REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Protékajícím záchodem vám z rozpočtu ročně odteče až 18 000 korun

Všichni to známe. Odjíždíme na prodloužený víkend, zmatek, spěch, děti jdou ještě na toaletu a nikdo si nevšimne, že nechaly protékající záchod. Cena vodného a stočného přitom rok od roku stoupá. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla cena pitné vody meziročně v průměru o 1,10 Kč/m3 a cena stočného dokonce o 1,50 Kč/m3. Nesplachujte peníze do kanálu! Aktivujte si službu „Detekce nechtěných úniků vody“ od společnosti Ista.

Závada na splachovači toalety je často příčinou zbytečně vysoké spotřeby vody. Pokud se průtok vody nezastaví správně ihned po spláchnutí, protéká dál přibližně 25 litrů vody za hodinu, což jsou při dnešních cenách vody asi 2 Kč. Za jeden den je to už téměř 50 Kč, a pokud vám záchod protéká například během vaší letní dovolené, zaplatíte už o 700 Kč víc.

Pokud by byla toaleta rozbitá celý rok, například v delší dobu neobývaném bytě, proteklo by zhruba 220 m³ vody! Jestliže jeden krychlový metr vody dnes tedy stojí zhruba 83 Kč (včetně DPH), roční ztráta dohromady může činit 18 000 Kč, které doslova zbytečně odtekly do kanálu.

Řešením by možná bylo před každým odjezdem důsledně vypínat vodu, ale na to si s cestovní horečkou málokdo vzpomene. „Naštěstí většina vodoměrů, které máme u svých zákazníků již dnes nainstalované, je připravena pro radiový přenos dat a je dostatečně citlivá, aby protékající toaletu dokázala zachytit,“ uvádí Jana Machková, ředitelka společnosti Ista Česká republika, a dodává: „Stačí si jen tuto službu u nás aktivovat. V případě bytového domu to může udělat správce objektu,“ doplňuje Jana Machková. Je samozřejmě také možné nechat si při příští výměně nainstalovat vodoměr ještě citlivější, jakým je například modilys m, který už dokáže odhalit i kapající kohoutek.

I kapající kohoutek totiž může způsobit výrazný růst nákladů za vodu. Pokud by jeden kohoutek v bytě silně kapal celý rok, je to bezmála 9 000 Kč. A takových kapajících kohoutků může být v domě či bytě samozřejmě víc.

Zeptejte se správce svého bytového domu, na jednání družstva nebo sdružení vlastníků a nechte si aktivovat novou službu „Detekce nechtěných úniků vody“ od společnosti Ista. Ročně vás to bude stát zanedbatelnou částku v porovnání s náklady na vodu v případě protékající toalety či kapajícího kohoutku.

Jak to funguje v praxi?

Běžný vodoměr domaqua m od společnosti Ista je již standardně vybaven radiovým modulem, který pravidelně odesílá informace o průtoku vody do sběrnice dat memonic 3 v domě a následně jsou informace odeslány do centrály Ista. Software pak dokáže vyhodnotit, zda se jedná o běžný průtok způsobený lidským chováním nebo o nechtěný soustavný průtok způsobený závadou. Po pěti dnech soustavného úniku vody systém informuje prostřednictvím portálu Ista, SMS nebo emailu správce nemovitosti, případně přímo nájemníka.

Příklady úniků vody

Kapající kohoutek                   4 l/h
Silně kapající kohoutek         12 l/h
Protékající toaleta                  25 l/h

Od roku 1990, kdy byla denní spotřeba vody na jednoho obyvatele v České republice na svém historickém maximu (173,5 litru), klesla už téměř na polovinu (loni v průměru 88,3 litru), přesto platíme za vodu stonásobně víc než tehdy. Vládní koncepce boje proti dopadům sucha, schválená 24. července 2017, navíc počítá s dalším možným nárůstem cen vody.

Vodné: z průměrných 35,60 Kč/mna 36,70 Kč/m3 bez DPH.
Stočné: z průměrných 30,70 Kč/m3 na 32,10 Kč/m3 bez DPH.

ista Česká republika s.r.o.

logo
Jeremiášova 947
155 00 Praha 5

telefon: +420 296 337 510-11
e-mail: ista@ista.cz

web: www.ista.com/cz/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA