REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ploty ochraňují, krášlí i tvoří hranice. Zapojte se do fotosoutěže!

Ploty kolem nás – to je téma prázdninové fotosoutěže TZB-info a ESTAV.cz. Dnešním článkem se podíváme na ploty z trochu jiného úhlu. Ploty nás můžou ochraňovat, ale také tvoří mezi lidmi bariéry. Ploty mohou být krásné, rukodělně ztvárněné, ale nic se nesmí přehánět. Zapojte se do prázdninové fotosoutěže a projevte tak svůj názor na plot. Ukažte plot váš, souseda nebo ten, co potkáte na prázdninových toulkách.
Dobré ploty dělají dobré sousedy.
Robert Lee Frost
Jaké sousedy asi dělají tyto ploty? Co přinesla voda, patří na plot – Nový HrozenkovJaké sousedy asi dělají tyto ploty? Co přinesla voda, patří na plot – Nový Hrozenkov

Americký básník Frost vidí přímou úměru, mezi kvalitou plotu a kvalitou sousedů z obou stran tohoto plotu. Zní to rozumně. Nicméně nás to pořád vrací k myšlence, jestli ploty vůbec ano, či ne? Proč? Dobrý soused, špatný soused, plot vztahy nedělá. Plot vymezuje vlastnictví, parcelu, vymezuje, kdo kam může, kdo kam nemůže nebo nesmí. Drží okolní svět v odstupu, zamezuje zvěři v ničení zeleně, nepovolaným ve vstupu, odstiňuje nechtěné diváky, je součástí zahradních úprav, tvorby města, zahrady a krajiny. Smysl mi dává plot u věznice nebo oplocený vojenský prostor, tajné laboratoře, místa, kam nemá vstoupit cizí noha bez svolení a kontroly majitele, popřípadě se ta noha nemá naopak dostat ven. Tady je plot na místě. U bydlení je to už na větší diskuzi. Když postavíme plot, kdo je za plotem a kdo před plotem? Postavíme-li pomyslnou nebo skutečnou zeď je to stejné. Ad absurdum jsou příklady plotů z dob studené války, ploty lágrů a koncentráků. Tam se ploty značně zprofanovaly. Stejně neblahý vliv mohou mít ploty na pohyb divoké zvěře ve volné přírodě.

FOTOSOUTĚŽ: Ploty kolem nás! Vyfoťte zajímavý plot. Zašlete nám jej do konce srpna! Hlasujte a vyhrajte tisíce korun na nákup barev Balakryl. Více o soutěži.

Měl doma železo, sklo, tvárnice, pletivo upravené žárovým zinkem a hlavně četl Tolkiena, to bude paráda, přátelé…Měl doma železo, sklo, tvárnice, pletivo upravené žárovým zinkem a hlavně četl Tolkiena, to bude paráda, přátelé…

Posléze můžeme polemizovat o možných funkcích plotů, jako je funkce estetická, okrasná, ochranná, bezpečnostní, stínící nebo funkce, která například demonstruje bohatství, sílu, nadřazenost. Můj dům, můj hrad. V našich zeměpisných šířkách se vžila myšlenka, že ploty ano. Trochu se obávám, zda to nesouvisí se špatným svědomím vlastníka plotu nebo trochu maloměšťáckým nazíráním na své okolí a na vlastní majetek. Může to být jinak?

V Nizozemí naopak svoje bydlení otvírají vstřícně do ulice, plot je nízký nebo někdy žádný. Okna jsou bez záclon, závěsů a žaluzií, kdy vidíte život uvnitř a nikoho to netrápí. Právě naopak. Tímto propojením interiéru a exteriéru a průhledy do ulice vám Holanďané sdělují, že toto je jejich názor na život, jejich filosofie, projev pohostinnosti, součást tradice. Snad je to pozůstatek španělské nadvlády, kdy nezakryté okno komplikovalo možnost tajného spiknutí. Jiné prameny hovoří o deklaraci kalvinistických rodin, že nemají co skrývat a žijí spořádaně. Z dnešního pohledu už není důležitý důvod, ale výsledek. Ten je tak trochu podanou rukou, otevřeným srdcem. Tento pohled na život je minimálně k zamyšlení.

Ohrada z kůlů a krajinek a ochranná palisáda staroslovanského hradiště…Ohrada z kůlů a krajinek a ochranná palisáda staroslovanského hradiště…

Trocha historie

První zmínky o něčem, co se podobalo plotu, jsou z dřevní doby, kdy ploty a ohrazení byly z palisád, případně větví proplétaných do rastrů z kůlů. Pro nás je důležité období mezi rokem 1811 a 1951, podle občanského zákoníku byl majitel povinen oplotit budovu nebo městskou zahradu. Leckde zůstala tato zrušená povinnost jako zvykové právo. Od roku 1983 je povinnost oplotit dům nebo zahradu vázána na stavebně – právní nebo soudní rozhodnutí.

Rezavý ostnatý drát na rakouských pastvinách svou patinou paradoxně „prorostl“ do rázu horské krajinyRezavý ostnatý drát na rakouských pastvinách svou patinou paradoxně „prorostl“ do rázu horské krajiny

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Zdroj: Muzeum města Brna

Brněnská Arnoldova vila má volně přístupnou zahradu

Téměř po dvou letech byla dokončena památková obnova Arnoldovy vily. Ožila i zcela revitalizovaná zahrada. Celková rekonstrukce může být dobrým příkladem péče o kulturní dědictví. Vila bude sloužit jako komunitní a kulturně-vzdělávací instituce se zaměřením na popularizaci brněnské architektury.

REKLAMA