Kouzlo chalupaření pro někoho spočívá v různých drobných úpravách, vylepšeních a pracích na domě i na pozemku. Toho jsme si dobře vědomi, ale nějak podvědomě cítíme, že bychom raději zvelebovali zahradu, pěstovali rajčata, kedlubny a různá koření, než se zabývali netěsnícími okny, zatékající střechou, plísní v koupelně apod. Možná nejsme typičtí chalupáři, ale tak to je.
Architekt Mojmír Hudec, kterého jsme oslovili, přišel se zajímavým návrhem a zároveň nás ujistil, že ne všechny naše představy jsou tak docela praktické. Jednalo se zejména o okna. Uvažovali jsme o těch klasických, venkovských, která odpovídají tomu, jak se dříve stavělo.
Vzhledem k pasivnímu provedení stavby a co největším ziskům tepla ze sluníčka v zimních měsících navrhnul na jižní straně velká francouzská okna. Toto moderní řešení se nám zpočátku nezdálo, ale naštěstí jsme se nechali přesvědčit a dnes jsme spokojeni.
Jižní fasáda domu s velkými okny PROGRESSION
Nejen že taková okna získávají teplo do domu (a to v podstatě zadarmo), ale také vnitřní prostory jsou mnohem více prosvětlené a propojené se zahradou. Toto řešení je sice vynikající v zimě, ale v letních měsících může vést k přehřívání domu, takže jsme museli řešit i zastínění a to prostřednictvím vhodného přesahu střechy. V letních měsících je sluníčko vysoko a díky střeše nesvítí na okna, zároveň v zimě je dostatečně nízko a přesah nebrání slunečním paprskům ohřívat skleněnou část oken.
Ostatní část domu jsme osadili dělenými okny, u kterých jsme usilovali o maximální soulad s venkovským stavením.
Ukázalo se, že není tak těžké najít dodavatele dřevěných oken, pokud nemáte příliš specifické nároky. My jsme ale chtěli mít všechna okna, jak ta panoramatická, tak i malinká na půdě, od stejné značky v jednotném stylu, pasivním standardu a s určitými zárukami kvality. Velká dřevěná okna umí vyrobit skoro každá firma, ale požadavek na velice malé okno do štítu vedoucí na půdu, to už je pro většinu dodavatelů nesplnitelný problém. Okna pro nás byla důležitá a výběru konkrétní značky jsme věnovali velké úsilí. Nakonec nás přesvědčil až výlet do Slavonic. Přestože tam jezdíme poměrně často, teprve teď jsme zjistili, že kromě jedinečné architektury středověkého náměstí a bočních uliček, zde také vyrábí ta pravá okna pro naši chalupu.
Pak už jen stačilo vybrat vhodnou kombinaci. Rozhodli jsme se použít tradičně vypadající dřevěná okna Slavona SC92 dělená příčkami. Pro klíčová panoramatická okna se zase skvěle hodilo provedení Progression. To se vyznačuje rámem, který není vidět, protože je zabudován ve fasádě. Bylo nám doporučeno také pro to, že nabízí maximální sluneční zisky a kromě zabudovaného rámu umí skrýt také chránící okenní screenovou roletu.
Montáž oken
Preferujeme přírodní materiály, a proto jsme zvolili nejen dřevěná okna, ale i strop, podlahu a dveře. Před domem bude položen přírodní kámen. Vzhled střechy je podtržen taškou, která je cihlové barvy ve tvaru bobrovky.
Přívod čerstvého vzduchu a jeho ohřev, nám bude zajišťovat aktivní rekuperace, která v případě potřeby dovede také budovu v letních měsících ochladit. Vybrali jsme si dodavatele firmu Evora a jimi nabízenou kompaktní jednotku Pichler, která současně ohřeje i užitkovou vodu.
Dnes už můžeme některé fáze stavby hodnotit trochu s odstupem. Rozhodně doporučujeme zajistit si kvalifikovaný stavební dozor. Jinak je prakticky nemožné pasivní stavbu realizovat.
Více informací o stavbě pasivní chalupy a o oknech a dveřích.
Sdílet / hodnotit tento článek