Na zemní plyn může v Olomouckém kraji podle ČSÚ topit až 45,2 procenta domácností. Nakupované teplo využívá 34,9 procenta domácností zejména ve městech. Na třetím místě žebříčku paliv jsou obnovitelné zdroje energií s podílem 30,2 procenta, které jsou častější u rodinných domů.
"Vítanou zprávou pro životní prostředí je dlouhodobý ústup domácností od tuhých paliv, které vedle šetrných způsobů vytápění zahrnují i ty méně ekologické," uvedl ČSÚ.
Zatímco v roce 1990 pocházela skoro polovina energií v ČR z tuhých paliv, nyní jde jen o 13 procent. "Domácnosti upouštějí od uhlí. Naopak více využívají zemní plyn nebo obnovitelné zdroje, jako je palivové dřevo, pelety nebo fotovoltaické systémy. Těmito způsoby získávají více než polovinu veškeré spotřebované energie," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
Zatímco domácnosti používající nakupované teplo jiným zdrojem vytápění nedisponují, domácnosti vytápějící zemním plynem a především obnovitelnými zdroji energie občas kombinují více zdrojů. Minimálně dva energetické zdroje vytápění má 22,6 procenta domácností Olomouckého kraje.
Zemní plyn k topení, ohřevu vody či vaření využívá 72,4 procenta domácností v Olomouckém kraji. Po kraji Jihomoravském a Moravskoslezském to je třetí nejvyšší podíl. Republikový průměr je 62,9 procenta. "Bez ohledu na účel užití dosahovaly průměrné roční náklady jedné domácnosti v kraji na zemní plyn 15.000 korun na byt. Za elektřinu vydala průměrná domácnost 14.000 korun," stojí ve zprávě ČSÚ.
Na vaření se v Olomouckém kraji používá především elektřina (86,8 procenta domácností) a zemní plyn (59 procent domácností). Kombinovaný zdroj je v kuchyni osazen u poloviny domácností. Nejčastěji to je kombinovaný sporák s plynovou varnou deskou a elektrickou troubou.
Podíl bytů s minimálně dvěma zdroji v kuchyni byl v Olomouckém kraji třetí nejvyšší v ČR. Podle ČSÚ to souvisí s vyšší plynofikací domovního fondu. U poloviny domácností v kraji, které využívají pouze jeden zdroj, výrazně převažuje vaření pouze na elektřinu (74 procent) před vařením pouze na zemní plyn (23,8 procenta).
Lidé v Olomouckém kraji v posledních letech kvůli rostoucím cenám tepla výrazně investovali do zateplení svých domovů. Tepelně-izolační okna má už 76,1 procenta domácností v Olomouckém kraji. Polovina bytů disponuje zateplením stěn a necelá třetina má zateplenou střechu.
Sdílet / hodnotit tento článek