Dřevo se přizpůsobuje prostředí
Ano, dřevo je živý materiál a stárne stejně jako my, mění barvy a rozměry v závislosti na prostředí, ve kterém se nachází. Změnu rozměrů dokážeme ovlivnit. Pokud vycházíme z faktu, že dřevěná podlaha je položena ve vhodném prostoru, podklad (např. beton, anhydrit) je hladký a správně vysušený, stačí nám mít doma pod kontrolou optimální vzdušnou vlhkost a teplotu v místnosti. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 15 – 25 ⁰C a současně relativní vzdušná vlhkost mezi 50 – 65 %. To udrží smršťování a bobtnání podlahy v zanedbatelné úrovni. Pokud však očekáváme jedno prkno jako druhé, podlahu bez absolutních vad, jednolitý vzhled poté zvolme raději laminát nebo jiný umělý materiál.
Předpokladem pěkné podlahy či dřevěného obkladu stěny, stropu je vždy správně vysušený a kvalitně ohoblovaný materiál. Ať už to jsou palubky, podlahy, terasová prkna či dřevěné fasády. Obkladové dřevo pro venkovní použití se suší na větší vlhkost, než interiérové. Nedoporučil bych hledat nejlevnější řešení, to se nám může brzy prodražit.
Měření vlhkosti dřeva, zdroj: Serafin Campestrini s.r.o.
Možnosti pokládky
Položit masivní dřevěnou podlahu lze zpravidla třemi způsoby a pokládku by měl provádět zkušený podlahář či odborná firma.
- Šroubování na dřevěný rošt. Způsob pokládky, kdy do vysušených podkladních hranolů, šroubujeme do pera pod úhlem 45⁰. Nutné je předvrtat. Vhodné jsou podlahy od 19 mm síly.
- Plovoucí způsob na ocelové sponky. Sponky z ušlechtilé oceli a pasují do drážky na spodní straně prkna. Hodí se na menší prostory, jde o elegantní a jednoduchý způsob. Výhodou je možnost podlahu částečně rozebrat.
- Celoplošné lepení. Tento způsob je prostě jistota. Vydrží na věky. Moderní pružná lepidla skvěle podlahu podrží. Po ekonomické stránce se jedná také o vhodné řešení.
Kolik stojí dřevěná podlaha
Životní úroveň se zlepšuje a dřevěnou podlahu si dnes může dovolit každý, měkčí, ale teplejší dřeviny jako je smrk, borovice pořídíme za několik stokorun. Sibiřský modřín, který zaujme skvělým poměrem cena/výkon lze koupit kolem 800 Kč/m2. Podlahy z tvrdých dřevin poté vyjdou přes tisíc korun za metr čtverečný. Je to málo, je to hodně? Na to musí přijít asi každý sám. Dřevo je vhodnou volbou pro ty, co ocení jeho jedinečné vlastnosti. Ty jsou například, že vydrží po generace, lze několikrát přebrousit, tepelně izoluje a navíc vytváří optimální klima v místnosti. A údržba s moderními prostředky, už také není strašákem.
Podlahové topení a dřevěná podlaha
Pokud přemýšlíte o podlahovém topení pod dřevěnou masivní podlahu, řešení existuje. Je potřeba znát tepelné odpory vhodných dřevin a jejich optimální rozměry. Ideální dřevěnou masivní podlahou je například dubová podlaha FeelWood v rozměru 15 x 137 mm (21 x 137 mm), v délkách od 853 – 2653 mm. Obecně platí, čím užší prkno, tím je menší tendence ke kroucení. Dle vkusu lze vybrat třídění Rustikal, Natural či Select, to záleží zda máte rádi suky, barevné rozdíly nebo zda chcete podlahu s menšími suky. Instalace podlahového topení a dřevěné podlahy by měla provádět odborná podlahářská firma - profesionálové, kteří mají zkušenosti se dřevem a postup zkonzultují s topenáři a výrobcem podlahy.
Sdílet / hodnotit tento článek