Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: 10 nejekologičtějších měst světa

Nejrůznější žebříčky a srovnání jsou bezpochyby populární, a nevyhýbají se ani světovým metropolím. Zvlášť když přijde na zhodnocení jejich kvalit. Příkladem může být seznam deseti měst, které se pro své ekologické rysy staly inspirací zbytku světa. Ekologie a zájem o životní prostředí se tu stal součástí vnitřní filozofie, stejně jako hluboký zájem o to, předat svým potomkům prostor k životu v lepším stavu, než v jakém jsme ho obdrželi od našich předků.
Zdroj: Fotolia.com - malp

10. Oslo, Norsko

Působivá kombinace funkčního designu, moderních technologií, prvků energetické efektivity a především hlubokého zájmu samotných občanů, když přijde na otázky životního prostředí. Součástí městské politiky je rozsáhlá škála opatření pro zlepšení stavu ovzduší, vytváření zelených ploch, podporu biodiverzity a využívání čistých či obnovitelných zdrojů energie.

9. Stockholm, Švédsko

Město, které se drží na špici v Evropě (jako držitel ceny European Green Capital), a má ambice zopakovat svůj dosažený úspěch i na globální úrovni. Jak toho dosáhnout? Podporou alternativních způsobů přepravy osob ve městě. Ať už rozvojem cyklostezek, nebo podporou elektromobility a zákazem fosilních paliv (do roku 2050, později se sem už s klasickým motorem nedostanete). Stockholm si navíc díky rozsáhlým informačním kampaním a snaze o zapojení obyvatel do rozhodovacího procesu zachovává svůj „venkovský“ ráz.

8. Columbia, Missouri, USA

Před třiceti lety Columbia rozhodně nebyla „čistým“ městem. Změny a výzev se ale zdejší obyvatelé nebojí. Nástrojem nápravy stavu životního prostředí se tu stal rozsáhlý „Green program“, který město podporuje. Malé firmy i velké společnosti mají možnost zažádat si o expertní audit (energií, uhlíkových emisí, znečištění, hluku), a město pro něj dodá patřičné odborníky. Zaplatí také polovinu nákladů. A po vyhodnocení přispěje až 12 500 dolarů na projekty změn a oprav. Každý podnikatelský subjekt v městě Columbia se tak stane velmi efektivním a zeleným prvkem města.

7. Vancouver, Kanada

Město se proslavilo svým bojem proti emisím oxidu uhličitého, stejně jako adaptací sídla na klimatické změny.  I proto má v přepočtu na počet obyvatel nejnižší emise na světě. Podporuje to i plánem na výsadbu 150 000 dalších stromů (do roku 2020), které sníží stávající historicky nízké emise o dalších 20 %.

6. Kapské město/Johannesburg /Durban, JAR

Jihoafrické trojměstí sice nestojí na špici, pokud jde o boj s kriminalitou, ale vedou si velmi dobře, pokud jde o vztah k ekologii.  Cape Town a Johannesburg mají například největší plochu ozeleněných prostranství na celém africkém kontinentu. A Durban? Ten zatím představuje špičku v nakládání s komunálními odpady. Do roku 2050 je prý dokáže v běžném provozu zcela odbourat.

5. San Francisko, Kalifornie, USA

Dědictví alternativně smýšlejících hippies se odráží na městě, které je považováno za „epicentrum“ ekologických hnutí severu Ameriky. Podstatným rysem této metropole je maximální podpora městských úřadů všem hnutím, které se zabývají recyklací, tříděním odpadů, znovu-využitím materiálů, opravám. A k tomu ještě podpora udržitelných způsobů hromadné přepravy osob, elektromobility.

4. Singapur, Singapur

Ostrov, který je světem sám pro sebe. Nejzelenější město celé Asie je vlastně překvapivým výsledkem nahuštění velkého počtu osob na relativně malou plochu. Každý si tu totiž chce být obklopen zelení, a tak město vede v počtu zelených teras, střech i „zarostlých“ veřejných prostranství. Revoluční je tu systém ekologické MHD, a za zmínku stojí i velmi pokročilý systém třídění a sběru odpadů. Na jednoho obyvatele tu připadá roční produkce okolo 300 kilogramů, tedy zhruba o 80 kilogramů míň, než ve zbytku Asie.

3. Curitiba, Brazílie

Možná je trochu problém nalézt toto město na mapě, ale pamatovat na něj musíme. Nikde jinde totiž není zatím dosaženo jejich výsledku: město se zbavuje 70 % produkovaných odpadů recyklací. A dál? Jeden milion vysázených stromů podél všech silnic a cest, a k tomu ještě jeden z nejpropracovanějších systémů hromadné dopravy. Auto tu při bydlení prakticky nepotřebujete, a také proto je Curitiba jedním z nejčistších měst v Jižní Americe.

2. Helsinky, Finsko

Druhé místo na světovém žebříčku ekologických měst dosáhly Helsinky především díky dokonale zpracovanému masterplanningu veřejných prostranství. Hromadná doprava, vedení silnic a cest, alternativní modely dopravy i vedení energetických sítí, to vše tu podstoupilo rigorózní analýzu před vlastní realizací. A peníze za posudky odborníků se Finům skutečně vyplatily. Helsinky tak působí dojmem moderního ekologického skanzenu.

1. Kodaň, Dánsko

Můžeme odpočítávat poslední léta do roku 2025, ale už teď je zřejmé, že Kodaň „to zvládne“. Stane se totiž prvním uhlíkově neutrálním městem na světě. A z této bilance je patrné, že prakticky každá činnost obyvatel města i zdejších podniků a firem je přísně korigována s ekologickými zásadami. Udržitelnost a soběstačnost při hospodaření s omezenými zdroji tu dosahuje současného civilizačního maxima. A Kodani se přitom nedá upřít ani krása, vyvstávající mezi ozeleněnými prostranstvími a pečlivě udržovanými historickými budovami v centru.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dánsko chce vybudovat umělé ostrovy. Zeminu získá ze silničních tunelů

Dánsko chce vybudovat umělé ostrovy. Zeminu získá ze silničních tunelů

Může se zdát, že rok 2022 je ještě daleko. Ale v Kodani se ho už nemohou dočkat. Počínaje jím se totiž město Kodaň chystá k realizaci jednoho z největších technicko-rekultivačních opatření, které bylo v Evropě dosud realizováno. Rádi by si v zálivu před městem vyrobili devět ostrovů.

REKLAMA