REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Uvažujete o vytápění elektřinou? Pět situací, kdy se vyplatí elektrokotel

Elektrokotle mají mezi spotřebiteli pověst drahého vytápění. Existují ale situace, kdy právě elektrokotle zajistí nejlepší tepelný komfort, a přitom ani nezatíží peněženku. Ve kterých případech jsou tedy nejvhod-nějším zdrojem vytápění?

Temperování objektu

Elektrokotel je ideálním zdrojem tepla pro protizámrazovou ochranu budovy. Ať se již jedná o chatu, chalupu nebo jakýkoliv nepravidelně obývaný objekt, elektrokotel s termostatem zajistí vnitřní teplotu nad nulou bez ohledu na venkovní mrazy. Moderní elektrokotle nabízí také praktickou možnost dálkového ovládání. Pomocí mobilního telefonu můžete odkudkoliv kontrolovat a upravovat teplotu v objektu. “Pokud například vyrážíte na víkend na chatu, v pátek si nastavíte požadovanou teplotu a přijedete již do příjemně vytopeného prostředí. Je to moderní luxus, který je možná překvapivě dostupný. Za GSM modul k našim kotlům zaplatí zákazník kolem 5 000 korun,” popisuje Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti Thermona, která patří mezi největší české výrobce elektrokotlů. 

Doplňkový zdroj vytápění

Pokud máte kotel na pevná paliva a ruční přikládání, můžete elektrokotlem zvyšovat tepelný komfort a přitápět jím například v noci nebo dopoledne, když nejste doma. Kromě toho, že je konstantní teplota příjemná, budova také nestihne vychladnout a nemusí se tak vytápět opakovaně. Také v chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel. Ze stejného důvodu je výhodná je také populární kombinace elektrokotel a krbová kamna. Dřevo je nejlevnějším palivem, ale vyžaduje častou obsluhu.  Elektrokotel je naopak bezobslužný a snadno programovatelný, a tak může vykrývat i nedostatky alternativních zdrojů tepla – například solární kolektory, pokud nesvítí slunce, nebo tepelné čerpadlo, jehož účinnost v mrazech klesá.

Nízkoenergetické a pasivní domy

Elektrokotel je také vhodným primárním zdrojem tepla pro domy a byty s nízkou tepelnou ztrátou. Že je provoz elektrokotle drahý platilo zejména u starších, nezateplených domů s vysokou energetickou náročností. Při dnešních minimální nárocích na dodávku tepla, kdy u pasivních domů platí maximální hodnota 15 kWh/m2 ročně (u nízkoenergetických domů je roční limit 80 kWh/m2 ročně), se rozdíly nákladů na palivo stírají. Při vytápění elektřinou lze navíc využít sníženou tarifní sazbu na všechny spotřebiče v domácnosti, a tím ještě více ušetřit. V případě nízkoenergetický a pasivních domů je také nespornou výhodou elektrokotle možnost plynulé regulace v celém rozsahu výkonu kotle, který tak lze nadimenzovat přesně podle potřeb objektu.

Nízké počáteční investice a vysoká účinnost

Cena elektrokotlů začíná kolem hranice 20 000 korun a nákladná není ani jejich instalace. Díky relativně jednoduché konstrukci se na tento typ navíc nevztahuje povinnost pravidelných revizí jako na ostatní zdroje vytápění. “V elektrokotli se na rozdíl od jiných typů kotlů nic nespaluje a ani netlakuje, na rozdíl například od tepelného čerpadla. Jedná se tak o zařízení, které nepodléhá prakticky žádnému opotřebení, nemusí se pravidelně čistit ani seřizovat. Tomu odpovídají i náklady na servis a náhradní díly, které jsou prakticky nulové,” uvedl Milan Kubíček. I přes jednoduchou konstrukci dosahují elektrokotle vysoké účinnosti, která se u moderních elektrokotlů Thermona pohybuje nad hranicí 99 %. “Zde je třeba upozornit na zavádějící značení energetickými štítky, které pro výpočet zohledňují i účinnost samotné výroby elektrické energie. I moderní elektrokotle se tak dle legislativy běžně označují písmenem D, zatímco například zastaralé kotle na pevná paliva s účinností pod 80 % jako A+,” upozorňuje Milan Kubíček.

Byty a malé prostory

Zjednodušeně řečeno, platí rovnice, že čím nižší je spotřeba energie, tím výhodnější je pořízení elektrokotle. To jej předurčuje nejen k použití v zateplených rodinných domech a rekreačních objektech, ale také v bytech. Obyvatelé bytu ocení kromě malých rozměrů elektrokotle také jeho tichý provoz a možnost instalace na zeď bez nutnosti zajištění přístupu vzduchu, díky čemuž se dá bez problémů zakomponovat prakticky kamkoliv do interiéru. Zejména majitelé bytů ocení, že elektrokotel nepotřebuje zajistit odtah spalin nebo komínovou cestu, což bývá ve většině bytů nákladné nebo rovnou nemožné.

THERMONA, spol. s r.o.

logo
Sídlo firmy
Stará Osada 258
664 84 Zastávka u Brna

telefon: 544 500 501, 544 500 511
e-mail: thermona@thermona.cz

web: www.thermona.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kotlíkové dotace letos vstoupily do třetí, poslední vlny

Kotlíkové dotace letos vstoupily do třetí, poslední vlny

10 nejčastějších otázek a mýtů o kotlíkových dotacích, přečtěte si praktické rady, díky nimž se v kotlíkových dotacích snadno a rychle zorientujete. Text vznikl za přispění Milana Kubíčka, obchodního ředitele firmy Thermona, českého výrobce plynových kotlů.

Odborníci radí s výměnou kotle příliš neotálet

Odborníci radí s výměnou kotle příliš neotálet

Uvažujete o kotlíkové dotaci? Odborníci radí neváhat. Státní fond životního prostředí již schválil poslední kolo kotlíkových dotací pro jednotlivé kraje. Uživatelé starých kotlů tak mají poslední možnost investovat do nového topného zařízení za zvýhodněných podmínek. Nyní se čeká, až kraje vyhlásí výzvy pro občany.

Zaostřeno na elektrokotle: Opravdu jsou tak efektivní a topení v nich se vyplatí?

Zaostřeno na elektrokotle: Opravdu jsou tak efektivní a topení v nich se vyplatí?

Elektrokotle jsou stále častěji diskutovaným tématem, zvláště s pomalu se blížící topnou sezónou. Po mnoho let se lidé drželi představy, že vytápět bydlení s pomocí elektřiny není efektivní a nevyplatí se ani z finančního hlediska – v domácnostech se proto topilo buď tuhým palivem, nebo plynem.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA