Co je to molitan?
Molitan je pěnový polyuretan. Z polyuretanu se vyrábí celá řada věcí ze všech odvětví. Od válců a válečků pro průmyslové dopravníky, kladky, přes oděvy až po povrchové úpravy materiálů a také molitany na kterých usínáme.
Molitany patří mezi základní amatérské až poloprofesionální řešení v úpravě doby dozvuku a to v prostorách sloužící povětšinou jako domácí zkušebny, dílny, nebo amatérská nahrávací studia. Lze tento materiál uplatnit především na pohlcení středních a vyšších frekvencí do 50% účinnosti, což se kolikrát může hodit a to z důvodu aby se prostor příliš „nezatlumil“
Zdroj: Fotolia.com - sumnersgraphicsinc
Jak dobrý je molitan akustický izolant?
Vycházeno z měření Molitanových jehlanů 70 mm o objemové hustotě 35Kg/m3.
Materiál nedokáže pohlcovat nízké frekvence, dokonce do 250 Hz nemůžeme mluvit o jakékoliv pohltivosti, při frekvenci 500 Hz se pohybujeme na hranici 0,2. Až kolem 1000 Hz se pohltivost pohybuje těsně pod 0,6. Stoupající frekvencí molitan pohlcuje lépe a lépe až na hodnotu 0,9.
Nutno dodat, že molitan patří mezi akusticky pohltivé materiály, s akusticky průměrnými hodnotami, ale se spousty výhod. Hlavní výhodou molitanů je, že si tento materiál může koupit a namontovat každý úplně sám, není zapotřebí jakékoli proškolení systému, další výhodou je relativně příznivá cena. Materiál se i skvěle udržuje a je mechanicky odolný, což je u akustických panelů málo běžné.
V současné době se na českém, evropském i světovém trhu je z čeho vybírat. Český výrobce bohužel zůstává u klasických jehlanů, zahraniční evropští výrobci jdou trochu dále, ale designové výstřelky u tohoto materiálu nehledejte.
Jaké tvary nabízí molitanové akustické izolace?
Z valné většiny se jedná o různé modifikace jehlanů, nebo krychliček, dále vlnky nebo stříšky. Nejefektivnější se zdají být tzv. „basstrap“ komponenty určené na instalaci do koutů, zde může být panel široký i několik desítek centimetrů a je schopný pohltit až cca 70 %, ale bohužel opět bez nízkých frekvencí.
Zhodnocení molitanu jako akustického panelu
- dostupnost a cena
- montáž může provádět i neproškolená osoba
- údržba – třeba i luxováním a mokrou cestou
- anorganický materiál, minimální riziko šíření plísní
- mechanická odolnost
- slabá zvuková absorpce
- vzhled
A jak dobře absorbují zvuk polyesterové panely? Jaké jsou výhody a nevýhody těchto materiálů a jaké jsou jejich možnosti? Na ty se podíváme v jiném článku. Pokud si nechcete nechat ujít nic z obsahu portálu ESTAV.cz aktivujte si týdenní mailový zpravodaj zdarma.
Sdílet / hodnotit tento článek