A je vymalováno! Doslova. Všechny stěny jsme natřeli barvou s vysokou bělostí. Byt se rozzářil a nechal vyznít přiznané betonové prvky.
Po zaschnutí poslední vrstvy malby nastoupil elektrikář ke kompletaci zásuvek, vypínačů a svítidel. Měli jsme pro něho připravené vypínače od české firmy OBZOR Zlín. Zaujal nás design jejich dřevěných rámečků z MDF desky potažené dubovou dýhou, která nám perfektně ladí s podlahou. Na místa, která nejsou pohledově exponovaná (uvnitř kuchyňských skříněk, za televizí, pod stolem a v komoře) jsme zvolili levnější přístroje od ABB Swing, které jsou běžně skladem v místní prodejně.
V průběhu rekonstrukce nás oslovil místní truhlář pan Pavelka ohledně možné spolupráce. Prohlédli jsme si jeho dílnu a předchozí realizace. Byl ochotný kvůli nám pořídit nové zařízení pro nanášení speciálního bílého lepidla, které není na hranách bílého nábytku téměř vidět. Po upřesnění materiálů a zaslání cenové nabídky jsme si plácli.
Vše, co šlo, si truhláři připravili v dílně. Následně se náš byt proměnil v jedno velké skladiště dřevěných dílů. Přibližně dvoudenní montáž mohla začít. V tu chvíli jsme s elektrikářem zjistili, že indukční varná deska, kterou jsme koupili je pouze jednofázová. Doporučil nám vyměnit ji za alespoň dvoufázovou. Na e-shopech se jednalo o naprosto nedohledatelný parametr. Zašli jsme tedy přímo do místního obchodu a jednu desku po druhé jsme rozbalovali, dokud jsme nenašli tu pravou.
Do kuchyně jsme zvolili kombinaci lesklých bílých dvířek FunderMax Arctic White (dřevotříska laminovaná lesklou melaminovou folií) a EGGER – Dub Arlington (dřevotřísková laminovaná deska). Horní skříňky jsou jednoduché otevíravé. Jako úchytky slouží přímo dvířka, která jsme nechali vyrobit o 1 cm delší než korpus, aby je šlo jednoduše zespodu chytnout. TIP-ON systém proto nebyl potřeba a dvířka se tolik nešpiní. Pracovní deska je laminátová, taktéž v dekoru Dub Arlington. Na spodní dvířka jsme zvolili do ruky příjemné nerezové úchytky.
Ve stejném duchu jsme nechali vyrobit i další nábytek na míru. Abychom vytěžili maximum z obývacího pokoje, vybrali jsme si nejprve sedačku a podle ní jsme navrhli nábytkovou stěnu. Na části, kde je k nábytku sedačka přisazena jsou použita horní výklopná dvířka a nábytek zde slouží jako peřináč. Kdykoli nám je večer u televize zima, stačí se natáhnout rukou pro deku. Horní skříňky jsme rozehráli ve stylu tetrisu. Obývací pokoj byl dokončen montáží „levitující“ desky pracovního stolu na předem připravené kovové konzoly.
Trochu netradičně jsme pojali stěnu za klozetem. Chtěli jsme ponechat co největší prostor pro případný přístup ke stoupačkám v budoucnu. Navrhli jsme proto dvířka na celou šířku místnosti, na které navazuje stejná nábytková deska za klozetem se splachovacím tlačítkem Geberit Sigma20 z kartáčované nerezové oceli. V koupelně truhláři vyrobili vestavěnou zrcadlovou skříňku nad pračku a zrcadlo nad umyvadlo s LED náladovým podsvícením. V této místnosti máme dva světelné okruhy – první tvoří přímá intenzivní stropní svítidla, druhý nepřímé náladové LED osvětlení v nikách a za zrcadlem.
Osvětlení ve zbývajících místnostech jsme po dlouhém hledání vybrali v obchodním domě IKEA. V obou ložnicích jsme instalovali stropní přisazené centrální svítidlo Alang, které nabízí dostatečnou svítivost a rozptýlí světlo přes papírový difuzor rovnoměrně do všech stran. V obývacím pokoji si v rohu u křesla „ušáku“ našla místo stojací lampa Hektar, kterou často používáme pro náladové nepřímé osvětlení při koukání na televizi nebo jako přímé osvětlení při čtení knih v ušáku. Svítidla nad jídelním a konferenčním stolem jsme sjednotili. Zvolili jsme zavěšená svítidla Krusning s papírovým difuzorem, který se prodává hladký a každý si ho zmačká, jak se mu to líbí.
Po montáži vestavěného nábytku přišly na řadu podlahové lišty. Po pečlivém porovnávání různých variant jsme vybrali obyčejné PVC lišty, které běžně používají montážníci oken k začištění spoje mezi oknem a ostěním. Lišta barevně splývá s bílou malbou. Navíc se dá po zahřátí tvarovat, čehož jsme na několika místech využili.
Dveře jsme vybrali bílé lakované s kruhovými průhledy od českého výrobce. Zdobí je nerezové kliky s plochými rozetami „Lusy“ od firmy M&T.
Následovalo dokoupení solitérních prvků. Konferenční stůl, stolek k ušáku a jídelní židle v severském stylu z JYSKu a masivní olejovaný dubový rozkládací stůl z XXXLutz.
V bytě už nějaký čas spokojeně bydlíme. Investice nelitujeme. Jsme rádi, že jsme se poprali s projektem i realizací vyříznutí nosného panelu. Bez toho by dispozice koupelny, WC a kuchyně byla o hodně komplikovanější a nemohli bychom mít vanu i sprchu. Celý proces byl pro nás velkou výzvou, a přestože se naše síly i finance často blížili na dno, rádi na tuto životní etapu vzpomínáme. Nyní v bytě čerstvě bydlíme tři – narodila se nám dcera. Uvidíme, jak bude byt vypadat po jejím uměleckém seberealizování.
Sdílet / hodnotit tento článek