Česká národní banka doporučila omezit poskytování úvěrů s vysokým LTV. První omezení 100% hypoték již proběhlo v říjnu loňského roku. Na stavu současného trhu hypotečních úvěrů se ale také významnou měrou podepsal nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost v prosinci roku 2016.
Úrokové sazby hypoték od ledna rostou
Změny, které otřásly hypotečními úvěry, se podepsaly na poptávce. Rekordní zájem o sjednání hypoték byl především na podzim loňského roku. Poptávka ale stále roste, a to i přestože v lednu byl zaznamenán první nárůst úrokové sazby. Doposud úrok 1,77 % tak vzrostl na 1,82 %.
Leden jinak pasivní měsíc, kdy lidé nemají myšlenky na papírování a vyřizování úvěru, byl letos pro banky velmi plodný. Největší zájem byl o hypoteční úvěry nad 80 % LTV. Průměrná hypotéka za měsíce listopad, prosinec a leden činila 2 000 000 Kč.
Bez vlastních úspor nebo dalšího úvěru hypotéku nesjednáte
Lidé jsou doslova lační po hypotékách, a tak se snaží dohnat, co se dá. Zdražování úvěrů je však prozatím na začátku, proto je stále možné sjednat hypotéku se slušným úrokem. Jenže pouze úroková sazba v tomto případě nehraje hlavní roli. Ne všichni na úvěr dosáhnou, a to kvůli omezení centrální banky.
Od dubna začne platit další nařízení ČNB. Banky nebudou moci poskytovatel hypotéky s LTV nad 90 %. Zájemce o vlastní bydlení tak bude muset mít našetřeno minimálně 10 % z hodnoty nemovitosti. V tomto případě je možné také využít sjednání dalšího úvěru. Již nyní lidé bez vlastních zdrojů často řeší situaci úvěrem ze stavebního spoření.
Navíc ale dojde k omezení i počtu úvěrů. Hypotéky s LTV mezi 80 až 90 % by neměly překročit 15% podíl všech bankou poskytnutých úvěrů zajištěných nemovitostí.
Omezení ČNB lákají k unáhleným rozhodnutím
Probíhající změny pásmování LTV děsí mnoho klientů, kteří se tak uchylují k unáhleným rozhodnutím. Co nejrychleji sjednat hypotéku za ještě výhodných podmínek, ale není ideálním řešením pro všechny. V některých případech by mohlo rychlé jednání být cestou do dluhů. Zapotřebí je si vypočítat hypotéku, zjistit, zda budete mít na splácení, a nezapomenout na fakt, že úvěr se stane nedílnou součástí rodinného rozpočtu na dobu několika let.
To, jak moc se novinky podepíší na poskytování hypotečních úvěrů do budoucna, ukáže až čas. Nyní i přes zdražování a omezování je stále nejvhodnější doba na vyřízení půjčky. Stejně tak mohou využít pár dní do dalších změn klienti již se stávajícím úvěrem, kteří taktéž mají poslední šanci na výhodné refinancování hypotéky.
Sdílet / hodnotit tento článek