REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kam s televizí a jak ji chránit

Máte novou televizi? A už víte, kde bude stát? Že je trochu větší než ta, která nám už dosloužila? To je pochopitelné, všichni si chceme dopřát lepší a komfortnější podívanou. Nechceme ale kvůli tomu kupovat nový větší stolek pod televizní přijímač, který vlastně nepotřebujeme, nebo dokonce přestavovat nábytek v pokoji. Nechceme a ani nemusíme, protože můžeme novou televizi zavěsit na stěnu. Nemusíme se bát, že nám spadne, stačí si vybrat ten správný držák a dodržet pokyny při montáži.

Při výběru správného držáku na televizi je potřeba znát dva údaje, a to hmotnost televize a VESA standard, což je vlastně je rozteč otvorů pro uchycení televize na držák. Údaj zjistíme na zadní straně každé televize. Například nástěnný držák Stell SHO 3310 v černé barvě je určený pro televize s obrazovkou o úhlopříčce 40" až 70" a hmotnosti do 40 kilogramů. VESA standard je 100 × 100 / 600 × 400. Malé rozměry i hmotnost držáku usnadní jeho instalaci, stejně tak vodováha, která je součástí balení a zaručí, že obrazovka bude v dokonalé rovině. Můžeme tak s klidem zapomenout na obligátní stolek pod televizi a přístroj umístit tam, kde ho můžeme nejpohodlněji sledovat. Doporučená 769 Kč

Na stěnu ovšem nemusíme umístit jen televizi. Je to skvělé místo i pro reproduktory. Také tady přichází firma Stell s řešením. Pár držáků z oceli, které umožňují svislé i vodorovné naklápění, s možností natočení o sto osmdesát stupňů Stell SHO 1110 unesou i 15 kilogramů. To je dostačující i pro vysoce kvalitní reproduktory. Doporučená cena 349 Kč.

Nástěnný držák Stell SHO 3310

Letošní bouřlivé léto nás mohlo poučit, že je také třeba si doma užívanou elektroniku chránit. K tomu výborně poslouží přepěťová ochrana SSP 580 od firmy Sencor. Její princip spočívá v tom, že zabezpečí napojené přístroje před velkými rozdíly napětí. Chrání elektrická zařízení před poškozením izolace přepětím vyšším, než které je schopná izolace vydržet. Není to jen o ochraně při bouřkách – také souběh vodičů a kabelů může způsobit přepětí. Některé spotřebiče totiž mohou vytvářet krátkodobě (i dlouhodobě) rušivé napětí a proudy. Může to být způsobeno špatnou instalací, ale i stářím, a tedy opotřebením dotyčného přístroje. Zejména starší technika proti tomu nemá instalovanou ochranu.

Přepěťová ochrana Sencor SSP 580 je vybavena ochranou telefonního (RJ-11), síťového (RJ-45) i koaxiálního kabelu (IEC) a dokáže absorbovat tepelný ráz až 1836 joulů. Má také dva USB porty pro napájení nejrůznějších zařízení – telefonů, tabletů atd. Tato přepěťová ochrana má navíc funkcí master – slave, která má navíc funkci odpojení spotřebičů od napájecí sítě po vypnutí řídícího spotřebiče. To je důležité pro úsporu elektrické energie. U této konkrétní přepěťové ochrany je funkce zapojení zásuvek následující: 1x vždy zapnutá zásuvka, 1x zásuvka master a 3x slave. Přístroj je vybaven také dětskou pojistkou a je určen pro proud / napětí: 16 A / 250 V (max. 2300 W / 230 V). Doporučená cena 1149 Kč

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA