Ač je duben aprílový měsíc, opětovné zpřísnění hypoték není žádným žertem České národní banky. Nově musí spotřebitelé disponovat vlastními úsporami v minimální výši 10 % hodnoty nemovitosti.
Proč ČNB zpřísňuje poskytování hypoték?
Už v loňském roce v červnu vydala Česká národní banka (ČNB) doporučení, jehož smyslem bylo zpřísnit podmínky poskytování hypoték. V rámci první vlny omezení museli klienti při sjednávání úvěru na bydlení disponovat penězi v minimální výši 5 % hodnoty nemovitosti, dnes tomu je již 10 %. Navíc v případě koupě investičního bytu může nově banka poskytnout úvěr jen do 60 % LTV.
Nejen rok 2016 byl pro hypoteční úvěry rokem změn. Hypotéky v roce 2017 také čeká nejedno zpřísnění, které má za cíl ochránit domácnosti. Mnozí odborníci ale varují, aby opatření nemělo opačný efekt. Některé rodiny může omezení finančně zcela položit. Kromě ochrany spotřebitelů mají doporučení ČNB zamezit nekontrolovatelnému růstu cen.
Jaké dopady budou mít omezení ČNB?
Omezení centrální banky budou mít dva významné dopady pro spotřebitele. Jedním je, že se ceny úvěrů na bydlení zvýší. Druhý dopad se bude týkat těch klientů, kteří po propočítání své finanční situace zjistí, že si mohou dovolit vlastní bydlení jen tehdy, pokud budou čerpat dostatečně vysokou hypotéku.
- Hypotéky s vyšším LTV výrazně podraží
Kromě výše poskytnuté hypotéky centrální banka omezuje i počet poskytnutých hypotečních úvěrů. Ty s LTV od 80 % do 90 % nesmí přesáhnout 15 % z celkového objemu poskytnutých nových úvěrů. Především toto zpřísnění bude mít dopad na ceny hypoték s LTV nad 80 %. Banky budou moci poskytnout úvěry jen v omezeném množství, a tak smyslem vyšší ceny bude odradit část klientů od sjednání takové hypotéky. - Domácnosti se snáze dostanou do finančních problémů
Zpřísnění podmínek ohrozí finanční stabilitu domácností. Bez vlastních úspor jim banky nepůjčí, kromě toho budou muset uhradit nově také 4% daň z nabytí. Další peníze padnou na případnou rekonstrukci a vybavení domácnosti. Rozumní klienti si budou chtít ponechat i nějakou finanční rezervu do budoucna. Spočítejte si proto důkladně, jak vysokou hypotéku zvládnete.
POZOR: Lidem, kteří již mají sjednanou 100% hypotéku a kteří do skončení doby fixace nesplatí alespoň 10 % jistiny, nepomůže ani refinancovat hypotéku. Žádná banka jim nenabídne lepší podmínky a stávající banka jim dokonce může úrokovou sazbu zvýšit. V tomto případě klientovi nezbývá nic jiného než rozhodnutí akceptovat.
Sdílet / hodnotit tento článek