Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přírodní tepelná izolace, která roste z odpadu

Houby se obvykle řadí mezi organismy, jejichž přítomnosti se v našem domě snažíme ze všech sil zabránit. Biotechnologická vývojářská společnost Ecovative s tím ale nesouhlasí. Speciálně šlechtěné kmeny hub a jejich části zpracovává, a s jejich pomocí vytváří ekologické a biologicky rozložitelné izolační prvky.

Výchozí surovinou nejsou ani tak houby, tedy námi viditelné plodnice s kloboučkem, jako spíš mikroskopická a neviditelná mycélia, vyživující vlášení hub. Při správné manipulaci je totiž možné je tvarovat do prakticky jakéhokoliv tvaru, a s přídavkem přírodních pryskyřic a enzymů z nich vytvořit přesně požadovanou formu. Houby si pochopitelně během svého života žádají růstový substrát, a ten jim naštěstí můžeme snadno poskytnout. Jsou jím především odpady ze zemědělské produkce, které tak naleznou smysluplné využití.

Izolační desky vyrobené s pomocí houbových vláken jsou velmi lehké, odolné, a mohou být vyráběny (respektive vypěstovány) s nejrůznějšími parametry vnitřní mřížky. V konečném důsledku tak mohou výrazně zasáhnout proti stávajícímu nadužívání polystyrenu a jeho derivátů, coby izolačního materiálu. Proti polystyrenu stojí hned z několika důvodů: tvoří až 25 % objemu skládek odpadů, a v jedné kostičce polystyrenu (o hraně 33 centimetrů) je vlastně rafinací upraveno 1,5 litru nafty. Ekologická není ani její těžba, natož pak zpracování.

Houbová izolace oproti tomu odpady nevytváří, ale zpracovává, a na rozdíl od polystyrenu, který se bude rozkládat v životním prostředí ještě tisíce let, se houbová izolace rozloží sama. Nemusíte se ale bát toho, že by odešla jen tak sama od sebe. Izolace z houbových vláken je totiž strukturně pevná, dokud na ni nezačne dlouhodobě působit více faktorů – vlhkost, světlo a půdní bakterie současně. Teprve pak se začne rozpadat. Do té doby ale zůstává pevná jako kámen.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: snohetta.com

Je beton z geopolymerů řešením pro budoucnost?

Norské studio Snøhetta se nesoustředí jen na architekturu a design, ale hledá i takové nadčasové cesty k řešení, které by mohl docenit celý globální stavební sektor. A vzhledem k tomu, že beton je v současnosti tím nejvyužívanějším materiálem, za nímž zůstává nemalá ekologická stopa, mohla by tu i skromná změna mít…

cihly vyrobené bakteriemi

Kdo bude vyrábět cihly? Bakterie!

Severokarolínská společnost BioMason zahájila výrobu speciálních cihel, které ke svému vzniku nepotřebují ošetření teplem, a vlastně ani cihlářskou hlínu. Od začátku do konce se totiž o jejich výrobu starají bakterie.

Kenaf – přírodní ibišková vlákna v izolaci

Kenaf – přírodní ibišková vlákna v izolaci

Po tři léta inženýři ze Severotexaské univerzity (UNT) vyvíjeli a testovali zodolněné výplňové struktury pro výrobu izolačních desek na přírodní bázi, než představili materiál nyní známý jako kenaf. Tento biologicky rozložitelný materiál má svůj původ ve vláknech rostlin, vzhledem ne nepodobných kulturním formám…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA