REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Rekonstrukce panelového bytu více o tématu

Rekonstrukce panelového bytu – koupě bytu a plánování úprav

Koupě vlastního bydlení je pro mladé lidi vždy velká investice a zásadní životní krok. Mladý pár vás seznámí s úvahami a úskalími, jakými si při realizaci vlastního bydlení prošel. Někdy je lepší pořídit si zdánlivě „nejošklivější“ byt před rekonstrukcí, než žít s kompromisy po částečných úpravách původních majitelů. Rekonstrukcí, kterou si řídíte sami, můžete získat i v paneláku bydlení dle svých představ.

Zrekonstruovaný nebo před rekonstrukcí?

Když jsme se spolu s přítelem rozhodli pořídit byt, stáli jsme před zásadní otázkou: „zrekonstruovaný nebo nikoliv“. Výběr bytu jsme vzali odpovědně a strategicky. Pokud se nám na internetu zalíbil inzerovaný byt, zjistili jsme si jeho lokalitu a následně obhlédli nejen objekt, ve kterém se nachází, ale i nejbližší okolí. Podle fotek z inzerátu jsme se pokusili odhadnout dispozici daného bytu. Řekla bych, že díky tomuto systému jsme si ušetřili dost času a případného zklamání.

Většina navštívených zrekonstruovaných bytů byla vcelku v solidním stavu, ale vždy se našlo něco, co nám nevyhovovalo. Abych pravdu řekla, našli jsme i takové, kde i přes vcelku nově provedenou rekonstrukci se vyskytovaly pro nás nepřijatelné chyby, jako například nemalé výškové rozdíly podlah v jednotlivých místnostech. Nakonec jsme se tedy rozhodli, že pro nás bude ideální starší byt, který si předěláme podle svých představ. Musím říct, že i tak bylo obtížné najít ten „pravý“, kvůli našim nemalým požadavkům (výtah, centrum města, nová okna, balkón, alespoň 3. podlaží), ale povedlo se to.

 Námi vybraný byt se nachází ve starším panelovém dvanáctipodlažním domě ze sedmdesátých let, v širším centru okresního města. I když se jednalo v podstatě o nejošklivější byt, který jsme při hledání viděli, tak jeho zásadní předností byla velká lodžie s krásným výhledem a potenciál, který jsme v něm cítili. Hned od začátku nám bylo jasné, že se nebude jednat jen o drobné „kosmetické“ úpravy, ale že rekonstrukce bude potřeba vzít pořádně od „podlahy“. Dalo by se říct, že kromě nových oken bylo vše v původním stavu (umakartové jádro, podlahy, elektroinstalace, rozvody vody atd.)

Projekt a stavební povolení na rekonstrukci bytu

Jsme mladí architekti, a projekt jsme si proto zpracovali sami. Původní dispozice nebyla špatná, ale i tak potřebovala pár úprav, aby byla dokonalá. Naneštěstí kromě zděných příček prochází bytem i betonová nosná stěna a zrovna v ní jsme potřebovali posunout dveře z obýváku do kuchyně, abychom mohli zvětšit pracovní linku. Kvůli tomuto zásahu nestačilo pouze ohlášení, ale potřebovali jsme stavební povolení. V tuto chvíli jsme trochu zalitovali, že jsme si vybrali byt v domě s 61 bytovými jednotkami. Podle nového zákona je potřeba dvoutřetinový souhlas od všech účastníků stavebního řízení. Ale na druhou stranu to byla alespoň příležitost seznámit se s novými sousedy a dovědět se jak to zde chodí.

Standartní doba na vydání stavebního povolení bývá 60 dnů ode dne zahájení stavebního řízení. Naše stavební řízení bohužel neprobíhalo standardně a tak jsme na povolení čekali sto dní. Důvodem průtahů bylo úmrtí jednoho z účastníků řízení a čekání na řízení dědické.

Půdorys bytu – autor projektu Ing. arch. Vojtěch Peterka

Rekonstrukce svépomocí či na klíč?

Během tohoto čekání jsme se mohli alespoň rozhodnout, jakým způsobem se do rekonstrukce pustíme. Já ani přítel nejsme příliš řemeslně zdatní, a tak nám zbývaly pouze dvě možnosti. Buďto vše svěřit firmě nebo si nasmlouvat jednotlivé řemeslníky sami. Varianta jedné firmy byla lákavá v tom, že rekonstrukce by byla ve srovnání s druhou možností prakticky bez starostí, ale na druhou stranu nikdo si nemůže být jistý kvalitou jednotlivých pracovníků dané firmy. Nakonec jsme se tedy přiklonili k jednotlivým řemeslníkům. Výhoda toho, že vlastně víme, koho si pustíme do bytu, si však vybrala svojí „daň“. Koordinace je velmi náročná a stačí, aby se zpozdil jeden článek z celého harmonogramu a rekonstrukce, která mohla trvat tři měsíce, se prodlouží na půl roku. Ale jak se říká: „vše špatné je pro něco dobré“, tak snad to čekání bude stát za to. Nejen, že počkat na kvalitního řemeslníka se vyplatí. Během čekání si také spousty věcí ujasníte, promyslíte a změníte k lepšímu, přesně podle toho, jak si prostor stále dokola procházíte a zažíváte. Už teď vypadá projekt jinak, než na začátku. Uvidíme, jak to nakonec vše dopadne.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Rekonstrukce panelového bytu

  1. Rekonstrukce panelového bytu – koupě bytu a plánování úprav
  2. Rekonstrukce panelového bytu – bourací práce a řezání panelu
  3. Rekonstrukce panelového bytu – sádrokartony a instalace
  4. Rekonstrukce panelového bytu – koupelna, obkládání, štukování a pokládka podlahy
  5. Rekonstrukce panelového bytu – nábytek, dveře, svítidla a doplňky

Mohlo by vás zajímat

Rekonstrukce našeho domu - Elektroinstalace

Rekonstrukce našeho domu - Elektroinstalace

Rekonstrukce staršího domu si vždy vyžádá změny elektroinstalace. Změna dispozice místností nebo nové požadavky na kuchyňské spotřebiče – to vše znamená zásah do rozvodů. Původní nevyhovující hliníkové elektrorozvody musí být nahrazeny novými měděnými.

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – druhý díl

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – druhý díl

Standa bydlí v panelákovém bytě pražského sídliště Stodůlky. Konkrétně tento dům byl dostavěn v roce 1990 a současný vlastník byt koupil před šestnácti lety. Pro své zájmy a priority nikdy neměl ani pomyšlení na to, že by se pustil do nějaké, byť třeba pouze částečné rekonstrukce. Nicméně, i pod tlakem okolí, byt…

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – první díl

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – první díl

Standa bydlí v panelákovém bytě pražského sídliště Stodůlky. Konkrétně tento dům byl dostavěn v roce 1990 a současný vlastník byt koupil před šestnácti lety. Pro své zájmy a priority nikdy neměl ani pomyšlení na to, že by se pustil do nějaké, byť třeba pouze částečné rekonstrukce. A to i přesto, že byt zůstal po…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA