REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Suché klima ničí zdraví. Pomůže zvlhčovač vzduchu

Domov je místo, kde spolu s prací/školou trávíme nejvíce času. Proto je zde velmi důležité kontrolovat stav vzduchu. Dvěma základními vlastnostmi, které utváří klima, jsou teplota a vlhkost vzduchu. Zatímco pokojovou teplotu řeší doma téměř každý, na vlhkost se často zapomíná. Ta je však stejně důležitá – ovlivňuje kvalitu dýchání nebo třeba skladování potravin.

Nejste si jistí, jakou doma máte vlhkost? Řešení je jednoduché – kupte si meteostanici či vlhkoměr, který bude hodnotu vlhkosti v místnosti sledovat za vás. Ceny se pohybují v řádu několika set korun. Tato investice se vám brzy vrátí, správným nastavením klimatu totiž ušetříte až 10 % výdajů za energie.

Typické problémy spojené s vlhkostí vzduchu

Podle odborníků se ideální hodnota vlhkosti v obytných prostorách pohybuje mezi 40-60 %.  V mnoha případech se však stává, že hodnoty jsou mimo tento rozsah.

Například u novostaveb bývá vlhkost mnohem vyšší, což je způsobeno tím, že po jejich dokončení ještě rok či dva trvá, než zcela vyschnou vnitřní omítky, malby a nátěry. K vysoké vlhkosti přispívá také (příliš) dobré těsnění nových oken. Důsledkem takového stavu jsou neustále orosená okna, šířící se roztoči a plísně vznikající v rozích místností, v okolí oken nebo na zdech za nábytkem. V takovém případě je vhodné použít vysoušeče vzduchu.

Opačným a častějším problémem je stav, kdy je vlhkost vzduchu příliš nízká. Taková situace většinou nastává v místech, která jsou vytápěna centrálně – tedy v panelových či rodinných domech. Vlhkost zde klesá pod 30 % a to má za následek vedle chřadnoucích rostlin, vysušování dřevěného nábytku a hudebních nástrojů také časté zdravotní problémy pro jejich obyvatele.

Zdravotní následky nízké vlhkosti vzduchu

Při nízké vlhkosti vzduchu lidé trpí mnoha obtížemi. Částice prachu, bakterie, viry nebo výkaly roztočů, které jsou za normálního stavu zachycovány nosní sliznicí a vydechovány zpět, se dostávají až do plic. Tím je snižována přirozená obranyschopnost, dochází k přetěžování imunitního systému a následně k podráždění sliznic. Důsledkem jsou další potíže, jako je kašel, škrábání v krku, záněty dutin, pálení očí, rýma či ucpaný nos. To ale není všechno - nízká vlhkost vzduchu zároveň zhoršuje kvalitu spánku a tím vzniká celkový pocit únavy. Suchým vzduchem trpí i vaše pokožka, která kvůli nízké hydrataci svědí a praská, čímž přichází o svoji funkci vnější bariéry těla.

Dobrou zprávou je, že všechny tyto zdravotní problémy můžete snadno odstranit zvýšením vlhkosti na ideální úroveň. Jak toho efektivně docílit? Pomocí zvlhčovače vzduchu.

Jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu

Mokrou osušku nebo nádobu s vodou na topení jsme zažili asi všichni. Tímto způsobem bylo ale možné zvlhčit vzduch pouze v omezené míře. Dnes už jsou dostupné specializované zvlhčovače vzduchu, které si se suchým prostředím snadno poradí. Jednotlivé přístroje se liší ve výbavě - některé disponují hydrostatem pro kontrolu vlhkosti, jiné příhřevem vody nebo ionizátorem. Existuje několik principů, na kterých zvlhčovače pracují, ovšem jedno mají všechny společné – stačí naplnit vodou a zapnout.

Studený odpar

Tento způsob vychází z přirozeného principu vypařování vody v přírodě. Papírový filtr nasákne vodu a ventilátor tuto vlhkost rozhání do místnosti. Díky tomu se voda rychle a snadno odpařuje do ovzduší. Výhodou tohoto principu je, že studeným odparem není možné přesytit vzduch vodními parami. Na rozdíl od jiných principů je u tohoto způsobu zvlhčování vystupující pára okem neviditelná.

Typickým zástupcem tohoto principu je výkonný zvlhčovač Stadler Form Oskar, který disponuje hydrostatem a antibakteriálními filtry.

