REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Plasty vydrží nejdéle v užitku ve stavebnictví

Plast je skvělý materiál, který naše civilizace využívá neustále – od oblečení přes obalové materiály až po elektroniku a stavebniny. Jenže spotřeba plastů je díky jeho nízké ceně vysoká a lidstvu začíná způsobovat problémy.
Zdroj: Fotolia.com - nitikornfotolia

Podle nedávno publikované studie je více než 70 % vyrobeného plastu nyní nevyužito, leží na skládkách, ale obrovská kvanta pronikla i do přírody a ničí lesy, louky, pouště i dna oceánů. Tato práce ekologů z University of California, Santa Barbara byla zveřejněna v odborném časopise Science Advances a jde o první opravdu globální výzkum na toto téma – tedy kolik plastu bylo vyrobeno, jak se využívá a kde skončí. Tady jsou základní čísla, k nimž autoři dospěli:

  • vzniklo 8,3 miliardy tun plastu
  • polovina z tohoto čísla byla vyrobena v posledních 13 letech
  • asi 30 % vyrobeného plastu používáme dodnes
  • z vyhozeného plastu se recykluje asi 9 %, 12 % se spaluje, asi 79 % skončí na skládkách
  • nejkratší využívání plastu je v sektoru obalů – plast v něm vydrží v oběhu asi rok
  • nejdéle plasty vydrží v užitku ve stavebnictví a při výrobě strojů
  • roku 2050 bude plastový odpad tvořit 12 miliard tun
  • nejlépe se recykluje v Evropě (30 %), pak v Číně (25 %), USA jsou na tom výrazně hůř (9 %)
Čína byla také dlouhá léta největším dovozcem mnoha druhů recyklovatelných materiálů. Jen loni dovezla 7,3 milionu tun plastového odpadu z rozvinutých zemí, jako jsou Spojené státy, země EU nebo Japonsko. Teď se ale Čína rozhodla, že s tím skončí, v červenci 2017 oznámila Světové obchodní organizaci, že do konce roku zakáže dovoz 24 kategorií odpadu a recyklovatelných materiálů. Svět na to ale není vůbec připraven.

Co s plasty?

Od 50. let dvacátého století lidstvo vyprodukovalo nejméně 6 miliard tun plastového odpadu. Asi 9 % se podařilo zrecyklovat, ale zbytek byl buď spálen (12 %), nebo se dostal na skládky či do přírody (79 %).
  • skládky - uložení odpadu, než se vyřeší efektivní recyklace, nebo se objeví nový trh. V podobných skladištích však došlo již k řadě požárů.
  • energetické spalování – nicméně spalování plastů je problematické kvůli jeho dopadům na lidské zdraví

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - shefkate

Jaká taška je lepší? Papírová nebo plastová?

Zvolíte-li u pokladny papírovou nebo plastovou variantu, volíte i dopad, jaký bude mít váš nákup na životní prostředí. Je lepší papírová nebo plastová? Podobnou otázku si položili na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze v čele s docentem Vladimírem Kočím, který se věnuje posuzování tzv. životního cyklu výrobku…