REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Před nákupem nemovitosti si ověřte, jak budete moci využít interiér

Pořizování nového bytu či domu patří mezi významné záležitosti v životě. Většina z nás to udělá jednou či dvakrát za život a investuje do toho většinu svých úspor nebo si bere půjčku, což patří mezi běžnější způsoby financování. Nejde však jen o velikost investice, ale také o životní změnu. Nový byt či dům jsou velmi intimní záležitosti a ty by měly odpovídat našim potřebám.
Před nákupem nemovitosti si ověřte, jak budete moci využít interiér

Po technických, stavebních a právních hlediscích je velmi významné kritérium využití interiéru. To je vlastně to, co ze stavby nejvíce při obývání vnímáme, co na nás každý den působí a může nám usnadnit - zlepšit život nebo naopak.

Kupujete nemovitost? Rekonstruujete? Přijďte se informovat na konferenci ESTAV.cz na veletrhu For arch 2016. Poradí vám právníci, designérka, energetický specialista, stavební inženýři. Pro přihlášené tištěná příručka Jak koupit bydlení zdarma. Registrovat se můžete na on-line přihlašovacím formuláři.

Jak zjistit, zda mi bude interiér vyhovovat?

Jednoznačně je třeba vytvořit půdorysnou studii celého obytného prostoru. Tak zjistíte, kolik úložného prostoru se sem doopravdy vejde, jak velká kuchyně může být, jak velký může být jídelní stůl, zda pracovna nebude jen komora a zda se do ložnice opravdu vejde klasické manželské lůžko, atd. Vždy je třeba počítat s komunikačními zónami! Co je zásadní - dodržet reálné rozměry zařizovacích prvků, což někteří "projektanti či developeři" nedodržují. Místnost pak vypadá větší a máte pocit, že se toho do ní na papíře vejde mnohem více, realita je však jiná.

V případě, že dům ještě nestojí, je těžší si některé detaily představit. Na druhou stranu lze udělat při stavbě různé drobné změny, jež zlepší užitnou hodnotu. Velmi osvědčené jsou větší předsíně, kam se vejde kočárek a lze vedle i projít. Dvě umyvadla místo jednoho pomohou také při "ranním chaosu", soukromá koupelna rodičů může často zklidnit rodinu s teenagery. Radost udělá i protažená pracovní deska kucnyňské linky místo parapetu, stačí když stavební firma ví, jaká je správná výška (pro osobu o výšce 170 cm je optimálních 92 cm). Takových detailů a drobností je celá řada, některé lze aplikovat téměř všude, některé výjimečně či vymyslet další. Sem opravdu patří heslo: "detail tvoří celek".

Pozor si dejte na podkrovní místnosti se zkoseným stropem. Ty často v půdoryse vypadají velkoryse prostorné, ale málokdo si hned představí zkosený strop, jenž sníží užitnou hodnotu a zkomplikuje a občas i prodraží zařizovací prvky.

© Fotolia.com - purplequeue

Pokud máte při výstavbě již hotovou půdorysnou studii, usnadní vám to také rozhodování o umístění vývodů na světla a elektrické zásuvky. Vývod na lustr nemusí být vždy uprostřed místnosti, například v jídelně by měl být nad jídelním stolem atd.

Pokud je nemovitost kompletně vystavěná (nová či již řadu let obývaná), je studie interiéru také velmi vhodná. Někdy je prostor zahlcen nábytkem a věcmi a málokdo si představí, jak by to mohlo po úpravě vypadat a kolik zařizovacích prvků se sem po změně vejde. Matoucí může být také zcela prázdný pokoj. Máte pocit, jakoby se sem vešlo vše, než však začnete měřit a počítat centimetry.  

Kolik může stát studie interiéru?

Takový projekt vás nevyjde na žádné desetitisícové částky. Půdorysné řešení stačí bez barev a materiálů. To můžete řešit až následně (základní verze se může pohybovat od 5 do 10 tis. Kč). Rozhodně však doporučuji konzultovat vše s odborníkem. Pokud pak profesionál bude řešit studii, je nezbytné, aby proběhla delší konzultace nad vašimi přáními a požadavky. Počítejte s tím, že přijdou na řadu i kompromisy! Šťastnou volbu a pohodové bydlení!

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak koupit bydlení: Architektura domu a bytu

Jak koupit bydlení: Architektura domu a bytu

Architektonická hlediska nezahrnují jen to, jestli je dům „hezký“ či nikoli. Jedná se především o to, jak byt či dům využívá denní světlo a slunce, jaké jsou dispozice domu, zda mají místnosti minimální požadované rozměry, zda dispozice co se tváří jako 4+1 není ve skutečnosti jen 2+1 a podobně. U bytů může být…

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Cena za projektové práce, tedy za přípravu, povolení a dozor stavby, odpovídá zhruba 10% ze stavebních nákladů, což se může zdát na první pohled jako vysoká částka. Je si však třeba uvědomit, co všechno tyto práce zahrnují.

Vladimir Gerasimov - fotolia.com

Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá

Než se pustíte do plánování koupelny ať již s architektem, s koupelnovým studiem či sami, je dobré si zodpovědět základní otázky, jako pro koho bude koupelna určena, kolik potřebujeme úložného prostoru či jaké vybavení požadujeme či potřebujeme. Zní to jako banalita, ale vyřešení těchto otázek v úvodu plánování nám…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA