity v delším časovém horizontu.
"Cenový vývoj pro konečné spotřebitele se promítá se zpožděním. Dodavatelé nechtějí riskovat špatné nákupní rozhodnutí, a tak nakupují vždy po částech v různých obdobích a různé kontrakty," řekl analytik portálu TZB-info Jan Schindler.
Z vyjádření obchodníků vyplývá, že v nadcházejícím období zlevní v Česku především plyn. Jeho největší tuzemský distributor, skupina RWE, ho od příštího měsíce v základním ceníku zlevní o deset procent. Od května bude zlevňovat Pražská plynárenská, která všem zákazníkům sníží cenu plynu o 11 procent, i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Jeho mluvčí Alžběta Šťastná řekla, že společnost v reakci na klesající velkoobchodní cenu plynu sníží svým zákazníků v distribučním regionu RWE cenu o deset, a v případě distribučního regionu Pražské plynárenské o 11 procent. Od března už zlevnily Moravské naftové doly. Plyn v základním ceníku nabízejí o sedm procent levněji než dříve.
Květnové zlevnění o deset procent u plynu a až o pětinu u elektřiny oznámil také ČEZ. Dvacetiprocentní slevu u takzvané silové složky ceny elektřiny, která tvoří zhruba polovinu výsledné ceny, mohou lidé získat při uzavření smlouvy s ČEZ na tři roky. "Nižší ceny ale nabídneme i těm, kteří se na tři roky vázat nechtějí. V případě dvouleté fixace zlevňujeme silovou elektřinu o 15 procent oproti našemu základnímu produktu, a to automaticky pro všechny zákazníky," uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Dávid Hajmán. Zvýhodněné balíčky elektřiny pro zákazníky nabízí například také Pražská energetika.
Další velký dodavatel energií, společnost E.ON, se naopak do cenových "dostihů" pouštět nechce. "Domníváme se, že vyhlašování cen tímto způsobem ztrácí svůj původní význam, a to proto, že na trhu již převažují smlouvy uzavírané na pevné období s fixní cenou," řekl mluvčí společnosti Vladimír Vácha. I po ohlášeném snížení cen některých dodavatelů jsou ceny základních ceníků E.ON v porovnání s těmito sníženými cenami konkurenceschopné, dodal.
Podle Schindlera je současné zlevňování na dlouhou dobu posledním, roli podle něj totiž hraje čím dál propracovanější marketing firem. "Moderní marketingové metody umí prodat i ten nejdražší produkt tak, že si zákazník myslí, jak nakupuje dobře a kolik ušetřil. Marketing nahrazuje podbízení cenami," dodal.
S tím úplně nesouhlasí energetický analytik Petr Hlinomaz. "Z pohledu konkurenčních cen se zdá, že je zde ještě prostor k poklesu, který bude asi hnán v prvé řadě konkurenčním bojem o zákazníka."
Nemovitosti zdražují: Ceny starších domů vzrostly ve 3. čtvrtletí meziročně od 3 % do 13 %
Ceny starších domů ve třetím čtvrtletí vzrostly meziročně ve všech větších českých městech, a to o tři až 13 procent. Ve většině případů domy zdražily také proti druhému čtvrtletí, výjimkou byly pouze Hradec Králové a Olomouc. Důvodem pro zdražování nemovitostí je vyšší poptávka po starších domech…
Sdílet / hodnotit tento článek