Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Exkurze do nové budovy na Národní třídě

Architekt Stanislav Fiala prováděl v rámci akce Den architektury 2016 komentovanou prohlídku své stavby na Národní třídě, kde vzniká komplex kancelářských budov jeho dlouhodobého investora firmy Sebre. Tato stavba na velmi lukrativním a frekventovaném místě na sebe od začátku strhává hodně pozornosti a již nyní vyvolává spoustu rozporuplných reakcí. Na podobu budovy, která bude stát na této parcele, se za dlouhá léta vypsalo mnoho architektonických soutěží.

Z poslední  soutěže pak vzešel vítězný návrh budovy luxusního hotelu, který získal i stavební povolení. Od tohoto bývalého majitele ji před započetím stavby koupila firma Sebre a oslovila ateliér pana Fialy, aby změnil výslednou podobu i funkci budovy na kanceláře s občanskou vybaveností, ale zároveň dodržel regule určené platným povolením.

Autor: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Nově navržená moderní organická novostavba se skleněnou fasádou ve svém urbanistickém kontextu doplňuje blok budov a dotváří nároží ulic Národní třídy a Mikulandské. Zároveň v jejím vnitrobloku vznikne veřejný prostor se zelení přístupný průchody z obou těchto ulic. I první dvě podlaží  budovy budou přístupná veřejnosti, otevřou se zde obchody a restaurace. Ambicí  tvůrce i investora je zapojit tento komplex do živého města a běžného života občanů, nikoliv ho separovat pouze pro nájemníky.

Součástí projektu je i rekonstrukce barokního paláce

     Součástí projektu Palác Národní je rekonstrukce barokního Schönkirchovského paláce v Mikulandské ulici. K této historické památce přistupují s maximálním respektem a citlivostí. Vše původní, co je možné zachovat, se zachovává (restaurují se například malované stropy). Bohužel palác prošel v minulosti necitlivou rekonstrukcí, kdy bylo v interiérech mnoho původních prvků již odstraněno. Na stavbě se používají tradiční postupy jak při rekonstrukci, tak i u konstrukcí, které bylo nutné vložit nové, jako je například nádherný dřevěný krov v podkroví barokního paláce.

    Novostavba paláce je pak v kontrastu ke starému čistě moderní konstrukce plná současných materiálů a technologií. Všechny nosné prvky jsou z monolitického železobetonu. Ve své pohledové podobě zde plní funkci i estetickou. V patrech se na stěnách používají vrstvy probarveného betonu, obtisky a tvary organické i geometrické, vytvořené z fragmentů staré budovy, jako jsou cihly a střešní tašky. Stropy pak zdobí novodobé rozety a také šachovnice obtisků různých druhů bednění od prkenného, dřevotřískového až po téměř hladké. Někteří si možná vybaví i letité grafity na někdejším štítu budovy paláce, které je zde také zachováno a zakomponováno jako ozdobný prvek. Po dokončení  stavebních pracích budovu dále svými malbami dozdobí známý umělec Patrik Hábl.

    Důležitým architektonickým prvkem tohoto návrhu je zeleň, objevující se jak v truhlíkách na fasádě ve formě vzrostlé trávy, tak jako střižený trávník na střešní terase určené k odpočinku. Sympatickým krokem pana architekta je to, že se vždy snaží vyzkoušet a prověřit  si netradiční prvky v reálu tak, aby je mohl s jistotou použít v návrhu jako funkční.  Zajímavou technologií použitou v této budově je pak systém kapilárního chlazení s využitím alternativního zdroje energie a principu rekuperace vzduchu.  V části staré budovy nebylo možné kvůli poškození  ponechat část krovu, ten architekt nově navrhl jako železobetonový, aby zároveň plnil statickou funkci, zároveň je i zvláštním architektonickým prvkem.

Jako každá nová budova musí mít i tato garáže pro nájemníky. Vzniklo tak čtyřpatrové podzemní parkoviště, jehož stavba byla sama o sobě značně technicky i časově náročná. Ztížením těchto prací byla také snaha zachovat původní konírnu v přízemí budovy. Prvnímu výkopu předcházel geologický průzkum a následně zde osm měsíců pracovali archeologové, kteří našli spoustu cenných artefaktů. Následně se začalo hloubit a vrtat až do skály. Pan Fiala k tomu poznamenává svým typicky skromným způsobem: "Tohle byla opravdu akcička".

Článek vznikl díky projektu Den architektury 2016 pořádaný občanským sdružením Kruh, které se věnuje propagaci architektury. Kruh vznikl jako dobrovolný spolek studentů pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury v roce 2001, v reakci na nedostatek informací o současné architektuře. Hlavním cílem projektu Kruh je pokusit se veřejnosti představit kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře

Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře

Holešovické parní mlýny jsou významnou průmyslovou stavbou z počátku 20. století, a i když dnes již neplní svojí původní funkci, zaujme jejich citlivá rekonstrukce na moderní kancelářské prostory. Podívali jsme se do nich v rámci akce Open House Praha. Podívejte se s námi!

Rekonstrukce Šporkovského paláce citlivě zachovává původní prvky

Rekonstrukce Šporkovského paláce citlivě zachovává původní prvky

V rámci dne architektury bylo možné navštívit zajímavé probíhající stavby. Jednou z nich je přestavba budovy Šporkovského paláce v ulici Hybernské. Stavbou provázel přímo autor návrhu, pan architekt Stanislav Fiala. Návštěvníci získali spoustu zajímavých informací, včetně vysvětlení architektových myšlenek vedoucích…