Souvislost s ročním obdobím
Obdobím ukončujícím léto, vstupujeme během solárního roku plynule do léta „babího“, do období, které ve feng shui nazveme prvkem země. Jako je den letního slunovratu dnem zahájení léta, tzn. obdobím prvku ohně, tak den 10. srpen je dnem, kdy vstupujeme právě do období léta pozdního, „babího“.
Na severní polokouli se s ubývajícím přílivem slunečního svitu, zkracováním délky dnů a snižováním teploty, mění vše kolem nás. Od poloviny srpna začínáme sklízet ten typ zeleniny, který má objem, nikoli vlákno, které je charakteristické pro energii prvku dřeva v jarním čase. Ten samý princip fungování se týká i našeho fyzického těla a psychické stránky života čili začneme po uvolněném létě více přemýšlet, upravujeme svoje domy, byty, doplňujeme zásoby na zimu. Změna je oproti jaru i létu zase jasná a probíhá na všech úrovních života, našich běžných denních potřeb ve smyslu chutí, způsobu myšlení, pocitů.
A právě tyto viditelné změny v přírodě, typické pro část solárního roku, období země, používáme jako archetypy, nositele určitých vlastností, které používáme v designu interiéru nebo i staveb. Tyto archetypy působí na každého živočicha podobným způsobem. Někdo více překrývá vizuální vnější signály rozumem, aby je tolik nevnímal a neprožíval.
Styl
Podobenství stylu země se vepisuje ať do stylu interiérů, tak i architektury. Patří sem tzv. venkovský, country, styl Provence, zkrátka z každé kultury ten styl, který v sobě nese prvky venkova, kde se pracovalo s půdou. Nese v sobě zejména praktičnost a tvarovou jednoduchost, čtvercový tvar, čisté linie, nebo menší zdobnou linii, vlnu, vlnovku, ptáčka, meandr, rustikální motiv stylizovaného květu, stébla obilí.
Z architektury sem patří venkovská stavení, statky, sýpky. I v současné době najdeme nově stavěné rodinné domy čtvercového půdorysu, spíše typu bungalovu, nebo nové rodinné domy na vesnici, ve kterých ale najdeme jistou podobnost s původními starými chalupami. Stavba je spíše nižší povahy, přízemí s podkrovím a rozpíná se spíše do šířky.
Čtverec čili tvarový vzorec prvku země najdeme i ve stylu první republiky. Ať pozorujeme dobové vily, nebo dřevěný či polstrovaný nábytek na zakázku z té doby, najdeme zmíněnou mohutnost, jednoduchost tvaru, poctivost v řemeslné práci a jemný zdobný detail, který mnohde plní právě tu praktičnost. Jinde je jen zdobný a celkově tak nábytek posouvá zmíněnými faktory k městskému stylu života a působí více noblesně.
Důležité je, jaké poselství, tedy náladu a pocity v nás vyvolává daný styl. Prvek země vždycky přinese příjemnou, otevřenou, přátelskou, rodinnou atmosféru, kde by měl pomoci se uvolnit a cítit se opravdu jako doma.
Barva
Jistě, jde o barvy celé škály, které půda může mít. Od světle pískové jako nejsvrchnější barvu písku až po úrodnou černozem. Mezitím se potkáme s různě sytými okry, cihlově červenými odstíny, hnědými, černohnědými. Patří sem i různé odstíny žluté, citrónové, banánové, vanilkové. Velkou inspirací nám jsou i odstíny listů různých rostlin a dřevin.
Barvy „země“ přinášejí klid, dobře se při nich relaxuje, navozuje klidná atmosféra. Energie prvku země, ovládá v těle právě zažívací systém. Záleží samozřejmě na stylu a odstínu a sytosti barev.
