REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak vybrat a správně instalovat filtraci k bazénu

Na výběru filtrace záleží, nakolik si užijete koupání v novém bazénu a kolik budete mít práce s údržbou. Do průzračně čisté vody každý rád skočí, zato zelený bazén bude stát na zahradě ladem, dokud si nevyhrnete rukávy a nepustíte se do čištění. Určitě se proto vyplatí zainvestovat do kvalitní pískové filtrace s pořádným výkonem.

Filtrace zbavuje vodu větších nečistot. Napadané květy, listy, zárodky řas… to vše dostane filtrace z vody pryč. Spolu s technologií desinfekce zajišťuje, abyste se koupali v příjemné a zdravotně nezávadné vodě.

Na trhu jsou 2 varianty

Kartušová filtrace, kde voda prochází přes vrstvu papíru a filtrační vložky musíte několikrát za měsíc vyjmout a proprat a párkrát za sezónu vyměnit. Kartušová filtrace je levnější, ale hodí se pouze do malého bazénu.

Písková filtrace, ve které se voda čerpá přes vrstvu písku a čistí se přirozeně, tak jako v přírodě. Obzvlášť tehdy, když máte větší bazén, se písková filtrace vyplatí. Ušetříte si hodně práce a je to ekologičtější. Místo měnění vložek stačí písek jednou za měsíc proprat.

Když váháte mezi dvěma variantami, vyberte tu výkonnější

Potřebný výkon záleží na velikosti bazénu. Třeba do bazénu o velikosti 3 m x 4,5 m a s hloubkou 1,2 m budete potřebovat filtraci s výkonem 6 m3/hod. Do bazénu s rozměry 3 m x 7,5 m a s hloubkou 1,5 m už pořiďte filtraci s dvojnásobným výkonem.

O zkušenostech s filtracemi vypráví zkušený bazénář Michal Vlášek z české rodinné firmy Bazény Relax: „Od začátku se snažíme o to, aby měli lidé s našimi bazény úplné minimum práce. Dnes třeba dáváme do bazénů filtrační jednotky AZUR, protože mají dlouhou životnost, nízké provozní náklady a není s nimi moc práce. Stačí jednou za měsíc proprat písek ve filtraci. Filtraci lidem optimalizujeme už při návrhu bazénu. Věříme, že bazén má být hlavně pro radost. Starostí s ním má být co nejméně,“ vysvětluje Michal Vlášek.

Filtrace se nejsnáze instaluje při stavbě bazénu

Filtrace se obvykle dává do technologické šachty. Tu můžete vykopat v zemi současně s výkopem jámy pro bazén.

Někdo technologickou šachtu umístí do garáže, kůlny nebo zahradního domku.

Systémy by měli napojit samotní bazénáři. Vyberte si bazén od firmy, která vám zajistí i profesionální montáž. Bazénáři mají se zapojením zkušenosti a rychle si poradí s tím, s čím byste se svépomocí dlouho trápili. Kromě toho budete mít jistotu, že je všechno zapojené tak, jak má být.

Důležitá je i volba materiálů pro rozvody. „Všechna napojení na systémy filtrace, vyhřívání nebo osvětlení děláme my. Rozvody děláme pokud možno v jednotném spádu. Využíváme speciální odolné materiály. Nikdy nepracujeme s obyčejnými bazénovými hadicemi, které se snadno poškodí,“ varuje Michal Vlášek z firmy Bazény Relax.

TIP: Více o přípravě bazénu zjistíte v bazénové poradně

Nejlepší je prohlédnout si technologie osobně

Pokud si nejste jistí, kterou technologii vybrat, zajeďte si třeba do Bazénového centra v Roudnici nad Labem. Filtrace si tam můžete prohlédnout a porovnat zblízka. A s výběrem i instalací vám poradí zkušení bazénáři.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

REKLAMA