Ultrazvuk

Vibrující membrána (piezo) díky ultrazvukové technologie rozkládá vodu na malé kapičky. Ty jsou následně pomocí ventilátoru rozptylovány do ovzduší, kde se odpařují. Viditelná pára je studená a zdraví neškodná. Ultrazvukové přístroje mají nízkou spotřebu elektrické energie a dostatečný výkon. Při vzniku vodní páry ultrazvukem dochází i k uvolnění minerálních látek do ovzduší, proto je nutné, aby přístroje s touto technologií byly vybaveny vodními filtry. Tyto přístroje nejsou vhodné do prostředí s velmi tvrdou vodou.

Airbi Twin s hydrostatem a ionizátorem patří k tomu nejlepšímu z kategorie.

Tepelný odpar

Voda se uvnitř přístroje ohřívá na vysokou teplotu. Přitom dochází k vytvoření vodní páry bez bakteriálních zárodků, které jsou vysokou teplotou zničeny. Teplá pára se šíří všemi směry v místnosti a zvyšuje velmi efektivně relativní vlhkost ovzduší. Takto vytvořená pára je ideální zejména pro alergiky. Výparové zvlhčovače jsou vysoce produktivní, vždy by proto měly být vybaveny hydrostatem pro kontrolu vlhkosti.

Designový zvlhčovač Fred od značky Stadler Form je ideálním pomocníkem pro alergiky.

Praní vzduchu

Tzv. "pračky vzduchu" jsou kombinací čističky a zvlhčovače vzduchu pracujícím na podobném principu jako je studený odpar. Voda ulpívá na povrchu speciálních odpařovacích disků, přes které fouká ventilátor suchý vzduch. Vlhkost je pak rozptylována do okolí. Zvlhčovače vzduchu pracující na tomto principu jsou vysoce výkonné přístroje, které mají nízké náklady na provoz a jsou téměř nehlučné. Nezanedbatelnou výhodou je i fakt, že čistí ovzduší od nebezpečných částic ve vzduchu. Často jsou vybaveny i další technologií pro čištění ovzduší a proto mohou být plnohodnotnou náhradou čističky vzduchu.

Pračka vzduchu Airbi Maximum s obřím výkonem, HEPA filtrem a PLASMA systémem patří k nejlépe vybaveným přístrojům na trhu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: AdobeStock - Photographee.eu

Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

V kamnářské praxi se denně setkávám s dotazy zákazníků, stavebních firem nebo projektantů, jak správně přivést externí vzduch ke spotřebiči – kamnům, krbům, krbovým vložkám a zdali je to vůbec potřeba. Podíváme se podrobněji na to, proč a jak vzduch přivádět, když to v minulosti nebylo potřeba.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Liberecký kraj zastavil příjem žádostí o dotace na kotle

Liberecký kraj zastavil na konci května příjem žádostí o dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Ve třetím kole výzvy bylo k dispozici téměř 210 milionů korun, zájem byl ale ještě vyšší. Žádostí bylo podáno 2680, peníze stačily na 1818 projektů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

Radon, zdroj: hin255 - fotolia

Monitorování radonu kontinuálně, online a svépomocí

Radon je radioaktivní plyn. Je druhou nejčastější příčinu vzniku rakoviny plic, hned po kouření. Vězte, že rakovina plic je onemocnění s nejvyšší procentuální úmrtností a v České republice je téměř 700 obcí s vysokou pravděpodobností překročení bezpečné úrovně radonu v budovách. Není nutné panikařit, ale základem je…

Zdroj: České teplárenské sdružení

Dálkové zásobování teplem: Jak funguje a z čeho se skládá výměníková stanice

Výměníková stanice tepla je technické zařízení, ve kterém dochází k bezpečné přeměně vysokých parametrů tepelné energie v teplonosné látce. Teplota vody proudící v primárním rozvodu do výměníkové stanice se v závislosti na ročním období a potřebách zásobovaného objektu totiž pohybuje mezi 70 až 150 °C při vysokém…

Znalost kabelů se hodí například u rekonstrukce elektrických rozvodů, zdroj: K & V ELEKTRO a.s.

Rozdíly mezi elektrickými kabely. Typy elektrických kabelů podle použití

Při výběru kabelů do vaší elektroinstalace se neobejdete bez odborníka elektrikáře. I laikovi – třebas poučenému – se ovšem hodí základní přehled, který nejen v oblasti elektromateriálu znamená značnou výhodu. Jaký je rozdíl mezi kabelem a vodičem? Co si představit pod pojmem „nulák“? A proč CYKY kabely nechybí v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Wilo CS

Akční nabídka čerpadel pro dům a zahradu

Akce DOMESTIC - nabídka čerpadel pro dům a zahradu

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA