Nosná konstrukce domu je navržena jako klasická sloupková dřevostavba. Kvůli úspoře betonu a jednoduššímu odstranění po dožití, byla zvolena konstrukce podlahy na betonových základových patkách s větranou mezerou pod podlahou. Tvoří ji dřevěné I-nosníky na modřínových roznášecích prazích. V původním návrhu bylo uvažováno s použitím slaměných balíků jako izolace u všech konstrukcí. Nicméně balíky slámy však nebyly na jaře, v době výstavby, k sehnání a také při energetické optimalizaci na pasivní dům a dotace zelená úsporám, nebyla pouhá izolace slaměnými balíky dostatečná.
V podlaze a střeše tudíž byla nahrazena sláma foukanou celulózou do připravených dutin. Ve stěnách byly na sloupky přivazovány slaměné balíky s vnější hliněnou omítkou přímo na balíky a vrchním hliněno-vápeným štukem. Z vnitřní strany OSB desky tvoří protivětrovou zábranu konstrukce a spolehlivou vzduchotěsnou vrstvu, s ohledem na dosažení těsnosti pro účely dotací a funkčnosti pasivního domu. Jako povrchová úprava jsou použity hliněné omítky a vnitřní stěny hrázděné nepálenými cihlami. Celkem bylo zabudováno do konstrukce přes 30 tun hlíny, u omítek byl z velké části použit recyklát z vepřovic z odstraněné části stavby.
Pro zajištění kvality vnitřního prostředí je použita větrací rekuperační jednotka Paul s účinností zpětného zisku tepla 93 %, doplněna o kapalinový zemní výměník tepla, který funguje jako předehřev proti zamrzání rekuperačního výměníku v zimě nebo v létě jako předchlazení. Jako zdroj tepla je zde zvolen kotel na dřevo nebo pelety zapojen samotížně do akumulačního zásobníku o objemu 2000l, do kterého jsou zapojeny i solární kolektory na ohřev teplé vody. Toto umožňuje provoz domu i v případě výpadku elektřiny a postačuje zde ze záložního zdroje pohánět 15W úsporné čerpadlo, které žene vodu ze zásobníku do stěnového vytápění.
Zkušenosti z praxe s provozem a výstavbou
- slámu je nutné mít připravenou již rok předem, uskladněnu nejlépe pod střechou
- pro svépomocnou nebo komunitní výstavbu může být sláma vhodná volba, při dodavatelské výstavbě může být vhodnější volit jiné přírodní izolace, případně částečná prefabrikace - např. ecococon
- při použití vnější hliněné omítky je nutné dodržovat stejné směsi a technologické postupy (to se zde úplně nepovedlo)
- nesmírně důležité je spolehlivé a dlouhodobě funkční řešení detailů, což nebývá u slámy a hlíny jednoduché
- přírodní stavby obzvlášť je nutno chránit proti zaplavení vodou a vlhkostí (např. poruchou)
- u přírodních staveb je důležitá kontrolní činnost odborníkem (pro svépomocnou výstavbu zejména)
- cena přírodních staveb je stejná nebo vyšší jako u klasických staveb
- nízké provozní náklady za vytápění a teplou vodu (pelety + soláry) asi 6000 Kč/rok
- návštěvy i uživatelé si pochvalují kvalitu vnitřního vzduchu a dům bez průvanu – větrací jednotka je i pro přírodní stavbu dobrá volba
Sdílet / hodnotit tento článek