REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nová topná sezóna, lepší ceny energií

Zanedlouho začneme v budovách topit. Nejednoho z nás napadne, kolik letos protopí. Je čas se podívat, kolik platíme, zda neplatíme příliš a zda bychom nemohli ušetřit. Poslední rok přeje změně dodavatelů, protože ceny elektřiny a plynu na burzách razantně klesly, ale ceny pro zákazníky se stále drží na vysoké úrovni. Na trhu jsou velmi atraktivní nabídky, nejatraktivnější za mnoho let zpátky. Čekat na to, že dodavatelé sami zákazníkům energie zlevní, by bylo bláhové.
Nová topná sezóna, lepší ceny energií

Na trhu jsou nabídky jednak klasických dodavatelů, tak i nabídky aukčních společností, které vychází ze soutěže zúčastněných dodavatelů.  Nezávislý přehled a orientaci v cenách a bonusech přináší Kalkulátor cen energií TZB –info.  Uvedený kalkulátor neinformuje pouze o možnostech nákupu elektřiny a plynu, ale umožňuje i kontrolu vyúčtování nebo kontrolu cen, jak si nová individuální „nejlepší“ nabídka dodavatele stojí ve srovnání  s nabídkami konkurence. Zákazník má také možnost formou poptávky přímo oslovit vybraného dodavatele. Při změně dodavatele, respektive při sepsání smlouvy kalkulátor může pomoc i s tím, že vypočte optimální výši záloh, aby zákazník zbytečně nepůjčoval peníze dodavateli.

Když už se zákazník rozhodne změnit dodavatele, tak musí počítat s tím, že změna dodavatele je v Čechách bohužel dlouhodobá záležitost, že u smluv na dobu neurčitou trvá obvykle téměř čtyři až sedm měsíců. U smlouv na dobu určitou se vyplatí uvažovat o změně dodavatele poslední rok závazku. Zato změna dodavatele je jednoduchá, stačí podepsat smlouvu s vybraným dodavatelem a ten vše zařídí.  Za změnu dodavatele se nic neplatí.  

Ten, kdo se nechce zabývat tím, jak výhodná je jeho nabídka, může zvolit produkt aukční společnosti. Pak bude mít zákazník každé dva roky jednu z nejlevnějších energií na trhu bez toho, aby se musel dodávkami zabývat. Stačí pouze podepsat novou smlouvu a upravit placení záloh.

© Fotolia.com - vchornyy

V soušasné době energetické společnosti nenabízí pouze elektřinu nebo plyn, zákazník může využívat asistenční služby v případě technické havárie v domácnosti nebo při zdravotních potížích. Dodavatelé mohou pomoci při řešení energetických úspor, mohou pomoci s dotacemi, při instalaci solárních panelů v domácnostech. Nový trendem je zavádění moderních ekologických paliv v dopravě jako je CNG.

Není toho mnoho, co by měl zákazník při změně dodavatele vědět, znalost těchto pravidel umožňuje být tím, který platí, který rozhoduje, ne že to za něj dělá dodavatel.  Zákazník by se měl v první řadě rozhodovat sám, neměl by jednat jen na základě oslovení dodavatele. Nabídku dodavatele by si měl zkontrolovat pomocí Kalkulátoru cen energií TZB – info. Pokud podepíše smlouvu se závazkem, měl by vědět, za jakých podmínek ukončí závazek bez automatického prodloužení a bez sankcí.

Konkrétní příklad kolik můžete ušetřit

O tom, že se změna vyplatí, svědčí rozdíly mezi cenami jednotlivých dodavatelů. Při spotřebě 30 MWh za rok, což je menší rodinný domek bez zateplení, lze utratit také 51 157 Kč, ale také 28 742 Kč. Rozdíl je větší než 22 tisíc Kč. Reálně je rozdíl oproti standardní nabíce dominantního dodavatele je 14 414 Kč za rok. Domácnost v bytu se spotřebou 10 MWh může ušetřit za stejných podmínek  až 5 833 Kč.

Ten, kdo topí elektřinou a má roční spotřebu u přímotopů 1 MWh ve vysokém tarifu a 15 MWh v nízkém tarifu může zaplatit v distribučním pásmu ČEZ a při jističi 3*25A 51 021 Kč, ale i 34 412 Kč, což je rozdíl 16 609. Rozdíl ceny proti standardní nabídce dominantního dodavatele je 9 248 Kč.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA