Po technických, stavebních a právních hlediscích je velmi významné kritérium využití interiéru. To je vlastně to, co ze stavby nejvíce při obývání vnímáme, co na nás každý den působí a může nám usnadnit - zlepšit život nebo naopak.
Kupujete nemovitost? Rekonstruujete? Přijďte se informovat na konferenci ESTAV.cz na veletrhu For arch 2016. Poradí vám právníci, designérka, energetický specialista, stavební inženýři. Pro přihlášené tištěná příručka Jak koupit bydlení zdarma. Registrovat se můžete na on-line přihlašovacím formuláři.
Jak zjistit, zda mi bude interiér vyhovovat?
Jednoznačně je třeba vytvořit půdorysnou studii celého obytného prostoru. Tak zjistíte, kolik úložného prostoru se sem doopravdy vejde, jak velká kuchyně může být, jak velký může být jídelní stůl, zda pracovna nebude jen komora a zda se do ložnice opravdu vejde klasické manželské lůžko, atd. Vždy je třeba počítat s komunikačními zónami! Co je zásadní - dodržet reálné rozměry zařizovacích prvků, což někteří "projektanti či developeři" nedodržují. Místnost pak vypadá větší a máte pocit, že se toho do ní na papíře vejde mnohem více, realita je však jiná.
V případě, že dům ještě nestojí, je těžší si některé detaily představit. Na druhou stranu lze udělat při stavbě různé drobné změny, jež zlepší užitnou hodnotu. Velmi osvědčené jsou větší předsíně, kam se vejde kočárek a lze vedle i projít. Dvě umyvadla místo jednoho pomohou také při "ranním chaosu", soukromá koupelna rodičů může často zklidnit rodinu s teenagery. Radost udělá i protažená pracovní deska kucnyňské linky místo parapetu, stačí když stavební firma ví, jaká je správná výška (pro osobu o výšce 170 cm je optimálních 92 cm). Takových detailů a drobností je celá řada, některé lze aplikovat téměř všude, některé výjimečně či vymyslet další. Sem opravdu patří heslo: "detail tvoří celek".
Pozor si dejte na podkrovní místnosti se zkoseným stropem. Ty často v půdoryse vypadají velkoryse prostorné, ale málokdo si hned představí zkosený strop, jenž sníží užitnou hodnotu a zkomplikuje a občas i prodraží zařizovací prvky.
© Fotolia.com - purplequeue
Pokud máte při výstavbě již hotovou půdorysnou studii, usnadní vám to také rozhodování o umístění vývodů na světla a elektrické zásuvky. Vývod na lustr nemusí být vždy uprostřed místnosti, například v jídelně by měl být nad jídelním stolem atd.
Pokud je nemovitost kompletně vystavěná (nová či již řadu let obývaná), je studie interiéru také velmi vhodná. Někdy je prostor zahlcen nábytkem a věcmi a málokdo si představí, jak by to mohlo po úpravě vypadat a kolik zařizovacích prvků se sem po změně vejde. Matoucí může být také zcela prázdný pokoj. Máte pocit, jakoby se sem vešlo vše, než však začnete měřit a počítat centimetry.
Kolik může stát studie interiéru?
Takový projekt vás nevyjde na žádné desetitisícové částky. Půdorysné řešení stačí bez barev a materiálů. To můžete řešit až následně (základní verze se může pohybovat od 5 do 10 tis. Kč). Rozhodně však doporučuji konzultovat vše s odborníkem. Pokud pak profesionál bude řešit studii, je nezbytné, aby proběhla delší konzultace nad vašimi přáními a požadavky. Počítejte s tím, že přijdou na řadu i kompromisy! Šťastnou volbu a pohodové bydlení!
Sdílet / hodnotit tento článek