Podklad
Aby finální podlaha splnila vaše očekávání, podklad musí být suchý, rovný strukturálně hladký. Zbytková vlhkost cementové stěrky musí být max. 2 %, a anhydritového potěru max. 0,5 %. Pokud je instalováno podlahové topení je to ještě méně. (viz. ČSN) Výškový rozdíl podkladu nesmí být na 4 metrech větší než 9 mm a na 10 metrech ne větší než 12 mm. Nerovnosti v podkladu musí být případně vyrovnány. Podklad by se měl také zbrousit a napenetrovat, abychom ho zbavili nečistot a mastnoty. U všech způsobů je nutné mezi stěnami, dveřními rámy, trubkami pro topení atd. dodržet dilatační spáru minimálně 15 mm, tu následně zakryje lišta. Bobtnání dřeva by jinak mohlo způsobit zvlnění podlahy.
Dilatační spáru okolo dřevěné podlahy přikryjete dřevěnou lištou ze stejného dřeva jako je podlaha.
Pokládka celoplošným lepením
Zubovou stěrkou naneste vhodné lepidlo na podklad a vždy dodržujte pokyny výrobce, ten udává jak vhodnou stěrku i spotřebované množství lepidla na m2. Položte první řádek prken na lepidlo, současně nechte dostatečnou dilatační spáru od stěny (použijte vymezovací klínky). Ujistěte se, že celá prkna jsou v kontaktu s lepidlem, případně je vhodné je zatížit. Doporučuje podlahy sklepávat či používat stahovací pásy k dotažení, tak aby nevznikaly mezery. Po nalepení a zaschnutí, můžete odstranit klíny a namontovat podlahové lišty. Nevýhodou, je že pokud dojde k nějakému problému pod podlahou, je složitější podlahu vyměnit. Lepidlo obecně velmi dobře drží a je nutné podlahu doslova vyštípat.
Pokládka plovoucím způsobem
Elegantní a jednoduchá pokládka, která nevyžaduje vysoké nároky na stavební výšku a při které je podlaha částečně rozebíratelná. Pokládka plovoucím způsobem pomocí sponek je vhodná pro menší místnosti do 4 m šířky a šíře prken 137 mm. Ideální do dětských pokojíků, ložnic a podobně. Sponky jsou z kvalitní ušlechtilé oceli a lze je koupit je v šíři 135 mm (jehličnaté dřeviny) a 137 mm (listnaté dřeviny).
Ocelový pásek – sponky pro uchycení prken na rozebíratelnou pokládku
Sponky se do sebe zatlačí, že tvoří řetěz. Řetězy položte v řádcích 70 cm od sebe. První sponku rozpulte v polovině. Umístěte dřevěné klínky mezi stěnou a první řadu prken, tak aby byla dodržena požadovaná vzdálenost od stěny. Další řady prken jsou instalovány zasunutím pera do drážky a důrazným doklepnutím prkna na místo. Slepte čelní konce prkna vhodným lepidlem na dřevo. Lepidlo se nanáší pouze na spodek drážky. Poslední řadu prken seřízněte po celé délce, s přihlédnutím na předepsanou vzdálenost od stěny. Tuto řadu lze nalepit podélně.
Pokládka šroubováním na dřevěný rošt
Pro konstrukci používejte pouze vysušené trámky, to je hodně důležité. Nejlépe rozměr 5 × 8 cm. Položte trámky volně na zvukotěsnou izolaci. Správná vzdálenost mezi trámky je závislá na druhu dřeva a tloušťce podlahy, ale neměla by překročit 40 cm. Doporučuji vyplnit mezery mezi trámky izolačním materiálem (např. minerální vata), aby podlaha plnila také funkci izolační.
První řada prken se položí s drážkou směrem ke zdi, zarovnáme a zašroubujeme do hranolku zhora. Řady prken, které následují, jsou šroubována skrytě zkrz pero, doporučujeme vždy předvrtat. Zklepněte prkna dohromady a pomocí špalíku, případně stáhněte pomocí stahovacích pásů a zajistěte tak pro šroubování. Poslední řada prken, stejně jako první, je opět našroubována na místo shora.
Sdílet / hodnotit tento článek