REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejužší dům světa stojí ve Varšavě, bydlení v něm připomíná pohyb po lešení

Normálně bychom se za rozmanitými rekordními stavbami museli vydat daleko do světa, ale v případě nejužšího domu na světě to rozhodně neplatí. Realizovaný projekt tzv. Keret House se totiž nachází „jen kousek za hranicemi“, ve Varšavě. Jeho autorem je architekt Jakub Szczesny ze Studia Centrala.

Szcezsny si může gratulovat nejen k úspěchu v nikým nevyhlášené soutěži o nejužší profil obytného domu, ale především k invenci, s jakou se zhostil tohoto klaustrofobického projektu. Dům, který se ve své podstatě vtlačil do už tak dost skromné uličky mezi dvěma domy, totiž nemá na šířku v průměru více než 122 centimetrů. Respektive, v místě nejužšího průběhu čítá pouhých 95, a v maximu pak 152 centimetrů.

Pravdou je, že celé dílo od začátku do konce připomíná spíš uměleckou preformaci, než něco skutečně určeného k bydlení. Ale možné to rozhodně je, alespoň pokud se rádi mačkáte.  Sídlo má sloužit jako variace na místo určené k přespávání cestovatelů, nebo dobrodružných spisovatelů. Alespoň tak to vidí první z obyvatel, Izraelec Etgar Keret. Tomu prý stísněné prostory vůbec nevadí.

Polish Modern Art Foundation / Bartek WarzechaPolish Modern Art Foundation / Bartek Warzecha

Architekt Szczesny se prý začal tímto tématem zabývat už v roce 2009, a tuto alternativní ideu nakonec rozpracoval až do finální podoby. Vhodná lokalita na rohu Chlodna 22 a Zelazna 74 se prý doslova nabízela. Průběh uličky totiž odděloval dva domy „z odlišných historických epoch“, a Keret House tak vytvořil přemostění.

Předně se ale architekt musel vyrovnat se zastíněním celého interiéru, který vůbec neumožňoval zřízení klasických oken. Tento oříšek proto rozlouskl polo-transparentními stěnami. Zbytek už připomínal práci se stavebním lešením. Sklopné desky podlah, ostrá schodiště a žebříky, výklopné police i postel. Výsledek ale rozhodně stojí za to.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.