Továrnu neprojektujeme každý den. V čem tkví zvláštnosti projektování továrny? Jakým způsobem mohou být implementovány nové technologie? Mám dostatek know-how pro účely projektování továrny? Tyto a další otázky byly komplexně prodiskutovány a zodpovězeny odborníky. Více jak 60 účastníků mělo půl dne čas k poslechu přednášek, spolu diskutování při World Café v rámci tzv. Best Practice stolů a networkingu.
„Po tomto workshopu jsem si uvědomil, jak složité tohle téma vlastně je a jak je důležitý profesionální a strukturovaný přístup pro dodržení projektového cíle,“ uvedl jeden z návštěvníků. Klíčový řečník DI Walter Stephan, zakladatel FACC a v současnosti konzultant ve společnosti Luftfahrtzulieferung, shrnuje svoji prezentaci následovně: "Integrovaná obchodní a tovární projekce pod taktovkou správného partnera, odpovídajících analytických nástrojů a dodržení vhodných časových intervalů projekce se postará v oblasti high-tech technologií o efektivitu v investičních projektech a tím přispěje k vyšší ziskovosti dané společnosti“. Wolfgang Kradischnig, mluvčí skupiny DELTA osvětlil ve společné přednášce s Wolfgangem Waldhäuslem: „Kromě stavebních, majetkových a technických změn musí být především přizván člověk s profesionálním řízením změn tzv. Change Management. Model IG Lebenszyklus Bau – realitní projekt postavený na pilířích procesy, organizace a obzvláště pak kultura – funguje také pro průmyslovou výstavbu“. Thomas Sobottka z Fraunhofer Austria doplňuje: „Chtěli jsme účastníkům předat z našich projekčních zkušeností posledních let, jak je důležité pro úspěch, projektovat se strukturovanými postupy a vhodnými metodami a přitom vidět výrobu a budovu vždy jako celek, jak v případě novostavby, tak také při přestavbě díla“.
Poznatky za přípravu a projekci výrobních hal a průmyslových budov v České republice a směrem z Čech na východ prezentoval za skupinu DELTA Erik Štefanovič, který na konkrétní případové studii stavebního projektu výrobní haly MANN+HUMMEL v Uherském Brodě zdůraznil, jak je důležité systémově uzavírat jednotlivé fáze plánování a dosáhnout maximálně efektivního využití potenciálu, který projekt nabízí. K tomuto projektu je nutno dodat, že právě tato výrobní hala získala ocenění v soutěži Stavba roku Zlínského kraje a je výjimečná nejen tím, že byla realizovaná v neobvykle krátkém čase, ale také pro svoji fotovoltaickou elektrárnu umístěné na střeše jedné z hal, jenž dokáže vyprodukovat jednu třetinu spotřeby energie budovy.
Následující klíčové poznatky si mohli účastníci z workshopu odnést
- Obchodní a výrobní strategie by měly představovat základ pro projektování továrny, aby se tak perfektně využila jedinečná strategická příležitost.
- Opakovací iterační smyčky v projektování konceptu jsou nezbytné a důležité.
- Výroba a budova by spolu měly od začátku co možná nejlépe navzájem ladit.
- Inovativní a výkonnostně efektivní továrny vznikají díky komplexní projekci, s nápady ze všech projekčních oblastí.
- Integrovaná projekce se na konci vyplatí – „Šetření“ na nesprávném místě je příliš krátkozraké.
- Zanedbaná logistika se může projevit jako velmi drahá chyba.
- Vlastní možnosti, know-how a kapacity by měly být realisticky zhodnoceny.
„Workshop měl velký úspěch a počet účastníků potvrdil, že je toto téma pro oblast průmyslu velmi zajímavé“ – komentoval akci Wolfgang Kradischnig, mluvčí skupiny DELTA. „Již plánujeme příští workshop“.
Sdílet / hodnotit tento článek