Tvar
Čtvercové tvary, půdorysy domů, bytů, výtvarné objekty tvaru krychle. Čtverec má čtyři stejně dlouhé strany a do našeho podvědomí přinášejí pocity stálosti, stability, trvalosti. Rovněž jmenujme těžší kusy nábytku, rozsochaté tvary křesel, dále měkký čalouněný nábytek.
Vzor
Vzory na textiliích, nebo tapetách kopírují symbol čtverce (kostky ať jde o klasický kanafas, Burberry kostkovaný design, nebo jinak složitější kostkovaný vzor). Dále jmenujme různé rustikální motivy z rostlinné, nebo živočišné říše.
Materiál
Již z názvu prvku země lze tušit, že materiálem je kámen, a to různého druhu určený různým účelům interiérů i exteriérů. Každý kámen má svoji povahu danou způsobem, za jakých okolností vznikal.
Neméně důležitá je i barva, struktura a poréznost. Jmenujme pocitově lehčí, právě poréznější (drolivější) opuku a pískovec. Světlejší barvy vytvářejí příjemnější, jangovější náladu, na rozdíl od pocitově těžších, netoliko porézních, tmavších, jinovějších (chladnějších) druhů, např. žuly, ruly, tmavých šedých odstínů mramoru.
Keramika je rovněž materiálem prvku země. Dojem poklidu může navodit barva a spíše matná než lesklá glazura. V současnosti použijeme keramiku tam, kde chceme navodit pocit domova.
Vždy, když budete pít z keramického hrnečku bylinkový čaj, budete se cítit jinak, nežli z prvotřídního designového porcelánu japonský čaj. Nic není špatně, ale jen je vše nositelem specifických nálad a v nás to vyvolává patřičné myšlenky a vytváříme požadovanou atmosféru.
Prvek země lze posílit i použitím lícových cihel.
Textilie
Jedná se o materiály přírodní, které přinášejí do našich životů i obydlí to, co můžeme nazvat měkkost, hřejivost, pocit bezpečí, neformálnost. Z logiky věci jsou to většinou produkty živočišného, nebo rostlinného hospodaření. Bavlna, len, konopí v pevné vazbě. Vlna, různě zpracované rouno vytváří rozličnou povahu vlákna, které může být tkané, pletené. Kůže se srstí, nebo kůže spíše „hruběji“ opracovaná, tzv. „broušená“ s velkými stehy s pevnou nití. Dále semiš, žinylka, flanel, barchet či prošívané materiály.
Potahové a dekorační látky jsou těžší povahy s nelesklým povrchem. Vlněné ozdobné deky, které „nekoušou“ a přehozy přes postele. Zařadíme se sem i koberce obecně, kromě toho, že definují jednotlivé části prostoru, navozují „pocit půdy“ pod nohama.
V jakém interiéru se nedostává prvku země?
Uveďme si příklad, kdy se zastoupení prvku země nedostává. V šedých a modrých designech kuchyní, s naleštěnými dvířky, stoly s ocelovými nohami a skleněnými deskami, skleněným černým čtvercovým nádobím s pizzou ohřátou v mikrovlnce, cukrem nebo umělými sladidly oslazená barevná minerálka v hranaté sklenici, s umělohmotným kobercem pod nohami nepomáhá vytvářet to, co je přirozené a co si na nic nehraje. Jsou to materiály, přinášející chlad, stejným způsobem nás bude ovlivňovat přímo fyzicky, i nepřímo na psychické úrovni.
Kdy naopak vytváříme prostor s přebytkem prvku země?
Jsou to interiéry, kde je hodně kusů nábytku, kde se dá špatně procházet mezi jeho jednotlivými kusy, nábytek je mohutný, neforemné čalouněné kusy sedacích souprav, barvy na zdi a nábytku a dekoračních látek jsou ve škále zemitých odstínů, vše je víceméně dohněda. Můžeme pociťovat tíhu a život bez pohybu, radosti, což v nás za čas může vyvolat pocit stereotypu a stáhnout k melancholii.
Sdílet / hodnotit tento článek