REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Světlý a otevřený interiér kavárny v Nové radnici respektuje historickou budovu

Nové radnici na Mariánském náměstí v Praze bylo otevřelo zrekonstruované bistro. Záměrem tvůrců z ateliéru edit! architekti, bylo vytvořit světlý prostor otevřený všem. Interiér respektuje kontext významné historické budovy a je vybaven nábytkem českých výrobců. Úpravy trvaly 6 měsíců. Podnik nadále funguje pod názvem Bistro na Nové radnici a pracují v něm lidé se zdravotním postižením.

„Interiér nového bistra na pražském magistrátu je navržen jako světlý, čistý a otevřený prostor, který respektuje kontext významné historické budovy. Základní použité materiály jsou přírodního charakteru s důrazem na využití tradičních technologií a stavebních postupů. Práce s jemným ornamentem, který nenápadně lemuje zóny výdeje a sezení, odkazuje na řemeslnou zručnost a komplexní pojetí interiérů celého objektu,“ vysvětluje architekt Vítězslav Danda ze studia edit!.

Architekti navrhli renovaci veřejně přístupné části, tedy výdeje a sezení. V interiéru pracují s keramickou mozaikou, která lemováním akcentuje jednotlivé výklenky pro sezení a pro výdej. Lemování se propisuje i do podlahy ze světlého terazza. Vybavení tvoří židle českého výrobce TON, stoly z bílého mramoru s litinovými podnožemi, lavice a pult v přední části bistra jsou truhlářské výrobky z přírodního dubu.

Bistro na Nové radnici je otevřené od pondělí do pátku nejen pro zaměstnance Magistrátu hl. m. Prahy, ale také veřejnosti. Zaměstnává i lidi se zdravotním postižením, které chce přirozeně integrovat do sociálního života.

"V tuto chvíli pro nás pracují osoby s 1. stupněm zdravotního postižení. V budoucnu však zkusíme zařadit i osoby s 3. stupněm zdravotního postižení. Vždy však záleží na individuální spolupráci a fyzické zdatnosti jednotlivce," říká Adéla Mátlová, provozovatelka bistra.

"Nejzásadnejší vliv na návrh mělo vybudování výtahu do suterénu, kde je výroba, sklady a šatny pro zaměstnance. Pro lidi se zdravotním postižením jsou schody při práci komplikace. Výtah tak usnadní práci jim i kolegovi, který s nimi pracuje jako dozor. Výtah je v zázemí, není vidět, a beru jako náš úspěch, že jsme výtahovou šachtu v rámci interiéru vizuálně skryli,"  říká Ivan Boroš ze studia edit!.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA